بررسی روزنامه های صبح چهارشنبه تهران ‫- ۲۱ اسفند

روزنامه های امروز صبح تهران در صفحات اول خود تصویر دو جوان ایرانی مسافر هواپیمای گمشده مالزیایی را چاپ کرده و به تعقیب ماجرای این هواپیما و سرنوشت دو جوان پرداخته اند‫.

از میان اخبار داخلی واکنش تندروها در مجلس نسبت به حواشی سفر کاترین اشتون به تهران، گزارش هایی درباره بدهی های بابک زنجانی و سرنوشت دارایی های وی ، لغو تصمیم برای صدور کارت خبرنگاری توسط دولت، و انتخابات کانون وکلای دادگستری از جمله مهم ترین مطالب است‫.

حق نشر عکس sharq march12
Image caption تیتر و عکس صفحه اول شرق

بی تابی ناتانیاهو

فریدون مجلسی در مقاله ای در شرق نوشته: در آستانه دور تازه مذاکرات برای رفع تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران و همزمان با سفر خانم اشتون به ایران، حملات تخریبی از جانب گروه‌های تندرو و منتفع از بحران، در داخل و خارج کشور تشدید شده است. از جمله نتانیاهو در سفر تازه‌ خود به واشنگتن باز هم کوشید تا مذاکرات را به بن‌بست بکشاند.

به نوشته این دیپلومات سابق: نخست وزیر اسراییل چندروز قبل از عدم همگامی ایران با ان‌پی‌تی و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در حالی سخن می‌گفت، که رژیم وی، اساسا ‌آژانس و عضویت در آن را قبول ندارد. صحنه خبری مذاکراتش با اوباما نشانگر چانه‌زنی‌های سوداگرانه او بود. گرچه رییس‌جمهور و وزیرخارجه آمریکا در مواضع خود برای ادامه مذاکرات و احترام به تعهدات متقابل با ایران راسخ ماندند.

به نوشته شرق درست در همین زمان اسراییل داستانی درباره کشف «کشتی حامل سلاح ایرانی» در دریای سرخ برای فلسطینی‌ها مطرح کرد که ظاهرا ‌زیاد جدی گرفته نشد. همان کاری که سال‌ها پیش که در جریان جنگ آمریکا و طالبان در افغانستان، روابطی در حد همکاری متعارف میان دو کشور ذی‌نفع یعنی ایران - آمریکا پدید آمده بود، اسراییل موفق شد از بهانه مشابهی برای تخریب آن روابط بهره‌مند شود.

عمان پلی بین ایران و عربستان

علی بیگدلی در مقاله ای در آرمان به سابقه کشور عمان پرداخته که گفته می شود اولین میزبان رییس جمهور روحانی در سفر به منطقه است.

به نوشته این مقاله عمان به دلیل آأن که با عربستان سعودی که از کشورهای مهم منطقه محسوب می‌شود دارای مرز خاکی است و دارای مرز دریایی با ایران است و در گذشته از جمله در جنگ ایران و عراق جنبه‌های بی‌طرفی خود را حفظ کرد و در سال‌های پس از جنگ تحمیلی، به تلاش‌های میانجیگرایانه خود ادامه داد، می توان گفت اهمیت ویژه ای در سیاست خارجی ایران دارد.

به نوشته این کارشناس مسایل خارجی: عمان در گذشته بارها در مسایل منطقه پادرمیانی کرد مثلا برای آزادی ملوانان انگلیسی و همچنین سه آمریکایی که درایران قرار داشتند . بنابراین شاید سفر رئیس‌جمهور به عمان را بتوان تلاش برای تغییر فضای غیرآرام بین ایران و عربستان تفسیر کرد تا این دو کشور از رابطه سرد فعلی خارج شوند.

حق نشر عکس aftab yazd march12
Image caption تیتر و عکس صفحه اول آفتاب یزد

استیضاح‌هایی که به جایی نمی‌رسد

نسرین وزیری در گزارشی در روزنامه ایران به ماجرای استیضاح های مجلس علیه وزیران دولت روحانی و شایعات پی در پی درباره آن پرداخته و نوشته: یک روز نحوه توزیع سبدکالا، وزیر صنعت را پای میز استیضاح می‌کشاند ، روز دگر بحث سؤال و استیضاح وزیر خارجه به دلیل دیدار خارج از عرف دیپلماتیک اشتون جدی است و فردایش روزنامه ها می نویسند جنتی نگرانی رهبری را رفع نکند، استیضاح می‌شود.

