بررسی روزنامه های صبح شنبه تهران ‫- ۱۷ اسفند

روزنامه های اول هفته تهران در صدر اخبار خود از هشدار آیت الله خامنه ای به دولت در مورد سیاست های فرهنگی خبر داده و در مقالاتی به تحلیل آن پرداخته اند‫.

حوادث اوکراین و مقالاتی در زمینه امکان تاثیر گذاشتن این حوادث بر سیاست خارجی و منافع ملی ایران، استقبال از سفر امروز کاترین اشتون کمیسر سیاست خارجی اتحادیه اروپا و گمانه زنی درباره فروپاشی شورای همکاری خلیج فارس به دلیل اختلافات بین اعضای آن از جمله مهم ترین مطالب روزنامه های امروز است‫.

پای اشتون به ایران باز شد

حق نشر عکس qanoon newspaper march8
Image caption عکس روزنامه قانون

قانون با تیتر پای کاترین به ایران باز شد خبر سفر امروز رییس کمیسیون خارجی اتحادیه را به تهران با اهمیت دیده و با عکسی که خانم اشتون را محجبه نشان می دهد همراه کرده است.

در این گزارش آمده: پیشرفت در برنامه هسته‌ای ایران ،ترافیک رفت و آمد دیپلمات هارا به تهران را در پی آورده و به نظر می‌رسد با توافقنامه ژنو و اجرایی شدن آن مسیر بن بست به رسیده ایران برای دیپلمات‌های غربی به مسیری دو طرفه تبدیل کرده که دیپلمات‌های اروپایی بیش تر برای سفر به تهران در آن علاقه نشان می د هند.

قانون اضافه کرده: اما تا امروز هیچ هیاتی از واشنگتن به تهران سفر نکرده است گرچه به نظر می‌رسد، سفر کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که نمایندگی گروه ۵ +۱ در مذاکرات هسته‌ای ایران را نیز به‌عهده دارد، می‌تواند مسیر واشنگتن تهران را نیز دو طرفه کند.

ایران روزنامه دولت نیز یادآور شده که خانم اشتون برای نخستین بار در بهمن‌‌ماه ۸۹، با تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای سابق ایران به ریاست سعید جلیلی ملاقات کرد لکن چند بار مذاکره او با تیم گذشته دستاوردی به بار نیاورد. تا با روی کار آمدن دولت روحانی و کنار رفتن ابرهای تیره بدبینی، اشتون، در نخستین ملاقات خود با مقام‌های ایران در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک بلافاصله از آمادگی شش قدرت جهانی برای ازسرگیری مذاکرات جدی با ایران خبر داد.

به نوشته ایران این سیاستمدار انگلیسی تبار که در رسانه‌های لندن به علت کم حرفی و رفتار محتاطانه‌اش به خانم محافظه کار شهره است، نقش جدی در متقاعد کردن طرف‌های غربی به کاهش تحریم‌های اقتصادی علیه ایران و نیز اجازه آزادسازی هشت میلیارد دلار از دارایی‌های بلوکه شده ایران داشته است.

اوکراین و ایران

داوود محمدی سردبیر شرق در سرمقاله آن روزنامه نوشته سکانداران دیپلماسی ایران باید ضرورت آمادگی برای مواجهه با هماوردی تند غرب علیه روسیه را جدی گیرد و خود را برای نقش‌آفرینی در این بحران، مهیا کند. مذاکرات هسته‌ای از مهم‌ترین حوزه‌هایی خواهد بود که سرریز افزایش تنش غرب و روسیه به آن خواهد رسید؛ کرملین از گستره و عمق همگامی با غرب علیه ایران خواهد کاست تا نارضایتی خود را از عملکرد آمریکا و اروپا در بحران اوکراین به نمایش گذارد.

به نظر این روزنامه نگار: در آینده مسکو با نزدیکی به مواضع ایران خواهد کوشید به قدرت‌های غربی نشان دهد حل بحران‌های جهانی مانند پرونده هسته‌ای ایران، بدون جلب همراهی روسیه، به‌سادگی امکان‌پذیر نیست و غرب باید بهای فشار بر کرملین در اوکراین را روی میز مذاکره هسته‌ای با ایران بپردازد.

و در نهایت مقاله شرق بدین جا رسیده که: در صورت عملی‌شدن تحریم روسیه، مسکو ناگزیر می‌ شود واردات از ایران و نیز استفاده از خاک ایران و دیگر ظرفیت‌های همسایه خود را برای دورزدن تحریم روسیه در دستور کار قرار دهد.

