آمریکا: امیدواریم بحران کریمه به مذاکرات با ایران لطمه نزند

حق نشر عکس AFP
Image caption اشتون در تهران درباره ادامه مذاکرات هسته‌ای گفت‌و‌گو کرد

آمریکا امیدوار است بحران کریمه به همکاری این کشور با روسیه بر سر مذاکرات هسته‌ای با ایران لطمه نزند.

یک مقام ارشد دولت آمریکا روز جمعه با شرکت در یک کنفرانس تلفنی با خبرنگاران در واشنگتن ابراز امیدواری کرد مناقشه روسیه و اوکراین بر سر منطقه خودمختار کریمه، آینده مذاکرات هسته‌ای گروه ۵+۱ با ایران را در معرض خطر قرار ندهد.

این مقام آمریکایی که خواست نامش فاش نشود، گفت: "حتی زمانی که اختلاف‌هایی (میان اعضای گروه ۱+۵) بروز می‌کند، که گاهی این طور است، ما این اختلافات را کنار می‌گذاریم ... زمانی که با ایران مذاکره می‌کنیم، کاملا متحد هستیم."

مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ این هفته در وین از سر گرفته می‌شود.

این در حالی است که مذاکرات وزرای امورخارجه آمریکا و روسیه در آستانه برگزاری همه‌پرسی روز یکشنبه در منطقه خودمختار کریمه بدون موفقیت پایان یافت.

ساکنان شبه‌جزیره کریمه قرار است در این همه‌پرسی نظر خود را درباره استقلال این منطقه خودمختار از اوکراین و پیوستن به روسیه اعلام کنند.

آمریکا و دیگر کشورهای غربی این همه‌پرسی را غیرقانونی می‌دانند و به روسیه درباره انضمام این شبه‌جزیره به خاک خود هشدار داده‌اند.

مقام آمریکایی با اشاره به این موضوع گفت: "به رغم آن چه که روزهای آینده رخ می‌دهد، به رغم اقدام‌های جامعه جهانی در پاسخ به تصمیم‌های روسیه و پاسخ این کشور به این تصمیمات، امیدواریم مذاکرات به خطر نیفتد."

مقام‌های آمریکایی پیش‌تر گفته بودند که بحران اوکراین به همکاری با روسیه با سر مسائلی مانند ناآرامی‌های سوریه ومناقشه اتمی با ایران لطمه نزده است.

اما به گفته تحلیلگران، در صورت ضمیمه شدن کریمه به روسیه و تحریم مقام‌های این کشور از سوی آمریکا و اتحادیه اروپا، تضمینی برای ادامه همکاری میان کرملین و کاخ‌سفید بر سر مسائل بین‌المللی وجود نخواهد داشت.

دور بعدی مذاکرات ایران و گروه ۱+۵ قرار است سه شنبه در وین برگزار شود.

مطالب مرتبط