بررسی روزنامه های صبح دوشنبه تهران - ۱۹ اسفند

کاترین اشتون در تهران و ملاقات های وی در عکس هایی که کمیسرخارجی اتحادیه اروپا را با روسری سیاه خود در مقالات با مقامات عالیرتبه کشور نشان می دهد، مهم ترین گزارش خبری روزنامه های امروز است. این روزنامه ها به ملاقات های غیرسیاسی کاترین اشتون در تهران اشاره ای نکرده و تنها از دیدارهای او با رییس جمهور، رییس مجلس وزیرخارجه و دبیرسابق شورای عالی امنیت ملی نوشته اند.

ادامه اظهار نظر روزنامه ها درباره سخنان رییس جمهور در جشنواره مطبوعات و تحلیل هایی درباره نشریات تندرو که از مصونیت های آهنین هم برخوردارند دیگر موضوع مهم روزنامه های امروز است.

حق نشر عکس sharq
Image caption تیتر و عکس صفحه اول شرق

خانم اشتون در تهران

یوسف مولایی در شرق نوشته: مقامات غربی با وجود شور و هیجان زیادی که در طرح مسایل حقوق‌بشری در خود نشان می‌دهند، آنجا که پای عمل پیش می‌آید، اصول حقوق‌بشر را یکجا پای منافع سیاسی و اقتصادی خود قربانی می‌کنند.

نویسنده سپس به نادیده گرفتن نقض حقوق بشر در سعودی، و نتایج تحریم رٰژیم صدام حسین بر هزاران کودک و قربانی های تصادفات رانندگی در ایران اشاره کرده و ابراز امیدواری کرده خانم اشتون در رویکرد خود به گفتمان حقوق‌بشری، به یکپارچگی و غیرقابل تجزیه‌بودن حقوق‌بشر بهای لازم را داده و احترام به حقوق بنیادین بشر و به‌خصوص حق حیات انسان را برای رفع کلیه تحریم‌ها از صنعت حمل‌ونقل ایران را تشویق و ترغیب کند.

شرق نوشته: مسلما این حرکت انسانی اعتبار زیادی برای خانم اشتون همراه خواهد داشت و راه او را برای گفت‌وگو پیرامون ابعاد دیگر مسایل حقوق‌بشر و از جمله حقوق مدنی و سیاسی شهروندان ایرانی یاری خواهد کرد.

احمد شیرزاد در مقاله ای در آرمان نوشته: در حال حاضر شتاب برای رابطه با ایران در همه کشورهای اروپایی وجود دارد اما باید نسبت به این مسئله واقع بین بود. آمدن خانم اشتون جنبه روانی و سمبلیک هم دارد. هدف اصلی سفر شکستن فضای بد روانی میان ایران و اتحادیه اروپایی است و خبرها حاکی از موفقیت ایشان در دستیابی به این هدف است.

به نوشته این مقاله : نباید به سرعت انتظار پیروزی در پرونده هسته‌ای و موفقیت این پرونده را داشته باشیم هر زمان که مذاکرات کارشناسی به نتیجه برسد مذاکرات در سطح بالا برای نهایی کردن آن مذاکرات نیز انجام خواهد شد اما این سفر را می‌توان آمادگی دو طرف برای کارهای نهایی در این پرونده نام نهاد.

داوود هرمیداس باوند هم در مقاله ای در قانون اظهار نظر کرده که سفر کاترین اشتون به تهران دو منظوره است؛ نفس این مسافرت و گفت و گو و مذاکره حاکی از فضای مساعدی است که به وجود آمده است و موجب تقویت این فضای مثبت می‌شود.

به نوشته این استاد دانشگاه: خانم اشتون در کنار مقامات رسمی ایران با آقای جلیلی نیز دیدار داشت. دلیل این دیدار می‌تواند دریافت نظر و موضع اصولگرایان در فضای جدید باشد. گفت‌و‌گو با نمایندگان نگرش‌های مختلف در ایران در دستور کار خانم اشتون بوده است و این نشان دهنده این است که غرب نسبت به نظرات اصولگرایان بی‌تفاوت نیست.

