وزیر دفاع آمریکا ایران را به نقض تعهدات شورای امنیت متهم کرد

حق نشر عکس IDF

چاک هیگل وزیر دفاع آمریکا در گفتگو با موشه یعلون همتای اسرائیلی اش در جریان جزئیات عملیات اسرائیل در دریای سرخ که منجر به توقیف کشتی شد، قرار گرفت.

وزیر دفاع آمریکا با تقدیر از موفقیت این عملیات تصریح کرد: "روشن است که اقدامات غیر قانونی از سوی ایران مورد قبول جامعه بین المللی نیست و نقض آشکار تعهدات شورای امنیت سازمان ملل متحد در ایران است."

اسرائیل در چهاردهم اسفندماه اعلام کرد که یک کشتی حامل سلاح‎‌ از ایران را در دریای سرخ توقیف کرده است.

بر اساس این گزارش کشتی توقیف شده عازم غزه بوده و برای شبه نظامیان نوار غزه سلاح حمل می‌کرده است.

اسرائیل می‌گوید در این کشتی راکت‌های ساخت سوریه کشف کرده و اکنون کشتی را به سوی سواحل اسرائیل هدایت کرده است.

یک منبع رسمی دفاعی اسرائیل گفته بود که این کشتی با پرچم پاناما در حال حرکت بوده و نیروی دریایی اسرائیل آن را در آب های بین‌المللی در نزدیکی سواحل سودان و اریتره در دریای سرخ توقیف کرده است.

بر اساس گزارش منابع رسمی اسرائیل هفده خدمه این کشتی ظاهرا از محموله آن بی اطلاع بوده اند.

حماس که کنترل نوار غزه را در دست دارد، ارسال سلاح از ایران را تکذیب کرده و گزارش منابع اسرائیلی را تلاش این کشور برای ادامه محاصره غزه توصیف کرده است.

مقامات ایرانی و سودانی اتهام ارسال اسلحه برای گروه فلسطینی حماس در غزه را تکذیب کرده‌اند.

روز پنجشنبه، ۱۵ اسفند (۶ مارس)، واحد مرکزی خبر اظهارات حسین امیر عبداللهیان، معاون وزارت خارجه ایران را منتشر کرد که در مورد خبر توقیف کشتی ایرانی حامل اسلحه برای گروه حماس گفته است: "ادعای ارسال کشتی حامل اسلحه از ایران به سوی غزه صحت ندارد."

آقای عبداللهیان گفته است: "اساسا عبور یا حرکت کشتی حامل سلاح از ایران به سوی غزه هیچگونه واقعیت و وجود خارجی ندارد و صرفا مبتنی بر دروغ‌پردازی تکراری و بی‌پایه صهیونیست‌هاست."

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران هم در توئیتر خود نوشته است: "کشتی حامل تسلیحات برای غزه. هم زمان با مبارزه سالانه آیپک علیه ایران! تصادفی حیرت آور یا همان دروغ‌های ورشکسته!" آیپک یا کمیته آمریکایی-اسرائیلی امور عمومی یک گروه فشار طرفدار اسرائیل در ایالات متحده است.

همچنین، به نقل از یک منبع وزارت امور خارجه سودان گزارش شده است که این کشور با حمل تسلیحات اسلحه ادعایی اسرائیل ارتباطی ندارد.

مطالب مرتبط