ایران: اتهام ارسال اسلحه به حماس دروغ است

حق نشر عکس IDF

مرضیه افخم سخنگوی وزارت خارجه ایران اتهام ارسال اسلحه برای گروه فلسطینی حماس را تکذیب کرده‌ و گفته که "این یک ادعای ناشیانه و یک سناریو پردازی پر ابهام و دروغ است که فقط اذهان بیمار توان سرهم کردن آن را دارند."

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، خانم افخم گفته که اسرائیل با"مشکلات ساختگی و جعلی" به دنبال آن است که موضوع اجلاس آیپک را از مسئله اصلی خاورمیانه منحرف کند.

آیپک یا کمیته آمریکایی-اسرائیلی امور عمومی یک گروه فشار طرفدار اسرائیل در ایالات متحده است.

به گفته سخنگوی وزارت خارجه ایران، لابی اسرائیل پس از شکست خوردن در جلوگیری از آغاز گفتگوهای دیپلماتیک در موضوع هسته ای اکنون به صراحت اعلام کرده است به دنبال "نابود کردن مذاکرات جاری و منحرف ساختن آن است."

اسرائیل چهاردهم اسفندماه اعلام کرد که یک کشتی حامل سلاح‎‌ از ایران را در دریای سرخ توقیف کرده است.

بر اساس این گزارش، کشتی توقیف شده عازم غزه بوده و برای جنبش حماس سلاح حمل می‌کرده است.

اسرائیل می‌گوید در این کشتی که با پرچم پاناما و در نزدیکی سواحل سودان و اریتره در دریای سرخ در حال حرکت بوده، راکت‌های ساخت سوریه کشف کرده است.

چاک هیگل وزیر دفاع آمریکا که در اسرائیل به سر می برد، گفته اقدامات غیر قانونی از سوی ایران مورد قبول جامعه بین المللی نیست و نقض آشکار تعهدات شورای امنیت سازمان ملل متحد در ایران است.

در مقابل، سخنگوی وزارت خارجه ایران از دولت آمریکا خواسته "به جای توجه به تولیدات جعلی و مداوم دستگاه تبلیغاتی اسرائیل و همراهی با آن در متهم کردن ایران" به حل مسئله اصلی خاورمیانه و فلسطین بپردازد.

بر اساس گزارش منابع رسمی اسرائیل، هفده خدمه کشتی ظاهرا از محموله آن بی اطلاع بوده اند.

حماس که کنترل نوار غزه را در دست دارد، ارسال سلاح از ایران را تکذیب کرده و گزارش منابع اسرائیلی را تلاش آن کشور برای ادامه محاصره غزه توصیف کرده است.

پیش از این، مقامات ایرانی و سودانی اتهام ارسال اسلحه برای گروه فلسطینی حماس در غزه را تکذیب کرده‌ بودند.

روز پنجشنبه ۱۵ اسفند (۶ مارس)، حسین امیر عبداللهیان، معاون وزارت خارجه ایران خبر توقیف کشتی ایرانی حامل اسلحه برای گروه حماس را رد کرده و گفته بود: "ادعای ارسال کشتی حامل اسلحه از ایران به سوی غزه صحت ندارد."

مطالب مرتبط