ابهام در مورد دو مسافر ایرانی هواپیمای ناپدیدشده مالزی

حق نشر عکس AP
Image caption جستجو برای یافتن بقایای هواپیمای سرنگون شده مالزی تاکنون بی نتیجه بوده است

بی بی سی فارسی خبردار شده که دو نفر از مسافران هواپیمای ناپدیدشده مالزی ایرانی بوده اند. در همین ارتباط، یک ایرانی مقیم مالزی با معرفی خود به عنوان دوست یکی از این دو مسافر گفت که آنها می‌خواسته‌اند با استفاده از پاسپورت هایی که متعلق به آنان نبوده خود را به اروپا برسانند.

دولت مالزی گفته افرادی را که با "گذرنامه دزدی" سوار این هواپیما بودند، شناسایی کرده که ظاهرا شهروند شرق آسیا نیستند. با این حال، مالزی ملیت این افراد را مشخص نکرده است.

پیشتر، پلیس بین الملل (اینترپل) اعلام کرده بود هویت تمام مسافران هواپیما در دست بررسی است تا روشن شود کدام دو مسافر با دو گذرنامه دزدی سوار هواپیما شده‌اند.

به گفته "دوست یکی از دو ایرانی مسافر هواپیما"، یکی از این دو نفر پاسپورت ایتالیایی داشته و دیگری با پاسپورت اتریشی سوار هواپیما شده است.

هواپیمای ناپدید شده شرکت هواپیمایی مالزی، که سه روز پیش از کوالالامپور پایتخت این کشور عازم پکن بود، یک دقیقه بعد از ورود به آسمان ویتنام ناپدید شد.

در عین حال، روزنامه فایننشال تایمز دوشنبه ۱۰ مارس (۱۹ اسفند) به نقل از مالک یک آژانس مسافرتی‌ در تایلند نوشته که بلیط های دو مسافر ایرانی هواپیما، از طریق یک رابط ایرانی سفارش داده شده است.

مالک آژانس مسافرتی "گرند هرایزن" گفته از مدت ها پیش با این رابط ایرانی کار می کند که "علی" نام دارد. به نوشته فایننشال تایمز مشخص نیست که این رابط، دو مسافر ایرانی پرواز هواپیمایی مالزی را می‌شناخته است یا خیر.

فایننشال تایمز افزوده که مالک آژانس تایلندی شماره تماس "علی" در تهران را در اختیار این روزنامه قرار داده اما تاکنون تماس با این شماره بی حاصل بوده است.

بررسی 'تمام احتمالات ممکن'

رئیس سازمان هواپیمایی مالزی اعلام کرده که پنج نفر از مسافران که بلیط خریده و بار خود را تحویل داده بودند سوار هواپیما نشده‌ و در نتیجه، بار آنها از هواپیما تخلیه شده است.

او افزوده که "تمام احتمالات ممکن" بررسی خواهند شد و احتمال هواپیماربایی نیز منتفی نیست.

در مورد ناپدید شدن این هواپیما، احتمال انجام عملیات تروریستی هم مطرح شده و آف‌بی‌آی در این زمینه به کمک آمده است.

رونالد نوبل رئیس اینترپل در بیانیه‌ای اعلام کرده هنوز برای اینکه بین موضوع گذرنامه‌های دزدی ایتالیایی و اتریشی دو مسافر هواپیما و ناپدید شدن آن رابطه مستقیمی در نظر گرفته شود زود است.

اینترپل در عین حال با انتقاد از کوتاهی کشورها در کنترل گذرنامه های اتباع خود گفته با اینکه اطلاعات گذرنامه اتریشی دزدیده شده در سال ۲۰۱۲ و گذرنامه ایتالیایی ربوده شده در سال گذشته یک ساعت پس از سرقت در پایگاه اطلاعاتی اینترپل درج شده شده، اما هیچ کشوری برای استفاده از این اطلاعات به پایگاه داده های اینترپل رجوع نکرده است.

هم‌اکنون ۳۴ هواپیما و ۴۰ کشتی متعلق به مالزی، ویتنام، تایلند، استرالیا، سنگاپور، اندونزی، چین و آمریکا در جستجوی بقایای هواپیمای گمشده هستند.

مطالب مرتبط