حق نشر عکس Amin Montazeri
Image caption کارتون امین منتظری، شرق

نادر کریمی جونی در سرمقاله جهان صنعت نوشته سفر مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که در نوع خود بی‌نظیر است، مصداق روشنی از پیشرفت روابط تهران با پایتخت‌های اروپایی است. در حقیقت با این سفر، اروپایی ها هشدارهای پیشین وزیر امورخارجه آمریکا درباره اینکه اروپا برای نزدیک شدن به تهران عجله نکند با این سفر نادیده گرفته و اروپا اراده خود را بر همگرایی بیشتر با تهران معطوف کرده اند.

به نوشته این مقاله : اما نزدیکی اروپا به تهران بجز دشمنان خارجی، دشمنان داخلی هم دارد و عده‌ای هنوز با فریادهای بلند از دوری ایران و اروپا و اختلاف‌هایی که میان کشورمان و اتحادیه اروپا وجود دارد سخن می‌گویند.

سرمقاله جهان صنعت افزوده: آنچه در اوکراین می‌گذرد هم به ماجرای اختلاف‌های موهوم تهران و پایتخت‌های اروپایی اضافه شده تا طبل واگرایی روابط با صدای بلندتری به صدا درآید، گویی مخالفان اعتدال‌گرایی و رفتار عاقلانه با دیدن آنچه در کی‌یف و کریمه می‌گذرد خوشحال شده و نفسی تازه کرده‌اند تا طبل‌های منازعه میان تهران و غرب را با صدای بلندتری به صدا درآورند.

دژ آهنین مطبوعات

یک روز بعد از انعکاس گفته های رییس جمهور در جشنواره مطبوعات و حمله وی به نشریاتی که دژ آهنین دارند و این که خواستار شد آزادی آن دسته نشریات تندرو به نشریات حامی دولت هم داده شود، امروز نشریات مستقل و میانه رو به تحلیل و تفسیر این جنجال پرداخته اند .

فرهیختگان گزارشی درباره حمله دژ آهنین به رییس جمهور فراهم آورده و روزنامه ایران از قول محمد قوچانی سردبیر روزنامه آسمان که آخرین روزنامه ای است که توسط قوه قضاییه زیر نظر اصولگرایان توقیف شد نوشته: آنچه موجب فقدان امنیت در رسانه‌ها شده این است که آزادی و امنیت برای همه رسانه‌ها برابر نیست.

این روزنامه نگار با اشاره به دو روزنامه که حملات تندی به دکتر روحانی کردند گفته: آنها ‌ در حالی که عنوان می‌کنند آزادی در فضای مطبوعات وجود ندارد اما اگر رسانه دیگری چنین واکنشی نشان می‌داد حتماً با آن برخورد می‌شد. اگر قانون مطبوعات معیار باشد، نباید با یک روزنامه در صورتی که خطایی مرتکب شود، برخورد شود، اما بقیه رسانه‌ها آزادانه فعالیت داشته باشند.

به نوشته ایران، روزنامه دولت، سردبیر روزنامه های اصلاح طلب گفته است متأسفانه اعتماد جامعه ما به مطبوعات کم شده د در صورتی که اگر این امیدواری وجود داشته باشد، جامعه می‌تواند یاری‌گر دولت باشد. به عنوان نمونه در مورد بابک زنجانی، این افکار عمومی بود که وی را در این موقعیت قرار داد.

فاضل موسوی درسرمقاله مردم سالاری نوشته برخی رسانه‌ها در حال حاضر مبالغ هنگفتی را دریافت می‌کنند در حالیکه تیراژ پایینی هم دارند و مدام به دنبال ایجاد تشتت و تفرقه در جامعه هستند. رییس‌جمهور نگران عملکرد چنین رسانه‌هایی است زیرا این رسانه‌ها آب در آسیاب دشمن می‌ریزند و موجب گرایش مردم به رسانه‌های بیگانه می‌شوند.

این نماینده سابق مجلس تاکید کرده که: در عمل هم ثابت شده این رسانه‌ها واقع گرا نیستند و یکسویه عمل می‌کنند و معتقدند از جانب حضرت حق اظهار نظر می‌کنند و مدام به منتقدان خود انگ می‌زنند.به همین دلیل تحلیل‌های آنها نادرست است.در دوره ریاست‌جمهوری آقای خاتمی هنگامی که دلار به هزار تومان رسید همین رسانه‌ها در کشور جنجال آفریدند اما هنگامی که دلار به چهار هزار تومان رسید،هیچ صدایی از سوی آنها شنیده نشد.

