هفت هزار واحد مسکونی جایگزین کاخ شمس پهلوی

حق نشر عکس MEHR
Image caption کاخ مروارید در مهرشهر کرج

کاخ مروارید متعلق به شمس پهلوی که در زمره آثار ثبت شده سازمان میراث فرهنگی است و هفت سال پیش توسط بنیاد مستضعفان به یک 'نهاد' فروخته شده، در خطر تخریب قرار گرفته است و خریدار آن قرار است ۷ هزار واحد مسکونی در آن بسازد.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمود کاشانی حقوقدان در نامه ای به رئیس سازمان میراث فرهنگی وقت (اسفندیار رحیم مشایی)، رئیس جمهور، دادستان کل کشور و وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه این کاخ و باغ و زمین‌های وابسته به آن در فهرست آثار ملی ثبت شده، با اشاره به اینکه بنیاد مستصعفان و جانبازان این اثر را به قیمت میلیاردی فروخته است نوشت: "از آنجا که کاخ مروارید بر پایه سوابق مزبور از جمله اموال دولتی و آثار تاریخی است قابل انتقال نیست."

اما پیگیری این حقوقدان نتیجه نداد و این کاخ سال پیش مجوز تغییر کاربری زمین‌های محدود به کاخ را گرفته است و براساس گزارش رسانه‌های رسمی قرار است ارگانی که این محوطه را خریداری کرده است، ۷ هزار واحد مسکونی را در عرصه و اعیان ثبت شده این کاخ تاریخی بسازد.

ابوالفضل عبیدی مدیرکل میراث فرهنگی استان البرز نیز با تائید اینکه چنین اقداماتی صورت گرفته است، گفت: "این کاخ جزو املاک بنیاد مستضعفان بوده که در سالهای گذشته به یک ارگان داده شد و این نهاد نیز با مصوباتی که گرفته برای ساخت و ساز اقدام کرده اما این طرح اکنون در کمیسیون عالی شهرسازی و معماری است. ما معتقدیم که این کاخ باید در تملک ما باشد مانند کاخ‌های سعدآباد و نیاوران."

آقای عبیدی با اشاره به اینکه وضعیت کاخ مروارید نامناسب است، گفت: "اداره کل میراث فرهنگی البرز موظف است که از این بنا حفاظت کند برای این منظور اگر کل مجموعه کاخ مروارید در اختیار سازمان میراث فرهنگی باشد این امر بهتر انجام می شود. اما قرار است در بخش جنوبی آن ساخت و ساز شود و بخش دیگر شامل باغها در اختیار مدیریت شهری قرار گیرد."

پیش از این، مهدی حجت قائم مقام سازمان میراث فرهنگی به همراه چند تن از مسئولان وزارت راه در استان البرز از این کاخ دیدن کرده بود. براساس ارزیابی که در این بازدید صورت گرفت برای بازسازی و مرمت این کاخ بیش از ۱۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

این بنا در زمینی به وسعت ۱۱۱ هکتار با دو هزار و ۵۰۰ متر زیربنا به شیوه معماری مدرن توسط ˈفرانک لوید رایتˈ ساخته شد. این بنا از دو پوسته بتونی ساخته شده و نورگیر وسیعی دارد که کل سقف را پوشش می دهد. یکی از مهمترین و زیباترین فضاهای کاخ، اتاق صدف است که دارای تزئینات مختلفی بوده و فضای بیرونی آن به شکل حلزون است.

این مجموعه تا اوایل دهه ۱۳۸۰ به عنوان موزه و با نام مجتمع اردویی تفریحی شهید فهمیده استفاده می‌شد. این اثر در سال ۱۳۸۲ به شماره ثبت ۷۰۶۷ در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفت.