پایان مذاکرات کارشناسی ایران و ۱+۵، پیش از سفر اشتون به تهران

حق نشر عکس AP

یک روز پیش از سفر کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اورپا به تهران، مذاکرات سه روزه کارشناسی ایران و گروه پنج بعلاوه یک (آمریکا، روسیه، چین، بریتانیا، فرانسه و آلمان) در وین به پایان رسید.

حمید بعیدی‌نژاد رئیس هیات کارشناسی ایران در گفتگو با خبرگزاری دانشجویان ایران، این دور از مذاکرات را "مفید" خواند و گفته که "دو طرف در مذاکرات جدی بودند."

به گفته آقای بعیدی‌نژاد، در این سه روز در باره مسائل مختلف از جمله غنی سازی، راکتور آب سنگین اراک و همکاری هسته ای بحث شد.

این دور از مذاکرات از روز چهارشنبه چهاردهم اسفند (پنجم مارس) در وین شروع شده بود و امروز جمعه شانزدهم اسفند به پایان رسید.

گزارش این مرحله از مذاکرات در اختیار معاونان وزرای خارجه ایران و گروه دولتهای پنج بعلاوه یک قرار می گیرد که قرار است در روزهای ۲۷ تا ۲۹ اسفند به سرپرستی کاترین اشتون و محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران، مذاکرات را ادامه دهند.

با پایان گفتگوهای کارشناسی، کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی فردا شنبه هفدهم اسفند به دعوت وزیر خارجه ایران به تهران سفر می کند.

این اولین سفر کاترین اشتون به تهران از وقتی است که وی به این سمت انتخاب شده است. پیش از وی خاویر سولانا به عنوان مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به تهران سفر کرده بود.

به گزارش خبرگزاری فارس، خانم اشتون با حسن روحانی رئیس جمهور، علی لاریجانی رئیس مجلس و آقای ظریف وزیر خارجه دیدار می کند.

مسائل هسته ای و روابط ایران و اتحادیه اروپا از جمله موضوعاتی است که در این سفر بررسی خواهد شد.

مطالب مرتبط