بررسی روزنامه‌های صبح پنجشنبه تهران – ۲۲ اسفند

واکنش‌ها به دیدار اخیر کاترین اشتون، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با برخی از فعالان حقوق زنان همچنان در روزنامه‌های ایران ادامه دارد. در ضمن روزنامه‌های تندرو اظهارات جدید بان‌ کی‌مون، دبیر کل سازمان ملل متحد را هم به شدت نقد کرده‌اند.

سفر به عمان گامی به سوی عربستان

حق نشر عکس jahan sanat march13
Image caption صفحه نخست روزنامه جهان صنعت

داود هرمیداس باوند، در سرمقاله روزنامه جهان صنعت نوشته است؛ سلطان قابوس همیشه با اتخاذ خط و مشی متفاوت از شورای همکاری خلیج فارس، در بهبود روابط ایران و آمریکا نقش میانجی‌گری ایفا کرده است.

به نوشته این کارشناس سیاست خارجی، در دولت جدید و بعد از سفر سلطان قابوس به تهران روابط ایران و آمریکا بهبود یافت اما روابط ایران و کشورهای حاشیه خلیج فارس به ویژه عربستان هنوز تیره و تار است.

نگاهی به اخبار داخلی و اظهارات مسوولان در خصوص اراده موجود به بهبود روابط با عربستان و حتی مطرح شدن احتمال سفر آقای روحانی به آن کشور این امیدواری را ایجاد می‌کند که این سفر گام قابل توجهی در گفتگو با همسایگان که شاخص‌ترین آن عربستان است به حساب آید.

به اعتقاد آقای هرمیداس باوند، اگر طرفین اراده‌ای برای تغییر در فضای موجود داشته باشند، عمان می‌تواند نقش تاثیرگذاری ایفا کند و بستر تعاملات جدید با عربستان فراهم شود. به علاوه این که اگر این سفر به قراردادهای جدید منجر شود، حتما به نفع هر دو کشور است.

کدام کوتاهی زبان او را دراز کرده است؟

حق نشر عکس keyhan march13
Image caption صفحه نخست روزنامه کیهان

حسین شریعتمداری در سرمقاله روزنامه کیهان نوشته است؛ بان‌ کی‌مون نیز مانند برخی دیگر از دبیران کل سابق و اسبق سازمان ملل متحد، نشان داده است در اظهارنظر پیرامون مسائل بین‌المللی از خود اختیاری ندارد و بدون اجازه آمریکا نه سخنی بر زبان می‌راند و نه قلمی بر کاغذ می‌چرخاند. از این زاویه ادعای دیروز وی در باره نقض حقوق بشر در ایران ادعای تازه‌ای نیست.

نماینده رهبر ایران در موسسه کیهان در ادامه این مقاله نوشته است؛ دبیر کل سازمان ملل متحد می‌گوید: "رئیس جمهور ایران نتوانسته است به وعده‌های انتخاباتی خود عمل کند". این بخش از اظهارات او فقط "زبان درازی" نسبت به مسائل داخلی جمهوری اسلامی ایران نیست، بلکه رئیس جمهور محترم کشورمان را به قول و قرار قبلی و سپردن تعهد به آمریکا در جریان انتخابات ریاست جمهوری متهم می‌کند.

در پایان آقای شریعتمداری نتیجه گیری کرده که نباید برای جناب روحانی و دولتمردان ایشان کمتری تردیدی باقی بماند که روی دیوار آمریکا و متحدانش نمی‌توان یادگاری نوشت.

اشتون هم روی بیلبورد رفت

حق نشر عکس shargh march13
Image caption صفحه نخست روزنامه شرق

گروه سیاسی روزنامه شرق در گزارشی نوشته است که پس از بالا رفتن بیلبوردهای "صداقت آمریکایی" حالا نوبت به بیلبوردهای احتمالا "صداقت اشتونی" رسیده است. بیلبوردهایی که البته مشخص نیست توسط چه ارگان یا نهادی نصب شده و حالا در برخی خیابان‌های پایتخت خودنمایی می‌کند.

بیلبوردهایی که نیمی از چهره مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا را چسبیده به چهره صدام حسین، دیکتاتور معدوم عراق نشان می‌دهد.

به نوشته این گزارش احتمالا دلیل انتخاب صدام که یکی از منفورترین چهره‌ها نزد مردم ایران است در کنار میهمان رسمی هفته اخیر مسوولان ارشد کشور، رساندن پیامی مستقیم به بینندگان این بیلبوردهاست.