گزارشگر روزنامه دولت از استیضاح‌هایی یاد می کند که عموماً امضاهای مشترکی دارند و بیش از آنکه از عمق دغدغه‌مندی برای پیگیری مطالبات مردمی برخوردار باشند از برد رسانه‌ای بهره می‌برند و به اهرم فشاری بر دولت می‌مانند تا ابزار نظارتی. چنان که نایب رئیس مجلس نهم گفته : اینکه تنها شش ماه از حضور دولت در رأس قدرت گذشته، به هیچ وجه برای جریان پایداری قابل هضم نیست و به همین دلیل این جریان؛ طرح استیضاح وزیری که تنها چند صباح از حضورش در رأس وزارتخانه گذشته را دنبال می‌کند.

ایران نوشته عملکرد افراطی شماری از نمایندگان در مجلس آنچنان غیر قابل دفاع است که باهنر هم آن‌ها را جریانی تندرو در میان اصولگرایان می‌داند که جمعیت قلیلی در مجلس را تشکیل می‌دهند. حال آنکه اکثریت مجلس مدافعان اعتدال و عقلانیت اند که در مسیر تعامل با دولت گام برمی دارند نه تقابل با آن. اما همین اقلیت محدود تاکنون پنج بار طرح استیضاح وزیران را در دستور کار خود قرار داده است.

طلب‌های وصول‌نشده وزارت نفت

شرق در گزارشی نوشته وزارت نفت علاوه بر طلب نزدیک به ۱۰۰میلیارددلاری پرداخت‌نشده بابت بهای نفت فروخته‌شده به کشورهای خارجی، طلب‌های پرداخت‌نشده داخلی کلانی نیز دارد که از جمله آنها می‌توان به بدهی دومیلیاردیورویی بابک زنجانی و بدهی شش‌میلیارددلاری پتروشیمی‌ها و ۱۰هزارمیلیاردتومانی پالایشگاه‌ها اشاره کرد. وزارت نفت ایران بابت نفت صادرشده از کشورهای مختلفی هم طلبکار است. بعضی منابع داخلی و خارجی میزان این مطالبات بلوکه‌شده را بالغ بر ۱۰۰ میلیارددلار اعلام کرده‌اند.

به گزارش این روزنامه از جمله این مطالبات می‌توان به طلب ایران از شرکت‌های بزرگ نفتی اروپایی مانند شل و ساراس و امثال آنها اشاره کرد که بر اساس بعضی گزارش‌ها رقم آن به ۱۰ میلیارددلار بالغ شده است. عجیب‌ترین مورد این مطالبات به آن بخش از مطالبات ایران از شرکت‌های اروپایی از جمله شرکت‌های یونانی بازمی‌گردد که ایران هیچ ضمانتنامه معتبری برای دریافت پول خود از آنها دریافت نکرده است و حتی پس از انقضای زمان ضمانت‌های قبلی به تحویل نفت به آنها ادامه داده است.

شرق در ادامه نوشته:بعضی مسوولان از جمله مسعود میرکاظمی، وزیر اسبق نفت و رییس کمیسیون انرژی می‌گویند زنجانی از ابتدا قصد نداشته است بخشی از پول نفتی را که دریافت کرده بپردازد. زنجانی خود مدعی است ۱۷ میلیارددلار از پول بلوکه‌شده نفت ایران را به کشور بازگردانده است.

ریاست انتخابی برای دانشگاه ها

شایان ربیعی در سرمقاله ابتکار به وضعیت مدیریت دانشگاه ها و طرحی برای انتخابی کردن ریاست دانشگاه ها پرداخته و نوشته

با وجود همه آن چه در دوران دولت سابق علیه دانشگاهیان صورت گرفت، رئیس جمهور سابق بی‌توجه به گسترش انتقادهای جبهه‌های مختلف سیاسی از اصولگرا تا اصلا‌ح‌طلب و اعتدالی، کمترین واکنشی در اصلاح رویه وزارت علوم از خود نشان نداد.اما پس از انتخابات ۲۴ خرداد و با روی‌کار آمدن دولت روحانی، امید جامعه مدنی کشور برای بهبود فضای دانشگاهی شکفت .

به نوشته این مقاله با گذشت بیش از هفت ماه از آغاز به‌کار دولت نیز، حرف و حدیث‌ها درباره وزارت علوم و دانشگاه‌ها ادامه دارد.

