حسن روحانی به دعوت پادشاه عمان به مسقط رفت

حق نشر عکس isna
Image caption دور اول مذاکرات پادشاه عمان و رئیس جمهور ایران در کاخ رسمی سلطان قابوس انجام شد

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران برای یک سفر رسمی دو روزه وارد مسقط پایتخت عمان شده است.

این دیدار به دعوت سلطان قابوس پادشاه عمان صورت می‌گیرد که خود در بیستمین روز ریاست جمهوری آقای روحانی، نخستین میهمان خارجی رسمی او بود.

آقای روحانی در فرودگاه مسقط مورد استقبال فهد بن محمود آل سعید، نخست وزیر، و یوسف بن علوی، وزیر امور خارجه این کشور قرار گرفت.

این نخستین دیدار رسمی آقای روحانی در مقام رئیس جمهوری از یک کشور عضو شورای همکاری خلیج فارس است.

کشور همیشه میانجی

رئیس جمهوری ایران پیش از ترک تهران گفت که کشورهای ساحل جنوبی خلیج فارس و دریای عمان به دلیل حساسیت این آب‌ها اهمیت ویژه‌ای برای ایران دارند.

مراسم استقبال رسمی از رئیس جمهور ایران در کاخ سلطان قابوس برگزار و با شلیک ۲۱ گلوله توپ برگزار شد.

وزیران امور خارجه، نفت، راه و شهرسازی، تعاون، کار و رفاه اجتماعی، رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست و رئیس کل بانک مرکزی ایران آقای روحانی را در سفر به مسقط همراهی می کنند.

همزمان با آغاز سفر رسمی آقای روحانی به عمان، یوسف بن علوی، وزیر امور خارجه این کشور گفته است که عمان نقش مهمی در آغاز مذاکرات ایران و غرب داشته است.

حق نشر عکس Fars
Image caption سلطان قابوس اواخر تابستان سال جاری به تهران سفر کرده بود

روابط ایران و عمان به شکل سنتی یکی از پایدارترین مناسبات سیاسی در دهه های اخیر بوده است.

پس از توافق اتمی ایران و گروه ۱+۵ در ژنو، برخی از رسانه های غربی گزارش داده بودند که ملاقات سیاستمداران ایران و آمریکا از چند ماه پیش از انتخابات ریاست جمهوری ایران در خرداد ۹۲، به شکل غیررسمی و محرمانه شروع شده بود که ظاهرا محل این دیدارها عمان بوده است.

مهمترین وجه رابطه دیپلماتیک ایران و عمان در سه دهه اخیر نقش میانجیگری عمان میان ایران و کشورهای غربی بوده که بر سر مسائلی با ایران اختلاف داشته اند.

وساطت عمان در ماجرای رهایی ملوانان بریتانیایی از ایران در سال ۱۳۸۷، آزادی سه جوان آمریکایی متهم به جاسوسی از زندان اوین در دو تابستان متوالی (سال های ۱۳۸۹ و۱۳۹۰) نمونه هایی از دیپلماسی میانجیگرایانه عمان بوده است.

در مورد آزادی شهروندان زندانی آمریکایی در ایران، که پیشتر به هشت سال حبس محکوم شده بودند، از آنجا که جمهوری اسلامی و ایالات متحده به سبب قطع رابطه دیپلماتیک، ظاهرا ناتوان از حل موضوع بودند توانستند با وساطت عمان راهی برای رهایی زندانیانی بیابند.

عمان برای رسیدن به این هدف پذیرفت که وثیقه نیم میلیون دلاری هر یک از این سه جوان را به جمهوری اسلامی ایران بپردازد که روی هم رفته به یک و نیم میلیون دلار بالغ شد.

زمستان سال گذشته هم نصرت‌الله تاجیک، دیپلمات پیشین ایران که از سوی آمریکا به نقض تحریم ها علیه جمهوری اسلامی ایران متهم شده بود و در بریتانیا در بازداشت خانگی به سر می برد، سرانجام با دریافت حکم آزادی، لندن را به مقصد عمان ترک کرد و از آنجا با هواپیمای اختصاصی دولت عمان وارد تهران شد.