مشکل منتقل می‌شود، حل نه!

الهام کاظمی در گزارشی در فرهیختگان از طرح پنج ماده‌ای «ساماندهی و انتقال پایتخت سیاسی و اداری نوشته که در دی‌ماه به تصویب رسید که هنوز حرف و حدیث‌های فراوانی بر سر کارساز بودن آن بر سر زبان‌هاست. طراحان و موافقان طرح آن را تنها راه‌حل مشکلات کلانشهر تهران می‌پندارند و کسانی که ساز مخالف سر می‌دهند انتقال پایتخت را نه‌تنها راه‌حل صحیح نمی‌دانند بلکه اجرایی شدن آن را تحمیل هزینه و مشکلات اضافی برای تهران و کل کشور قلمداد می‌کنند و حتی برخی معتقدند که اجرای این طرح وضعیت تهران را بحرانی‌تر خواهد کرد.

ابوالفضل ابوترابی، نماینده نجف‌آباد و طراح طرح ساماندهی و انتقال پایتخت سیاسی و اداری در گفت‌وگو با فرهیختگان با بیان اینکه تهران روی ۳ گسل زلزله‌خیز قرار دارد و اینکه در ۳ ناحیه از نواحی تهران پدیده‌ای به نام رانش زمین رخ می‌دهد، اجرایی شدن این طرح را ضروری می‌داند. به نظر او مشکلات زیست‌محیطی همچون بحران آلودگی هوا که در حال حاضر کلانشهر تهران با آن دست در گریبان است و هزینه‌های درمانی که در آینده نزدیک به دلیل بیماری‌هایی همچون انواع سرطان بر کشور تحمیل خواهد شد نیز از مواردی است که باید آن را مد نظر داشت.

به نوشته این روزنامه: ابوترابی با انتقاد از کسانی که صرف هزینه مالی برای انتقال پایتخت را اتلاف سرمایه ملی قلمداد می‌کنند، اجرایی‌شدن این طرح را سرمایه‌گذاری‌ای سودآور برای کشور خواند؛ وی با اشاره به تمرکز ۲۲ درصدی جمعیت کشور در تهران و اینکه حدود یک‌سوم از صنایع در این شهر متمرکز شده‌اند.

اما بر اساس گزارش فرهیختگان اسماعیل کهرم کارشناس مسائل زیست‌محیطی طور دیگری به ماجرا نگاه می‌کند. او در مصاحبه با فرهیختگان ضمن اعلام مخالفت خود با این طرح می‌گوید اجرای این طرح هیچ مشکلی را حل نمی‌کند، چراکه ۳ مساله مهم در آلودگی هوای تهران دخیل هستند که انتقال پایتخت تاثیر چندانی نمی‌تواند در حل مشکل آلودگی داشته باشد.

حق نشر عکس Firouzeh Mozafari
Image caption کارتون فیروزه مظفری، فرهیختگان

کمپین نه به یارانه نقدی

هادی وکیلی در سرمقاله ابتکار نوشته دولت در شرایط سخت اقتصادی مجبور به اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه هاست. از یکسو اجرای فاز دوم تبعات و پیامدهای تورمی را به دنبال دارد و از سوی دیگر برای جبران بخشی از تورم ایجاد شده می‌بایست برای دهک‌های پایین جامعه تدبیر لازم صورت پذیرد. دولت گذشته ساده ترین صورت مسئله را برگزید و آن اینکه درآمد حاصل از گرانی حامل‌های انرژی را به شکل مساوی در قالب سرانه ۴۵ هزار تومان بین دارا و ندار توزیع کرد.

به نوشته این مقاله در حال حاضر تنها راه و صحیح ترین مسیر این است که مردم در فاز دوم به کمک دولت بیایند. اینکه دولت خود اقدام به حذف بخشی از جامعه نماید چندان موجه نیست چرا که پایه اطلاعاتی برای چنین گزینشی ضعیف است و احتمال اجحاف به عده ای در اقدام یک طرفه دولت وجود دارد و در نتیجه بهتر آن است که این اقدام را در شکل اجتماعی آن به تشخیص و همت خود مردم واگذارند.