گروه سیاسی روزنامه شرق در پایان نوشته اگرچه دیدار خانم اشتون با مادر ستار بهشتی و نرگس محمدی در سفارت اتریش با اعتراض رسمی مقامات وزارت خارجه روبه‌رو شد اما کمتر کسی گمان می‌کرد تبعات این دیدار تا این حد پردامنه باشد.

رفتار غیردیپلماتیک

جاوید قربان اوغلی، دیپلمات سابق ایران در سرمقاله روزنامه آرمان نوشته است؛ ضمن اشاره به افزایش احضارها و اخطارهای نمایندگان مجلس به دولت نوشته است؛ برخی افراد گمان می‌کنند با این حجم تخریب علیه وزیر خارجه، دستان او را در مذاکرات بعدی خواهند بست و کشورهای غربی به وی بی‌اعتماد خواهند شد. در صورتی که این سیاست نتیجه معکوس خواهد داشت.

به اعتقاد نویسنده کشورهای غربی با آگاهی کامل از شرایط داخلی سیاسی ایران و جناح‌بندی‌های موجود در کشور قدم به عرصه مذاکرات گذاشته‌اند و اتفاقا این تندروی‌ها هشداری برای کشورهای غربی خواهد بود که اگر مذاکرات با دولت اعتدالی با چالش مواجه شود، باید با این افراد تندرو پشت میز مذاکره بنشینند و همین مساله قدرت مذاکره دکتر ظریف را تقویت خواهد کرد.

در همین حال آقای قربان اوغلی در پایان نوشته از خانم اشتون انتظار می‌رفت با وجود تسلطی که بر رفتارهای دیپلماتیک و حقوق بین‌الملل دارند از چارچوب عرف دیپلماتیک پیروی می‌کردند.

باید به مسلمانی هتاکان شک کرد

حق نشر عکس qanoon newspaper march12
Image caption صفحه نخست روزنامه قانون

مسعود پزشکیان، نماینده مجلس ایران در روزنامه قانون نوشته است؛ طبق شنیده‌ها در جلسه غیررسمی که سه‌شنبه شب در مجلس بین برخی نمایندگان با آقای علوی، وزیر اطلاعات برای پاسخگویی به برخی سوالات برگزار شده بود، مهدی کوچک‌زاده، نماینده تهران به یکی از همراهان وزیر توهین کرده که نباید وی در جلسه حضور داشته باشد.

به نوشته این مقاله البته ظاهرا در این جلسه اهانت‌هایی به برخی شخصیت‌های نظام از جمله رئیس جمهور، وزیر امور خارجه و رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام صورت گرفته که این روند دور از ادب و شان نمایندگی است.

به اعتقاد آقای پزشکیان، رفتاری که برخی افراد و تندروها در پیش گرفته‌اند، روند غلطی است که به هیچ وجه قابل دفاع نیست. اگر این افراد ادعا می‌کنند اصولگرا و ولایی هستند و خود را مسلمان می‌دانند، باید بدانند که این رفتار غلط است.

در پایان هم تاکید شد که اگر این افراد می‌خواهند در عرصه سیاسی حضور داشته باشند، باید به مردم احترام بگذارند و با آنها درست حرف بزنند.

چالش‌های پیش روی اقتصاد ایران

حق نشر عکس donyaye eghtesad march13
Image caption صفحه نخست روزنامه دنیای اقتصاد

احمد مجتهد، رئیس سابق پژوهشکده پولی و بانکی ایران در سرمقاله روزنامه دنیای اقتصاد نوشته است؛ در حال حاضر اقتصاد ایران با پنج چالش عمده روبه‌روست. اولین و مهم‌ترین آن پایین بودن میزان سرمایه‌گذاری و به تبع آن رکود و پایین بودن رشد اقتصادی و افزایش نرخ بیکاری در کشور است.

دومین چالش در اقتصاد کشور بهره‌وری پایین اقتصاد است و چالش سوم به عدم سرمایه‌گذاری کافی در زیرساخت‌های ایران مربوط می‌شود. رشد فعالیت‌های اقتصادی به زیرساخت‌های کشور مانند انرژی، ارتباطات، مخابرات و نیروی انسانی متخصص و کارآزموده بستگی دارد.

به نوشته این مقاله، چهارمین چالش اقتصاد ایران مبارزه با تورم مزمن و شدیدی است که در دو سال اخیر به بالاترین حد خود رسید. و پنجمین چالش هم عدم تصمیم‌گیری یا تاخیر در تصمیم‌گیری‌ و اجرای آنها در زمینه سیاست‌های اقتصادی است.