'خنثی‌سازی خرابکاری' در تاسیسات اتمی ایران

حق نشر عکس Getty
Image caption تاسیسات آب سنگین اراک از مواردی بوده که گفته می‌شود در آن خرابکاری انجام گرفته

اصغر زارعان، معاون حفاظت و امنیت هسته‌ای سازمان انرژی اتمی ایران، امروز ۲۴ اسفند، از "خنثی‌سازی مواردی از خرابکاری"در تاسیسات هسته‌ای ایران خبر داد.

آقای زارعان گفته است وزارت اطلاعات و سایر دستگاه‌های امنیتی در چند ماه گذشته مواردی از "خرابکاری صنعتی" را شناسایی کرده و پیش از وقوع آنها را خنثی کرده‌اند. به گفته او خرابکاری در بخشی از تاسیسات آب سنگین اراک یکی از این موارد بوده است.

معاون حفاظت و امنیت هسته‌ای سازمان انرژی اتمی جزئیات موارد دیگر را ذکر نکرده است.

او این خبر را در مراسم بهره‌برداری از آزمایشگاه‌های تخصصی مقابله با خرابکاری صنعتی اعلام کرد. علی‌اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی نیز در این مراسم حاضر بوده است.

اصغر زارعان "آثار مخرب، تبعات بین‌المللی و ایجاد جو روانی" را از جمله دلایلی دانسته است که "دشمن" این روش را برای ضربه به برنامه هسته‌ای ایران انتخاب کرده است.

مخالفت قدرت‌های غربی با برنامه هسته‌ای ایران تحریم‌های وسیعی را علیه این کشور به دنبال داشته است.

علاوه بر این، مصطفی احمدی‌ روشن، مسعود علی‌محمدی، مجید شهریاری و داریوش رضایی‌نژاد، از دانشمندان و دست‌اندرکاران برنامه هسته‌ای ایران هم مورد سوءقصد قرار گرفته‌اند. مقام‌های ایرانی اسرائیل را به ترور این افراد متهم می‌کنند. مقام‌های اسرائیل معمولا درباره چنین اتهاماتی موضع صریحی نمی‌گیرند.

پس از سوءقصد به جان مصطفی احمدی روشن، یوا مردخای، از فرماندهان نظامی اسرائیل، گفته بود: "من نمی‌دانم چه کسی دانشمند ایرانی را کشته، اما مطمئنا برای او اشک نمی‌ریزم."

مطالب مرتبط