کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا وارد ایران شد

حق نشر عکس mehr
Image caption معاون وزیر امور خارجه ایران از کاترین اشتون در فرودگاه مهرآباد تهران استقبال کرد

کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و نماینده شش قدرت جهانی مذاکره کننده با ایران بر سر برنامه اتمی این کشور، در راس هیاتی از اتحادیه اروپا، وارد تهران شده است. این سفر به دعوت محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه به ایران انجام می شود.

عباس عراقچی، معاون وزارت امور خارجه ایران در فرودگاه مهرآباد تهران از خانم اشتون استقبال کرده است. هلگا اشمیت، معاون و مایکل مان، سخنگوی خانم اشتون هم در این سفر او را همراهی می‌کنند.

این نخستین سفر خانم اشتون به ایران به عنوان مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا است. آخرین دیدار مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از ایران مربوط به سفر شش سال پیش خاویر سولانا، سلف خانم اشتون بود که برای گفت و گو درباره برنامه اتمی ایران به تهران سفر کرده بود.

در جریان سفر خانم اشتون به ایران، قرار است او فردا با حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه، علی لاریجانی، رئیس مجلس و علی اکبر ولایتی مشاور امور بین‌المللی آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران دیدار کند.

بر اساس برنامه اعلام شده، خانم اشتون روز دوشنبه را در شهر تاریخی اصفهان خواهد بود و از اماکن و بناهای تاریخی آن بازدید خواهد کرد.