اشتون پس از دیدار از اصفهان، ایران را به مقصد عمان ترک کرد

حق نشر عکس fars
Image caption خانم اشتون روز یکشنبه در ضیافت ناهار وزیر امور خارجه ایران شرکت کرده بود

کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که به دعوت محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران به این کشور سفر کرده، دوشنبه عصر بعد از بازدید از برخی از بناهای تاریخی اصفهان، با بدرقه استاندار این شهر را به مقصد مسقط پایتخت عمان ترک کرد.

ایرنا، خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی گزارش داده که مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز دوشنبه نوزدهم اسفند (دهم مارس) از چهلستون، تالار اشرف، مجموعه میدان نقش جهان و کلیسای وانک دیدن و لحظاتی کوتاهی را هم در کنار پل خواجو گذارند.

رسانه های ایرانی از قول خانم اشتون در دیدار با استاندار اصفهان ، نوشته اند که مقام‌های اروپایی که از این شهر دیدن کرده بودند، به او گفته بودند که حتما از این شهر دیدن کند.

به گزارش ایرنا، خانم اشتون به استاندار اصفهان گفته در "بازدید از میدان نقش جهان با دانش آموزان زیادی روبرو شدم و برایم جالب بود که آنها مرا می شناختند."

خانم اشتون به نمایندگی از گروه ۱+۵ مسئول مذاکرات اتمی با ایران است. قرار است دور جدید مذاکرات جامع ایران و گروه ۱+۵ برای دست یافتن به راه توافقی برای حل و فصل نهایی پرونده اتمی ایران به زودی در وین برگزار شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، خانم اشتون در اصفهان گفته است که "به احترام نوروز، مذاکرات این دوره یک روز قبل از عید به پایان خواهد رسید تا مقامات مذاکره کننده ایران برای این عید باستانی در ایران باشند."

همزمان با بازدید خانم اشتون از اصفهان، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران با اشاره به مذاکرات اتمی پیش رو در صفحه توییتر خود نوشته است "ما اراده و حسن نیت خود را نشان داده‌ایم. اکنون زمان این است که طرف‌های دیگر به تعهدات خود عمل کنند."

خانم اشتون در جریان سفر سه روزه اش به ایران با برخی از زنان فعال ایرانی دیدار کرد.

ملاقات های رسمی او با حسن روحانی، رئیس جمهور، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه، علی لاریجانی، رئیس مجلس، علی اکبر ولایتی، مشاور امور بین الملل آیت الله علی خامنه ای، علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی و سعید جلیلی نماینده آیت الله خامنه ای در شورای عالی امنیت ملی بود.

وزارت امور خارجه ایران از دیدار او با برخی از زنان فعال ایرانی انتقاد کرده است.

مطالب مرتبط