بررسی روزنامه های صبح تهران؛ سه شنبه ۲۰ اسفند

روزنامه های امروز صبح تهران به انعکاس پس لرزه های دیدار کمیسر خارجی اتحادیه اروپا از ایران اهمیت داده و در گزارش های اصلی خود بدان پرداخته اند، همزمان با انتقاد نشریات تندرو که دیدارهای خانم اشتون را با چهره های معترض به دیدار وی از اوکراین شباهت داده و با آن مخالفت کرده اند روزنامه های مستقل، از دولت و ترتیب یافتن این سفر استقبال کرده و به تشویق وزیرخارجه پرداخته اند‫.

گزارش های نگران کننده ای از وضعیت اقتصادی و اجتماعی کشور، و تصویر شهرهای کشور در آستانه نوروز از جمله دیگر مطالب این روزنامه هاست‫.

لرزه پس از دیدار خانم اشتون

حق نشر عکس ebtekar
Image caption تیتر و عکس صفحه اول ابتکار

روزنامه ایران در سرمقاله خود سفر خانم اشتون را به تهران حادثه مهمی دیده که با توجه به سمت وی که عملا وزیر خارجه تمام اروپاست به معنای باز شدن درهای رابطه با قدیمی ترین قاره معنا می دهد. روزنامه شرق در گزارش اصلی خود با تیتر اشتون رفت ظریف زیر ضریبه نوشته کاترین اشتون، تهران را تازه ترک کرده‌ بود که خبر دیدار او با دو بانوی ایرانی، صدای مخالفان این سفر را درآورد.

به نوشته زینب اسماعیلی در این گزارش تصویر مادر پیر ستار بهشتی، چادر سیاه پوشیده و قاب‌عکس فرزند در دست، در کنار کاترین اشتون، اوایل صبح روز گذشته به نقل از «بی‌بی‌سی» در شماری از سایت‌های داخلی بازنشر ‌شد. همزمان خبرهای جسته‌وگریخته‌ای از بازدیدهای اشتون در اصفهان منتشر ‌شد که خودش خواسته بود بدون حضور خبرنگاران و عکاسان انجام شود.

اما به نوشته مردم سالاری: محمدرضا باهنر نائب رئیس مجلس با اشاره به دیدار کاترین اشتون با فعالان زن در ایران گفت: اگر خانم اشتون تصور می‌کند که ایران هم اوکراین بوده و قصد مداخله دارد بهتر است از بزرگترهای خود سوال کند تا بداند در اشتباه بوده و نمی‌تواند کاری از پیش برد.

محمد‌رضا باهنر در گفت‌وگو با این روزنامه با اشاره به دیدار کاترین اشتون با فعالان زن در ایران و برخی فعالان ۸۸ و نقض حقوق بشر در ایران گفت: در کشور ایران فضای بسته ای وجود ندارد که مقامات خارجی که به این کشور سفر می‌کنند نتوانند دیداری داشته باشند. اما اگر هدف اشتون صرفا کسب اطلاع است باید بداند که ما با اطلاع دادن مشکلی نداریم خودمان نیز صحبت می‌کنیم.

جوان روزنامه سپاه پاسداران در گزارش اصلی خود با تیتر «دیپلومات هسته ای پرونده فتنه و تنش را هم ورق زد» نوشته: اقدامات هدفمند و جهت‌دار هیئت‌های غربی به کشورمان سؤالات بسیاری را به‌وجود می‌آورد اینکه به راستی چقدر از اهداف کلان کشور در حوزه سیاست خارجه با انجام چنین سفرهایی تحقق پیدا می‌کند و چرا وزارت امور خارجه هیچ‌گاه دستاوردهای عینی این‌گونه آمد و شد‌ها را برای افکارعمومی بیان نمی‌کند؟

این روزنامه پرسیده: چرا مسئولان دستگاه سیاست خارجه نسبت به مواضع خصمانه و مداخله‌جویانه مقامات غربی موضع شفاف و قاطعانه اتخاذ نکرده و تنها به بیانیه‌های کلی و مبهم بسنده می‌کنند. چه اتفاقی افتاده که هیئت‌های دیپلماتیک غربی به پرواز تهران علاقه‌مند شده و به صورت فشرده و یکی پس از دیگری به کشورمان سفر می‌کنند؟

همین روزنامه در مقاله دیگری آورده: چه کسی در ایران بازدید شونده‌ها را برای ملاقات کاندیدا می‌کند؟ خانم اشتون چگونه به این نتیجه می‌رسد که با فلان شخص ملاقات کند؟ اینها سؤالاتی است که دولت راستگویان به مردم نمی‌گوید. بنابراین توقع از دولتمردان این است که با صراحت اعلام کنند که در طول مذاکرات هسته‌ای به مذاکرات حقوق بشری هم وارد شده‌ایم.