در حالی که به نظر نویسنده این مقاله این وضعیت مشابه همان است که ایران در دوره تحریم‌ها گذراند و از پوتین انتظار هایی داشت که گاهی با‌ گرانفروشی و گروکشی روس‌ها پاسخ داده شد اما به هر حال این تحولات، دستگاه دیپلماسی ایران را در وضعیت خطیری قرار خواهد داد.

اختصاص به آیت الله

حق نشر عکس arman newspaper march8
Image caption تیتر و عکس حجت الله سپهوند در صفحه اول آرمان

آرمان نیمه بالای صفحه اول خود را به عکسی از هاشمی رفسنجانی اختصاص داده که گفتگویی اختصاصی با این روزنامه داشته و در آن اعلام داشته که از شرایط امروز کشور خوشحال است. این روزنامه به جز این مصاحبه که در دو صفحه منعکس شده، چند یادداشت هم درباره رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام دارد .

حسین عبداللهی در ابتدای مصاحبه خود با هاشمی رفسنجانی نوشته : برخی مواقع لبخندهای گرمی هست که بر سردی زمستان فائق می‌آید. لبخندهایی که دیگر کمتر نگران است و هر کدام از آنها دریایی از معناست.

او توضیح داده: در آخرین ماه سال روانه دفتر سیاستمداری شدیم که می‌گوید جانش را برای انقلاب و حفظ آن گذاشته است و دیگر هیچ نمی‌خواهد جز سربلندی وطن و مردم موطنش حتی اگر صلاحیتش در انتخابات احراز نشود. او سیاستمدار کهنه‌کاری است که تاثیرگذاریش در عرصه سیاست بر کسی پوشیده نیست.

احمد شیرزاد نماینده مجلس ششم و از جمله اصلاح طلبانی که در یک زمان از منقدان رییس جمهور پیشین بودند در مقاله ای با عنوان پاکباخته نوشته چه موافق شخصیت آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی باشیم و چه منتقد سیاست‌های او، تاریخ جمهوری اسلامی را نمی‌توان بدون حضور این شخصیت اثرگذار تصویر کرد و نادیده گرفت

به نوشته این استاد دانشگاه: نقش هاشمی در سیاست ایران به شکلی بوده که هیچ گروه سیاسی نتوانسته ایشان را حذف کند و با اینکه در دوره‌های مختلف مخالفان سیاسی و منتقدان ایشان به روش‌های مختلف به نقد و حمله به او پرداخته‌اند همچنان نقش موثر خود را در سیاست ایران حفظ کرده است.

تقی آزاد ارمکی در مقاله دیگر آرمان آیت الله را در جامعه پیچیده توصیف کرده و نوشته: آیت‌الله هاشمی را به‌عنوان شخصیتی پیچیده و چندلایه محصول جامعه‌ای پرحادثه و پرچالش می‌دانم و حضورهای بجایشان را در بقای جامعه موثر می‌شناسم.

این استاد دانشگاه توضیح داده» آقای هاشمی ضمن اینکه در متنی چالشی ظهور کرده‌، در بسیاری از شرایط و مواقع با چالش‌ها همراهی نکرده‌است. این به معنی اثرگذاری در متن بحران‌ها به‌واسطه شخصیتی مهم و پیچیده است.

می خوای راز این لبخندها را بگم

امیر فضل الهی در ستون طنز ابتکار زیر عکسی از محمد خاتمی و معاون اول دولت وی دکتر عارف نوشته: این قدر جلوی دوربین‌ها به هم لبخند نزنین. من که می‌دونم چی تو دلتون می‌گذره. می‌خوای بگم که قبل از انتخابات وقتی اون رئیس جمهور اسبق به اون معاون اول اسبق گفته بود کنار برو تا روحانی رئیس جمهور بشه معاون اول اسبق چی گفت؟ اصلا مهم نیست که معاون اول اسبق اون حرفا رو نگفته باشه! می‌خوای همین الان به نقل از جهان نیوز بگم که چه نامه تندی عارف به خاتمی نوشت؟

طنزنویس به نقل از سخنان یک برادر فوق اصولگرا را که نامه های اصلاح طلبان را فاش می کند، اضافه کرده: اگه همین الان از صراط نیوز سند بیارم که عارف روند جدایی از خاتمی را از چند ماه پیش کلیدزده، نمی‌گین دروغ می‌گم؟. من اگه همین الان به نقل از یکی دیگه از سایت‌های بچه‌های خودمون ثابت کنم که «خاتمی قبل از انتخابات عارف را تهدید کرد» این لبخندها را غلاف می‌کنین؟ من چه می‌دونم خاتمی چطوری تهدید کرد با چاقو، اسلحه یا با یه پرونده مفاسد اقتصادی؟

