ظریف: ایران برای توافق در موضوع هسته‌ای مصمم است

حق نشر عکس ILNA

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران امروز یکشنبه ۱۸ اسفندماه در نشست مشترک خبری با کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در تهران اعلام کرد: "ایران مصمم است درباره موضوع هسته‌ای به توافق برسد."

به گزارش خبرگزاری‌های ایران، آقای ظریف با تاکید بر اینکه ایران برای تحقق این توافق تلاش کرده است، گفت: "ما نشان دادیم که به این مسئله ایمان داریم و اراده سیاسی وجود دارد. ایران تعهداتی که باید انجام می‌داد را انجام داده و ادامه مسیر بستگی به طرف مقابل است که تا چه اندازه تحت توافقنامه، تعهدات خود را انجام دهد و به میز مذاکره بیاید و این میل، تصمیم و تعهد وجود داشته باشد تا بتوانیم به توافقی برسیم که برای هر دو طرف مورد قبول است."

آقای ظریف گفت که طرف مقابل این مذاکرات "باید بپذیرد که ایران فقط توافق‌نامه‌ای را قبول می‌کند که به حقوق مردم ایران احترام بگذارد."

کاترین اشتون نیز در این نشست با تاکید بر اینکه توافق شش ماهه بین ایران و گروه ۱+۵ درباره موضوع هسته‌ای بسیار اهمیت دارد، گفت: "هدف ما رسیدن به توافق است."

خانم اشتون همچنین عنوان کرد که چهار سال است در حال مذاکره با ایران در خصوص مسائل هسته‌ای است و توافق موقت در ژنو را "حرکتی رو به جلو" می‌داند.

این نخستین سفر خانم اشتون به ایران به عنوان مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا است.

آخرین دیدار یک مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از ایران به سفر شش سال پیش خاویر سولانا مربوط بود که برای گفت و گو درباره برنامه اتمی ایران به تهران سفر کرد.

نشست بعدی گروه ۱+۵ و ایران قرار است روز ۱۷ مارس (۲۶ اسفند) برگزار شود.

آقای ظریف پیشتر گفته بود که در راستای تداوم گفتگوها در مورد مذاکرات هسته‌ای، او و کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به نمایندگی از شش قدرت جهانی، حداقل یک بار در ماه ملاقات خواهند داشت و ملاقات هایی هم به صورت متناوب در سطوح پایین تر انجام می شود.

تعیین ابعاد غنی‌سازی و محدودکردن تعداد سانتریفیوژ‌ها، کاهش ذخیره اورانیوم غنی شده، توقف فعالیت تاسیسات غنی‌سازی فردو و راکتور آب سنگین اراک از مسائلی است که غرب می‌خواهد مشخص کند. از طرف دیگر ایران هم می‌خواهد جدول زمان‌بندی برداشتن تحریم‌ها زودتر مشخص شود.

ملاقات اشتون و روحانی

در ادامه سفر کاترین اشتون به ایران، او امروز با حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران ملاقات کرد.

آقای روحانی در این دیدار با اشاره به علاقه ایران برای احیای روابط اقتصادی و مذاکره درباره مسائل مورد علاقه دو طرف اعلام کرد که دولت او است در عرصه سیاست خارجی بر اساس منافع و احترام متقابل و مشترک با همه جهان تعامل سازنده داشته باشد و یکی از زمینه‌هایی که این دولت علاقه‌مند است روابط جدید در آن به وجود آورد، اتحادیه اروپا است.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز در این دیدار گفت: "این نخستین فرصتی است که در خصوص مساله‌ای غیر از موضوع هسته‌ای با مقامات ایران گفت و گو می‌کنم و این آغازی برای توسعه همکاری‌ها میان ایران و اتحادیه اروپایی است."

مطالب مرتبط