عبدالله گرجی نویسنده جوان تاکید کرده: از آقای روحانی توقع است که هیئتی را از مجلس و قوه قضائیه و وزارت خارجه جهت بازدید از وضعیت حقوق بشر به ایرلند و منطقه باسک اسپانیا بفرستند تا آن موقع ضریب حساسیت غربی‌ها به دخالت در امور داخلی‌شان را درک نمایند. شاید آن موقع از خوشبینی و مصلحت اندیشی‌های کودکانه به در‌ آییم و عزت را فدای شکم نکنیم.

روژیا یکتا در جهان صنعت از قول خانم اشتون نوشته من با فعالان زن در روز بین‌المللی زن دیدار کرده و درباره وضعیت زنان و نیز برخی از کارهایی که این زنان، از روزنامه‌نگارها گرفته تا پناهندگان افغان، افرادی که در جامعه مدنی فعالیت می‌کنند در آنها دخیل هستند و نیز اهمیت جامعه مدنی، سخن گفتم.

به نوشته این گزارشگر عبدالله ناصری عضو دولت اصلاحات و استاد دانشگاه به جهان‌صنعت گفت: این دیدار‌هایی که مقامات خارجی چه در چارچوب اتحادیه اروپا و چه در چارچوب مدنی با افراد مرتبط با حوادث سال ۸۸ دارند نشان می‌دهد که اتفاقات رخ داده در سال ۸۸ بسیار حایز اهمیت است و هنوز از دغدغه‌های فکری جوامع بین‌المللی است.

ناصری اظهار کرد: دولت تدبیر و امید وعده داده که مسایل مربوط به حقوق بشر را پیگیری کند. دولت حتما باید زمینه آمدن احمد شهید را به ایران فراهم کند چرا که ایشان پرونده حقوق بشر و افکار و اندیشه‌هایی را در این زمینه دارد که می‌تواند بسیار مثمرثمر باشد.

حق نشر عکس sharq
Image caption روی جلد ویژه نوروزی شرق

احمد بشیری در سرمقاله جهان صنعت نوشته: یکی از نکات مثبت و قابل توجه در سفر کاترین اشتون به تهران، ملاقات وی با نرگس محمدی و مادر ستار بهشتی بود زیرا این دیدار‌ها را می‌توان نشانه مثبتی از رشد آزادی‌های مدنی در کشور دانست. در سفر هیات پارلمانی اروپا به ایران نیز دیداری با نسرین ستوده و جعفر پناهی صورت گرفت و برخلاف مسوولان داخلی که بر هماهنگ نشده بودن این قبیل دیدار‌ها اصرار دارند.

این حقوقدان اضافه کرده: چه ایرادی دارد که مردم با آزادی کامل و بدون آسیب زدن به منافع مملکت با یک مقام سیاسی دیدار کنند؟ این دیدار می‌تواند نگاه منفی و شایعات موجود درخصوص وضعیت حقوق بشر در ایران را از میان ببرد. علاوه بر این حتما با توجه بیشتر جهانیان به فضای موجود در ایران امید به بازتر شدن فضای داخل کشور نیز ایجاد می‌شود.

پروژه بهاریزه شدن دولت روحانی

آیدین سیارسریع در طنزانه قانون با اشاره به این که مجلس ۱۲۱۳ بار به دولت تذکر داده، ۱۹۱ بار سوال پرسیده، ۱۱۷۴ بار هم شکایت و تقاضای تحقیق و تفحص کرده نوشته با توجه به جمیع نکات و بنا بر اخبار موثقی که ما در اختیار داریم دولت تصمیم گرفته برای برون رفت از بحران سوال و تذکر و جهت تعامل بیشتر با مجلس و دیگر نهادها با استفاده از تجربیات پیشینیان (نهمیان و دهمیان) یک تجدیدنظر کلی بر رفتار و عملکردش انجام دهد. بنابراین درآینده باید منتظر دیدن چنین صحنه هایی باشیم.