مثل همین جملاتی که گفته شد خاتمی پول از پادشاه عربستان گرفت تا در ایران خرابکاری کنه. مگه کسی هست که در این جملات شک کنه؟ اصلا به قیافه خاتمی نگاه کنین! بهش نمی‌خورده که تهدید کنه یا پول از خارجی‌ها بگیره. اصلا می‌خواین که در عرض ۱۰ دقیقه یه نامه منتشر کنم که عارف به برادر حسین شریعتمداری نامه نوشت و چه حرفایی درباره خاتمی زد؟

موشک های قاره پیمای جدید

حق نشر عکس siasatrooz newspaper march8
Image caption تیتر و عکس صفحه اول سیاست روز

سیاست روز تمام بالای صفحه اول امروز خود را به عکس های مختلفی از موشک های قاره پیمای ایران اختصاص داده و با عنوان پاسخ رجزخوانی ها نوشته: توانمندی‌ها و ظرفیت‌های داخلی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران در عرصه دفاعی و نظامی از یک سو باعث شگفتی و از سوی دیگر خشم دشمنان را به همراه داشته است.

به نوشته این گزارش: برگزاری رزمایش‌های نیروهای مسلح، رونمایی از سلاح‌ها و موشک‌های دوربرد و بالستیک، تولید انبوه موشک‌های زمین به زمین، زمین به هوا و دریایی با توجه به تحریم‌هایی که علیه ایران اعمال می‌شود نشان دهنده قابلیت‌های داخلی است.

به نوشته این گزارش: انبوه موشک‌هایی که روز گذشته تحویل نیروهای مسلح شد، آماده پاسخ به هر گونه تهدیدی است. در صورت اقدام نظامی علیه ایران، موشک‌های همچون باران بر سر دشمن فرو خواهد ریخت. آنگاه است که اوباما متوجه خواهد شد که ایران گزینه نظامی روی میز آمریکا را جدی گرفته است یا نه!

یارانه ها و صرفه جویی ها

آرش نصر‌اصفهانی در مقاله ای در شهروند از دولت خواسته برای اطمینان بخشی به جامعه ای که قرارست از هزینه های غیرضروری خود بکاهد باید خود نیز از هزینه های غیرضرورش کم کند تا مردم احساس کنند بودجه کشور صرف اموری می‌شود که اکثریت مردم در مورد اهمیت آن اتفاق نظر دارند، می‌تواند سهم مهمی در همراهی عمومی با دولت داشته باشد.

نویسنده مقاله به عنوان نمونه از مدیران دولتی خواسته پیشقدم شوند و اعلام کنند از کدام‌یک از امکانات، مزایا و پاداش‌هایی که حقشان است، حاضرند داوطلبانه انصراف دهند.مثلا یک وزیر اعلام کند تا چه میزان از هزینه‌های مربوط به مراسم‌ها، همایش‌ها یا جشنواره‌های بی‌حاصل وزارتخانه خود در سال کم می‌کند.

شهروند در این مقاله یادآوری کرده که» یکی از راهکارهای دولت برای کاهش هزینه‌ها و امکان ادامه طرح هدفمندی، درخواست از مردم برای انصراف داوطلبانه از دریافت یارانه بوده است. دولت انتظار دارد که بخش قابل توجهی از دریافت کنندگان برای همکاری با دولت، از گرفتن حق خود انصراف دهند تا با کم شدن بار مالی بر دوش دولت، دست او برای بهبود وضعیت اقتصادی جامعه باز‌تر باشد.

زهرا علی اکبری در مقاله ای در قانون با اشاره به این که دولت هدفمند کردن یارانه عل می‌خواهد در قالبی نو تنها به کسانی که نیازمند واقعی هستند و سطح درآمدی‌شان کفاف گذران امورشان را نمی‌دهد، یارانه بپردازد و بیش از هر چیز به انصراف خودخواستهمردم از دریافت یارانه دل بسته است .

