'شهریه دانشجویان ایرانی در خارج از محل اعتبار توافق ژنو پرداخت می‌شود'

Image caption بر اساس توافقنامه ژنو چهارصد میلیون دلار از دارایی های بلوک شده ایران برای پرداخت شهریه دانشجویان ایرانی اختصاص یافته است

سازمان امور دانشجویان ایران اعلام کرده که شهریه دانشجویان ایرانی در خارج از کشور با ارائه مدارک دانشجویی از محل اعتبار تعیین شده در توافق ژنو پرداخت می شود.

مجتبی صدیقی رئیس سازمان امور دانشجویان به خبرگزاری مهر گفته که ۶۰ هزار دانشجوی ایرانی در خارج از کشور هستند که نیمی از آنها شهریه می پردازند و "می توانند مشمول کمک هزینه از محل توافقنامه ژنو شوند."

بخشی از دانشجویان بورسیه دولت ایران هستند و دولت هزینه آنها را می پردازد و بخشی نیز با هزینه شخصی در خارج تحصیل می کنند.

رئیس سازمان امور دانشجویان می گوید که این اعتبار "هم شامل دانشجویان بورسیه و هم غیربورسیه ای می شود که شهریه می پردازند."

به گفته آقای صدیقی، دانشجویان ایرانی گواهی شهریه پرداختی خود را از دانشگاه محل تحصیل بگیرند و آن را به تائید سفارت ایران در محل تحصیل برسانند و تصویر آن را برای سازمان امور دانشجویان ارسال کنند.

بنابر توافقی که در ماه فوریه بین ایران و گروه پنج به علاوه یک (آمریکا، روسیه، چین، بریتانیا، فرانسه و آلمان) صورت گرفته است، ۴۰۰ میلیون دلار از دارایی های بلوکه شده ایران به صورت شهریه هزینه تحصیلی به دانشجویان ایرانی در خارج پرداخت خواهد شد.

آقای صدیقی گفته که با این مبلغ "شهریه دانشجویان ایرانی مستقیما در وجه دانشگاه‌های آنها پرداخت می شود."

پیش بینی شده است که بعد از تائید گواهی های ارائه شده از سوی سازمان امور دانشجویان و با همکاری بانک مرکزی، شهریه دانشجویان ایرانی در خارج از کشور پرداخت شود.

به گفته رئیس سازمان امور دانشجویان، هماهنگی بانک مرکزی ایران و بانک های خارجی مدتی زمان می برد ولی "امیدواریم از اوایل سال ۱۳۹۳ فعالیت مربوط به این موضوع پیگیری شود."

در پی تشدید تحریم ها در دو سال اخیر، دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در خارج، با مشکل انتقال پول برای پرداخت شهریه مواجه شده اند و اکنون وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به همراه بانک مرکزی و وزارت خارجه سعی دارند تا بخشی از مشکل دانشجویان را حل کنند.

مطالب مرتبط