آمریکا: اقدام ایران در 'ارسال سلاح به غزه' ناقض قطعنامه شورای امنیت است

Image caption ایران ارتباط با این محموله تسلیحاتی را رد می کند و می گوید این ماجرا یک دروغ پردازی تکراری از طرف اسرائیل است

در پی توقیف یک محموله تسلیحاتی که اسرائیل و آمریکا ارسال آن را به ایران نسبت داده اند، وزارت امور خارجه آمریکا، تهران را به نقض یک قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحدمتهم کرده است.

ایران براساس قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل مجاز به صادر کردن تسلیحات نیست.

جن ساکی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، روز دوشنبه (۱۰ مارس) در واشنگتن گفت که دولت باراک اوباما با وجود مذاکرات هسته ای، همچنان درباره "نقض حقوق بشر" و حمایت ایران از گروه های به گفته او تروریستی نگران است.

نیروی دریایی اسرائیل هفته گذشته اعلام کرد یک کشتی که از بندر عباس عازم بندری در سودان بود را ۱۵۰۰ کیلومتر دورتر از قلمروی اسرائیل در دریای سرخ ره گیری و محموله بزرگ تسلیحاتی بزرگی را در آن کشف کرده است.

اظهارات خانم ساکی ساعاتی پس از آن بود که بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، به شدت از واکنش "ضعیف" جامعه بین المللی به کشف این محموله انتقاد کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفته است: "در این مورد خاص، مسلم است که ما نقض قطعنامه ۱۹۲۹ شورای امنیت (علیه ایران) را قویا محکوم می کنیم."

این قطعنامه که در سال ۲۰۱۰ میلادی علیه برنامه اتمی ایران تصویب شد، از جمله صادرات تسلیحاتی ایران را ممنوع اعلام کرده است.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در عین حال تاکید کرد که توقیف محموله تسلیحاتی در دریای سرخ توسط کماندوهای نیروی دریایی اسرائیل، خط مشی فعلی واشنگتن در مورد حل و فصل مناقشه اتمی را تغییر نمی دهد، هرچند به گفته او، آمریکا همچنان به مقابله با حمایت ایران از تروریسم در منطقه و جهان مصمم است.

به گفته مقام های اسرائیلی، راکت های پنهان شده در این کشتی قرار بود از راه سودان به گروه های فلسطینی در نوار غزه داده شود.

گروه حماس که کنترل نوار غزه را در دست دارد این اتهام را بی اساس می داند. وزارت امور خارجه ایران نیز پیشتر گفته بود که این ماجرا یک دروغ پردازی تکراری از طرف اسرائیل است.

ارتش اسرائیل روز دوشنبه (۱۰ مارس) اقلام توقیف شده از جمله ده ها راکت سبز رنگ ام- ۳۰۲ با برد حداقل ۱۰۰ کیلومتر و صدها قبضه خمپاره کوچک تر را در بندر ایلات، واقع در جنوب اسرائیل، به نمایش گذاشت.

حق نشر عکس AFP
Image caption بنیامین نتانیاهو غرب را به ریاکاری در مورد ایران و نادیده گرفتن اقدامات ایران متهم کرد

بنیامین نتانیاهو که برای بازدید از این محموله به ایلات سفر کرده بود، گفت: "این موشک ها توسط ایران و در ایران در کشتی بارگذاری شده بودند اما مانند همیشه ایران این واقعیت ها را انکار می کند. وزیر امور خارجه اش این واقعیت را دروغی بی نتیجه می خواند، ولی این ایران است که دروغ می گوید."

سایت توییتر نخست وزیر اسرائیل، عکس هایی از اوراق گمرکی محموله ضبط شده را منتشر کرده است.

تصاویری از بسته های سیمان با آرم شرکت سیمان هرمزگان نیز منتشر شده است که به گفته اسرائیل، بخشی از محموله بودند تا راکت ها را بپوشانند. ارتش اسرائیل می گوید این راکت های ساخت سوریه، قابلیت هدف قرار دادن بیشتر شهرهای اسرائیل از غزه را دارند.

با این حال، به نظر می رسد آن چه برای دولت اسرائیل بیش از این محموله ناخوشایند است واکنش ها به کشف آن باشد و این که توقیف محموله بر تعاملات هسته ای غرب با ایران تاثیری نداشته است.

بنیامین نتانیاهو روز دوشنبه صراحتا غرب را به ریاکاری در مورد ایران و نادیده گرفتن اقدامات ایران متهم کرد.

او گفت: "پس از آن که ما این محموله مرگبار را ره گیری کردیم، بیشترین چیزی که از جامعه بین المللی شنیدم چند بیانیه ضعیف در محکومیت ایران بود. ما حتی دیدیم که نماینده قدرت های جهانی در تهران لبخندزنان با سران رژیم ایران دست می داد، همزمان که ما این موشک ها را این جا در ایلات از کشتی خالی می کردیم."

بنیامین نتانیاهو از سفر کاترین اشتون، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به ایران انتقاد می کند که در چارچوب مذاکرات هسته ای و برای ادامه گفتگوها به دیدار حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران در تهران رفته بود.

با وجود موضع گیری های اسرائیل، آمریکا نیز مانند اتحادیه اروپا همچنان بر ادامه جدی مذاکرات با تهران تاکید دارد.

کاخ سفید می گوید پرونده هسته ای ایران را از آن چه فعالیت های بی ثبات کننده ایران در منطقه می خواند جدا می داند.

ماجرای کشف این محموله تسلیحاتی واشنگتن را غافلگیر نکرده چون می گوید سازمان های امنیتی و نظامی آمریکا در عملیات شناسایی کشتی حامل راکت ها نقش مهمی داشته اند.

پیشتر، وزارت امور خارجه آمریکا تایید کرده بود که سوزان رایس، مشاور امنیت ملی باراک اوباما، درباره محموله کشتی و عملیات احتمالی با همتای اسرائیلی‌اش گفتگو می کرده است.

مطالب مرتبط