حواشی رأی اعتماد مجلس به وزاری پیشنهادی دولت برای تصدی وزارت علوم، انتقادها و هشدارهای نمایندگان به عزل و نصب‌های وزیر معتمد خود و... از مهمترین مباحثی است که در طی این مدت کمابیش ادامه داشته و به یکی از سوژه‌های خبری معمول در رسانه‌ها تبدیل شده است.

و خلاصه مقاله ابتکار این که: تغییر رویه انتخاب رئیس دانشگاه‌ها و دانشکده‌های زیرمجموعه از انتصابی به انتخابی از سوی هیأت‌های علمی دانشگاه‌ها که خواست عمده فعالان دانشگاهی است، باید اولویت کاری وزیر علوم در این باره باشد. اما پیش از اجرایی شدن این امر، باید اصلاحات لازم در پالایش هیأت‌های علمی کنونی دانشگاه‌ها که براساس اقدام غیرکارشناسی مسئولان سابق این وزارتخانه مهندسی شده است و دعوت به بازگشت اساتید متخصص و با تجربه، با در اولویت داشتن قانون و ارزش‌های علمی، تخصصی و تجربی انجام پذیرد.

تحلیل تئوریسین مهربان

آیدین سیار سریع در طنزانه قانون نوشته: ساعت دوازده ظهر؛ نماینده سبزوار و عضو ناظر مجلس در کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه ضمن رد خبر رفع فیلتر فیس‌بوک گفت: بر رسانه‌ها روزهای گذشته در این مورد فضاسازی رسانه‌ای راه انداختند که بعد متوجه اشتباه خود شدند.

به نوشته طنزنویس یک تئوریسین مهربان با چهره‌ای رحمانی توضیحات زیر را ارائه داد: اصولا یکی از برتری‌های ما نسبت به غرب این است که ما رسانه را متوجه اشتباهاتش می‌کنیم ولی غرب می‌گذارد رسانه سالیان سال در اشتباه و گمراهی به کارش ادامه دهد. برای همین است که رسانه‌های غربی همگی به یک نیهیلیسم اگزیستانس رسیده‌اند.

طنزنویس قانون از قول تئوریسین مهربان نوشته: ما می‌گوییم آقای رسانه! ببین اینجا اشتباه کردی. رسانه هم می‌گوید قبول دارم. اجازه بده تا اصلاحش کنم. ما هم مشفقانه دست روی شانه‌اش می‌گذاریم و در حالی که اشک در چشمانمان حلقه زده می‌گوییم آفرین بر تو، پس زودتر اصلاحش کن که ما فردا توقیفت کنیم. در نهایت رسانه به شکل :| در می‌آید که یعنی من دیگر حرفی برای گفتن ندارم و راضی‌ام به رضای تو، لطف آنچه تو اندیشی، حکم آنچه تو فرمایی!

حق نشر عکس etemaad march12
Image caption ویژه نامه نوروزی اعتماد

مخالفان و محبوبیت هاشمی

همزمان با انتشار ویژه نامه های نوروزی که در اکثر آن ها عکس روی جلد و مصاحبه اصلی با هاشمی رفسنجانی رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام است، مقالات و گزارش ها و نقل بخش های تازه ای از خاطرات وی نیز در روزنامه ها دیده می شود‫.

سعید لیلاز در مقاله ای در فرهیختگان روزنامه دانشگاه آزاد نوشته: اگر به دنبال علت آنچه این روزها علیه آقای هاشمی در حال وقوع است باشیم، اولین آن نقش مهم و موثر وی در عرصه سیاسی و نظام است. رقبا و مخالفان چه از جناح راست و چه از جناح چپ بارها و بارها تلاش کردند از طرق مختلف و با انواع و اقسام حمله‌ها این شخصیت را منزوی کنند، اما آنچه حاصل شد چیز دیگری بود.

به نوشته این اقتصاددان: حال با توجه به اینکه هر اظهارنظر آقای هاشمی یک تکانه شدید در ساختار اجتماعی و سیاسی ایران ایجاد می‌کند و ضریب نفوذ صحبت‌ها و اظهارات وی روزبه‌روز در حال افزایش است، طبیعی است که رقبا و مخالفان ، این نفوذ کلام را، برنتابند و بر آنها خوش نیاید. به عبارتی وقتی می‌بینند که تنها با انتشار مصاحبه ایشان در یک روزنامه باعث اقبال مردم و فروش بالای روزنامه می‌شود، عصبانیت و نگرانی آنها برانگیخته می‌شود.