در توصیف مجلس آینده در این نوشته آمده: آقای روحانی در مجلس حاضر می شود، می رود پشت تریبون، زیر آقای لاریجانی، اول یک لبخند با چشمانی ریز تحویل رئیس مجلس می دهد که در ظاهر آدم فکر می کند یعنی «خیلی مخلصیم» ولی در واقع معنی ای جز «فیلم های خانوادگیت پیش منه» ندارد. بعد رو به نمایندگان می گوید: «این دولت پاک ترین دولت تاریخ است، چون وقتی ما آمدیم دیدیم همه چی پاک شده و خوشبختانه الان می توانم با قاطعیت بگویم ما پاک پاکیم.»

به نوشته طنزانه قانون: بعد از این جملات رئیس جمهور دو دستش را تا گوش ها بالا می آورد و ضمن ریز کردن چشم ها و ارائه لبخندی مبسوط و مشروح به خزانه خالی دولت اشاره می کند و می گوید: «اون همه رو لولو برد» نمایندگان از خنده دلشان را می گیرند و از صندلی شان به زمین می افتند. آقای رئیس جمهور از این که شوخی اش گرفته خوشش می آید و ادامه می دهد: «ما الان در واقع سرطان همه گرفته ایم! بطوری که همه‌ی دارایی‌هایمان نیست و نابود شده» نمایندگان همانطور که دلشان را گرفته اند.

تحریف، رندانه دروغ گفتن است

حق نشر عکس sharq
Image caption کارتون آروین، شرق

غلامرضا دادخواه در مقاله ای در روزنامه اطلاعات به تحریف هایی اشاره کرده که در واقعیت صورت می گیرد و در حقیقت همان دروغ گفتن است و به عنوان مثال از پخش فیلم «مستر بین پلیس می شود» از یکی از کانال های سیمای جمهوری اسلامی یاد کرده که در آخر سریال کمدین انگلیسی که پلیس شده، بعد از چند بار خطا در دستگیری پیرزنی که متهم بود به ملکه بریتانیا می رسد اما بلافاصله به خطای خود پی می برد.

در حالی که در فیلم پخش شده سریال در همان زمان دستگیری ملکه پایان می گیرد و صدای دوبلور مستر بین می گوید: اشتباهی نیست همه تقصیرها زیر سر ملکه انگلیس است. عملی که به نظر نویسنده مقاله اطلاعات تحریف است و بعد از انتقاد بینندگان هم هیچ واکنشی نشان داده نشد.

مقاله اطلاعات بدون نام بردن از روزنامه کیهان به تیتر یکی از روزنامه های کشور در انعکاس مصاحبه بلومبرگ با رییس جمهور آمریکا اشاره کرده و نوشته: واقعیت این است که در برخی رسانه‌ها اینگونه دستکاری‌های ناشیانه به امری عادی تبدیل شده، و از سوی دیگر هم کسانی که پی به این عمل نادرست می‌برند ثمری در گوشزد کردن آن نمی‌بینند.

تهرانی ها با هم دعوا کردند

شرق در گزارشی به نقل از سازمان پزشکی‌قانونی استان تهران گزارش داده که در ۱۰ ماه سال تعداد مراجعانی که به‌دلیل نزاع به مراکز پزشکی‌قانونی استان مراجعه کردند به نود هزار نفر رسید که این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال قبل کاهش ۱.۵ درصدی را نشان می‌دهد.

به نوشته این گزارش آمارهای نیروی انتظامی کمتر از این است و به‌طور میانگین از ۷۰ هزار پرونده نزاع و ضرب‌وجرح در حوزه استحفاظی نیروی انتظامی خبر می دهد که این اختلاف معنا‌دار در شرایطی است که مسوولان سازمان پزشکی‌قانونی از افزایش ۱.۷ درصدی پرونده‌های معاینه نزاع در این سازمان خبر می‌دهند.