ابتکار نوشته اگر جنبش « نه » به یارانه‌ها راه بیفتد و تمام کسانی که از پایه درآمد بالای یک میلیون تومان برخوردار هستند در یک حرکت انتخابی با عدم پر کردن فرم‌های یارانه ای، نه به یارانه‌ها بگویند، دست دولت را برای تأمین نیاز نیازمندان جامعه باز گذاشته اند. مردم ایران هم ثابت کرده اند که هر گاه مورد اعتماد قرار گرفته اند راه را خوب انتخاب می‌کنند .

حاجی فیروز دانشجو

هدیه کیمیایی در گزارشی در تهران امروز نوشته: روزهای آخر اسفندماه خیابان‌های شهر پر می‌شود از حاجی فیروزهایی که در خیابان‌ها و پیاد‌ه‌روها، تنبک به دست می‌گیرند و می‌رقصند و می‌خوانند.اما هیچ کدام از آنها نیامده‌اند تا با رقص و شادی، نوید آمدن بهار را بدهند. می‌آیند و توی چشمت نگاه می‌کنند و می‌گویند: «ارباب خودم چرا نمی‌خندی؟» تعدادی از آنها کودکانی هستند که پیش از این نیز در خیابان‌ها و سر چهارراه‌ها کودکی‌شان را به حراج گذاشته‌اند.

در بخشی دیگر از این گزارش از کسی نوشته شده که: ۲۵ سال بیشتر ندارد. دانشجو است و سه سال است که به تهران آمده است. می‌گوید دوسال است که برای تامین هزینه تحصیلش نزدیکی‌های عید لباس حاجی فیروز را می‌پوشد و در شهر می‌چرخد. می‌گوید: همین که زیر این چهره سیاه شده کسی نمی‌شناسدت خوب است. هم فال است هم تماشا.

گزارشگر تهران امروز از قول معاون رفاهی و خدمات شهرداری درباره طرح جمع‌آوری اینگونه متکدیان نوشته : هر شهروندی در هر پوشش و لباسی که در معابر به تکدی‌گری بپردازد به جرم متکدی تحویل مقامات قانونی می‌شود. این کار در شهر تهران رفتار بسیار پردرآمدی است و این انگیزه افراد را بالا می‌برد تا حتی شده از شهرهای دیگر به تهران بیایند و چنین رفتاری را انجام دهند.

این است تلفیق ملی

سعید هوشیار در طنزانه قانون از یک نظرسنجی خبر داده که توسط یک سایت اینرنتی صورت گرفته با این عنوان: «تفاوت خودروسازهای ایران با کره جنوبی چیست؟» و افزوده: بر آن شدیم تا این تفاوت را بیابیم. نه تنها تفاوت ایران و کره! بلکه در مقیاسی گسترده‌تر تفاوت خودرو در ایران با سایر جهانیان!

به نوشته این طنزنویس: یکی از مهم‌ترین این تفاوت‌ها خلاقیتی است که غربی‌ها از آن بی‌بهره اند، مثلا امتیاز یک خودروی خارجی خریده می‌شود (خودرو ۱). سپس آنقدر تولید می‌شود که دیگر کوی و برزنی نیست که خالی از این خودرو باشد. سپس امتیاز خودرویی دیگر(خودروی ۲) خریده می‌شود. و آن خودرو نیز سال‌ها به یک شکل مونتاژ می‌شود. اوج نبوغ اینجاست که بدنه خودرو ۱ با موتور خودرو ۲ تلفیق شده و «خودروی ۳» را می‌سازد. برعکسش موجب تولید «خودرو ۴ » می‌شود. حذف لاستیک‌های جلو و اضافه شدن صندوق عقب موجب تولید «خودرو ۵» می‌شود.

به نوشته طنزانه قانون: از آن زیباتر اینکه تلفیق اگزوز خاور با خودرو ۴ تولید «خودرو ۶و۷» (دوقلو) را می‌کند. و در نهایت هنرمندانه‌ترین قسمت ماجرا این است که خودرو ۱ پس از ۲۰ سال نامش تغییر کرده و خودروی ملی را نتیجه می‌دهد.

حق نشر عکس Navid Sharifi
Image caption کارتون نوید شریفی، آرمان