مقاله فرهیختگان بدین جا رسیده که:: با تمام این اتفاقات، از این حملات به رییس مجمع تشخیص مصلحت نباید ناراحت بود ، زیرا این حملات موجب آن می‌شود که اهمیت، نفوذ کلام و در واقع نفوذ معنوی آقای هاشمی به نمایش درآید. با نگاه به ابتدای سال ۹۲ همه ما شاهد ثبت‌نام و پس از آن رد صلاحیت ایشان بودیم که این اتفاق تقریبا موجب زلزله در ساختار سیاسی، جوان‌ترین نسل‌ها و دور‌ترین مناطق کشور شد.

پدیده جدید خیابانی

روزنامه جمهوری اسلامی در میان اخبار ویژه خود از نوازندگی دختران خوش پوش جوان در خیابان های تهران به عنوان پدیده جدید یاد کرده و نوشته تاکنون اغلب صحنه‌های رویت شده از نوازندگی دختران در تهران مربوط به کودکان کم سن و سال در محدوده بازار بزرگ و برخی میادین اصلی شهر مثل میدان ولیعصر بود که همراه پسر بچه‌های همسن و سال به نوازندگی پرداخته و پول جمع می‌کنند.

افرادی که به نوشته این روزنامه: این افراد اصولاً ظاهر کثیف یا لباس‌های نامرتب دارند اما به تازگی دخترانی جوان و زیبا که اغلب لباس‌های شیک و مرتب می‌پوشند و از بدلی جات هماهنگ با لباس برای دست‌ها و انگشت‌ها استفاده می‌کنند، در خیابان‌های شمال تهران مشاهده می‌شود که با هنرمندی هرچه تمام‌تر سنتور می‌زنند.

روزنامه جمهوری اسلامی افزوده: کمتر می‌بینید این دختران سر خود را بالا بیاورند و به عابران نگاه کنند ولی با این حال کنار دستگاه سنتورشان، اسکناس‌های درشتی دیده می‌شود که عابران خم می‌شوند و به شکلی محترمانه، آن را هدیه می‌کنند.

آموزش تاکسی‌سوارشدن بدون عشق

پوریا عالمی در ستون طنز شرق یک رخداد را به شرح کشیده و نوشته: وقتی تاکسی سوار می‌شوم، سعی می‌کنم جلو بنشینم تا واقعا «سرنشین» محسوب شوم. امروز اما عجله داشتم مجبور به عقب‌نشینی شدم و ته‌نشین شدم. مشغول مطالعه کتاب «این وصله‌ها به من نمی‌چسبد» بودم که تاکسی نگه داشت و عدل یک مسافر خانوم برازنده سوار شد و دست برقضا آمد پیش من نشست. کمی که گذشت مشغول مطالعه بودم که متوجه شدم خانم کناری هم مشغول مطالعه بنده است و با دقت گوشم را نگاه می‌کند. کمی جابه‌جا شدم.

به نوشته این ستون: لابد فکر کرد من واقعا کتاب هستم و خودم را ورق زدم چون مشغول مطالعه پیشانی‌ام شد. پیشانی‌نوشت همین است دیگر. در همین لحظه ماشین یکهو افتاد توی دست‌انداز. من فکر کردم سرنوشت می‌خواهد کاری دست من بدهد یا من را دست بیندازد چون دیدم به بهانه دست‌انداز، سرنوشت دست بغلی را گذاشته توی دست من. گفتم حتما قسمت است و خودم را رها کردم و همه‌چیز را سپردم به دست سرنوشت.

طنزنویس شرق نوشته: وقتی خانوم مسافر رفت چیزی در من فروریخت و حس کردم قلب من را قلفتی کنده و با خودش برده است. کمی بعد رسیدیم میدان آرژانتین و من دست کردم کیف جیبی‌ام را دربیاورم و با راننده حساب‌کتاب کنم که دیدم ای دل غافل، هم دل از دست رفته بود هم کیف از کف داده بودم.

می‌بینید بعد می‌گویند چرا سن ازدواج رفته بالا.

حق نشر عکس shargh march12
Image caption کارتون فیروزه مظفری،شرق

مطالب مرتبط