نویسنده توجه داده: اگر از خانوارهای پردرآمد بگذریم که تعدادشان در ایران چندان هم زیاد نیست ، نمی‌شود انتظار بخشش این پول را در چنین شرایط اقتصادی بدون دریافت هیچ مشوقی از طرف خانوارهایی با درآمد متوسط داشت. در حقیقت بهتر است دولت به جای آنکه برای پرداخت نکردن یارانه فکری کند، برای چگونگی پرداخت آن راهی پیدا کند . شاید کمک گرفتن از بانک‌ها و بیمه‌ها برای ساماندهی به این وضعیت مناسب باشد .

مقاله قانون پیشنهاد داده: مثلا می‌توان اعلام کرد به ازای انصراف از دریافت یارانه، پوشش‌های بیمه‌ای افراد، چه وقتی تحت پوشش تامین اجتماعی هستند ، چه در زمانی که از بیمه‌های دیگر استفاده می‌کنند افزایش می‌یابد. در این صورت دولت در ازای پرداخت نکردن پول مستقیم به مردم، پرداخت اعتباری را برای سلامت مردم و بهبود کیفیت زندگی مد نظر قرار داده است و بخشی از این پول را در اختیار بیمه‌ها قرار می‌دهد .

مادر اختراع نیاز است

سعید لیلاز در مقاله ای در آرمان با تاکید بر این که هرجا وفور باشد اقتصاد از موضوعیت می‌افتد وهر کجا کمبود باشد اقتصاد موضوعیت پیدا می‌کند نوشته: از اواخر دهه۴۰ دولت قیمت سوخت را تحت کنترل درآورد و ایران به تدریج به بدترین نمونه‌های اتلاف انرژی در دنیا تبدیل شد به‌گونه‌ای که سالانه ۱۳۰ میلیارد دلار مواد انرژی به اقتصاد تزریق می‌شود تا ۲۰ میلیارد دلار صادر شود

به نوشته این اقتصاددان: این سیاست باعث شده تا اولا صنایع به جای ارزش افزوده ارزش کاهنده تولید بکنند. دیگر اینکه الگوی مصرف انرژی به شدت فاسد شده.و موج وحشتناک رانت‌خواری ایجاد شود و حاصلش شکاف طبقاتی عظیمی که ایجاد شده به گونه‌ای که مثلا یک خانواده شمال تهران ممکن است مصرف سرانه انرژی‌اش به اندازه یک پارچه آبادی در بوشهر باشد.

مقاله آرمان توضیح داده: به خاطر هر حرکتی در مورد انرژی منوط به اصلاح قیمت آن است.حتی کسانی که اتومبیل‌های لوکس روز سوار می‌شوند از آنجا که افزایش سوخت وآلودگی هوا در ایران قیمتی ندارد هیچ کدام به موقع روغن و فیلتر و اینها را تعویض نمی‌کنند .بنا براین تا قیمت سوخت واقعی نگردد انگیزه‌ای برای ساخت و خرید موتور جدید وجود ندارد.

بازدید نوروزی از مراکز علمی تایلند

حق نشر عکس qanoon newspaper march8
Image caption کارتون محمد رضا میرشاه ولد، قانون

سعید هوشیار در صفحه طنزانه قانونبا اشاره به این که وزارت خارجه از شهروندان ایرانی خواسته از سفرهای غیرضروری به تایلند خودداری کنند نوشته: بسیاری در طول سال جهت شرکت در کنفرانس نانوتکنولوژی و همچنین بازدید از جاذبه‌های توریستی تایلند راهی این کشور می‌شوند. ما که در هر کس برخوردیم رفته بود کنفرانس علمی و راضی هم بود.

طنزنویس به طعنه نوشته: مناطق توریستی تایلند بسیار جنبه آموزشی بالایی دارد طوری که اگر یکبار تشریف ببرید، همه آموزش‌ها را یکهویی خواهید دید. ضمنا می‌گویند کنفرانس‌های نانوتکنولوژی خوبی دارد! ما هرکس را دیدیم که می‌خواست به تایلند برود، به خانواده‌اش می گفت به کنفرانس نانوتکنولوژی دعوت شدم.

طنزانه قانون در نهایت نوشته: شما تصور کنید برای بالا بردن سطح علمی جامعه به تایلند رفتید و قصدتان کمک به افزایش علم و آگاهی مردم و خودتان است و در این راه چه سختی‌هایی که نمی‌کشید؛ بعدش وزارت امور خارجه بیاید بگوید اگر غیرضروری است نروید! نمی‌دانم چه ضرورتی بالاتر از اینکه بخواهید به رشد علم و آگاهی خیلی چیزهای دیگر کمک کنید؟

مطالب مرتبط