خلاصه این که در مجموع از کل مراجعان نزاع به مراکز پزشکی‌قانونی در پنج‌ماهه امسال ۲۰۳ هزار و۷۵۶ نفر مرد و بیشتر از ۸۶ هزار زن بودند. در مردادماه سال‌جاری آمار مراجعان نزاع به مراکز پزشکی‌قانونی ۱.۷درصد افزایش یافته و به ۶۳ هزارو ۵۸۹ مورد در مرداد امسال رسیده است.»

تبعیض های جنسیتی

نیکزاد زنگنه در صفحه تازه روزنامه ابتکار که به مسایل زنان اختصاص دارد نوشته در هر زمینه ای نشانه های نابرابری جنسیتی وجود دارد به عنوان مثال «کارخانگی» برای ایجاد مکانی قابل سکونت جهت زندگی، تربیت فرزندان و ارائه‌ی خدمات اساسی زندگی ضروری است اما نکته اینجاست که کارخانگی ازجهات مختلف با اغلب مشاغل دیگر تفاوت دارد زیرا بدون دستمزد است و معمولا در یک محیط جداگانه ازعرصه عمومی انجام می‌شود. هیچ قانون رسمی بر آن حکم نمی‌راند. تکراری و پایان‌ناپذیراست.

به نوشته این وکیل فعال در حقوق زنان: اشتغال برای زنان در عرصه عمومی نیز خالی از چالش نیست. در ایران هم کمابیش مانند دیگر نقاط جهان، نابرابری‌های زیادی درحوزه اشتغال زنان وجود دارد به طوری که در بسیاری از موارد با وجود کار مشابه، دستمزد زنان کمتر از مردان است. از سوی دیگر، طبق قانون کار امتیازاتی که قرار بود برای کمک به زنان کارگر و کارمند درنظرگرفته شود، موجب شده است تا کارفرماها به استخدام زنان، رغبتی نشان ندهند و برای فرار از قانون مرخصی زایمان، حق شیردادن، ایجادشیرخوارگاه و مهدکودک، ازاستخدام آنها سرباز بزنند.

به نظر مقاله صفحه زن ابتکار: در نتیجه این شرایط، نرخ بیکاری بالای ۵۰ درصدی برای زنان و دختران شهرنشین جوان (زیر ۲۹ سال)، پدیده ای است که بنا برآخرین گزارش مشروح مرکزآمارایران، درسال ۱۳۹۰ گریبانگیر ۱۵ استان کشوربوده است.

اون وارد می شود

حق نشر عکس na
Image caption کارتون طاهر شعبانی، آرمان

پوریا عالمی در ستون طنز شرق با اشاره به انتخابات کره شمالی نوشته: یک روز حاکم جوان کره‌شمالی، تصمیم گرفت در کشورش (که فقط مال خودش بود نه مال هیچ‌کس دیگر نه حتی مال عمه‌اش) آزادترین انتخابات جهان را برگزار کند. اما برگزاری انتخابات نیاز به یک چیزهای بدیهی دارد مثل پارلمان. او چون از بچگی برگزاری انتخابات آزاد دوست داشت، دستور داد تا بعدازظهر در کره‌شمالی مجلس راه بیندازند. بعد «‌اون» دید این کرسی‌ها نیاز به نماینده دارد که رویش بنشیند. پس دستور داد هرکسی جرات دارد کاندیدا شود. اما کسی جرات نداشت.

طنزنویس ادامه داده: بله بچه‌های خوبم. «کیم جونگ‌اون» که دید کسی نامزد انتخابات پارلمان نمی‌شود، احساس وظیفه کرد و کاندیدا شد و به‌صورت نفسگیر با خودش رقص کرد. روی برگه‌های انتخابات کره‌شمالی دو گزینه نوشته شده است: من موافقم «کیم جونگ‌اون» انتخاب شود و من مخالفم «کیم جونگ‌اون» انتخاب نشود.

در ادامه طنز شرق آمده: «کیم جونگ‌اون» مرد مهربانی است. او چندوقت پیش شوهرعمه‌اش را چون برای او محکم دست نزده بود و شل تشویقش کرده بود اعدام کرد. بعد هم رفت به عمه‌اش تسلیت گفت. نظر کارشناسان بر این است که در کره‌شمالی مردم عمه‌شان را دوست دارند یا نگران شوهرعمه‌شان هستند یا فرقی نیست و همه یکسان اعدام می‌شوند.

مطالب مرتبط