وزارت اطلاعات ایران در مورد دیدارهای اشتون به وزارت خارجه 'هشدار داده بود'

کاترین اشتون، نرگس محمدی و گوهر عشقی حق نشر عکس na
Image caption مسئولان وزارت امور خارجه ایران می‌گویند که دیدار کاترین اشتون با نرگس محمدی و گوهر عشقی در سفارت اتریش و در حاشیه دیدار خانم اشتون با سفیران کشورهای اتحادیه اروپا انجام شده است

به گفته اعضای کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران، محمود علوی، وزیر اطلاعات به اعضای این کمیسیون گفته است که به وزارت امور خارجه در مورد دیدار مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با منتقدان حکومت هشدار داده شده بود، اما دستور جلوگیری از این دیدار به پلیس دیپلماتیک داده نشد.

از آقای علوی نقل شده است که پلیس دیپلماتیک در پاسخ به هشدار وزارت اطلاعات گفته که تنها از وزارت امور خارجه و وزارت کشور دستور می گیرد.

وزیر اطلاعات به همراه مجید تخت روانچی و حسن قشقاوی، معاونان وزیر امور خارجه در جلسه امروز یکشنبه ۲۵ اسفند کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران حاضر شدند تا به سئوالات نمایندگان در مورد دیدار کاترین اشتون با نرگس محمدی و گوهر عشقی پاسخ دهند.

بنا بر گزارش ها، معاونان وزیر خارجه در این جلسه گفته اند که این دیدار جزو شرایط سفر خانم اشتون نبوده و علیرغم مخالفت وزارت امور خارجه ایران و بدون اطلاع این وزارتخانه انجام شده و به همین دلیل به سفیر اتریش (میزبان دیدار) تذکر داده شده است.

اما وزیر اطلاعات گفته که در این مورد به وزارت امور خارجه هشدار داده شده بود، اما "یکی از مسئولان وزارت امور خارجه" جواب داده بود که "نظام قوی تر از این حرف ها است و با این ملاقات ها چیزی از اقتدار نظام کم نمی شود".

کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در جریان سفر هفته گذشته خود به تهران با نرگس محمدی، نایب رئیس کانون مدافعان حقوق بشر و گوهر عشقی، مادر ستار بهشتی (وبلاگ نویسی که در بازداشت پلیس کشته شد) دیدار و گفت و گو کرد.

این دیدار اعتراض گسترده چهره ها و رسانه های محافظه کار منتقد دولت را برانگیخت.

حسین نقوی حسینی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران گفته است که بعضی از نمایندگان، این ملاقات جزو شرایط خانم اشتون برای سفر به ایران بوده است، اما معاونان وزارت امور خارجه این موضوع را تکذیب کرده اند.

آقای نقوی حسینی گفته است که قرار است کمیته حقیقت یابی با حضور او، محمدصالح جوکار و محمد حسن آصفری، دو نماینده دیگر مجلس تشکیل شود تا به این موضوع رسیدگی کند.

مطالب مرتبط