دیدار غیرمنتظره گروهی از معلمان و خانواده زندانیان سیاسی با موسوی و رهنورد

حق نشر عکس jaras
Image caption میرحسین موسوی و زهرا رهنورد بیش از سه سال است که در حصر خانگی قرار گرفته‌اند

گروهی از معلمان و خانواده زندانیان سیاسی که دیروز به ملاقات مادر زهرا رهنورد رفته بودند، اجازه یافته‌اند با میرحسین موسوی و خانم رهنورد دیدار کنند که آنها هم اتفاقا همزمان برای دیدار مادر خانم رهنورد به منزل او آورده شده بودند.

از زمان حصر خانگی آقای موسوی و خانم رهنورد، از رهبران جنبش اعتراضی پس انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ ایران، این نخستین بار است که آنها اجازه می یابند، جز با اعضای خانواده خود، با کسی دیدار کنند.

معصومه دهقان، از حاضران در منزل مادر خانم رهنورد، به بی‌بی‌سی گفت که حضور ۱۲ نفر از معلمان و اعضای خانواده های زندانیان، که بدون اطلاع از حضور آقای موسوی و خانم رهنورد در آنجا حاضر شدند، ابتدا موجب بروز ابهام برای ماموران امنیتی شد، اما سرانجام اجازه ورود به داخل ساختمان به آنها داده شد.

این دیدار روز یکشنبه ۲۵ اسفند (۱۶ مارس) انجام شده و سایت کلمه گفته است که برخورد ماموران امنیتی به نسبت گذشته بهتر شده است.

معصومه دهقان به بی بی سی گفته که خانم رهنورد در این دیدار کوتاه گفته است که مدتی پیش ناگهان وزن کم کرده و چند بار بیهوش شده است.

به گفته خانم دهقان، ماموران امنیتی آقای موسوی و خانم رهنورد را پس از مراجعه به پزشک و پیش از بازگرداندن به محل حصر، به منزل مادر خانم رهنورد آورده بودند.

کلمه گزارش همچنین گزارش داده که زهرا رهنورد در این دیدار به خانم های حاضر گفته "باید صبر کنیم و استقامت داشته باشیم" و میرحسین موسوی هم سراغ زندانیان سیاسی را گرفته و هنگام خداحافظی گفته "بدانید که حال ما خوب است."

آقای موسوی و همسرش از بهمن ۱۳۸۹ (بیش از سه سال پیش) در حبس خانگی قرار دارند و ارتباطات آنها با بیرون به جز در موارد نادری از جمله دیدار نامنظم با دخترانشان، محدود است.

اسماعیل احمدی مقدم، فرمانده کل پلیس ایران گفته است که حبس خانگی این افراد با نظر آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران بوده است.

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران پیش و پس از پیروزی در انتخابات، بارها به طور تلویحی برای آزادی این دو و مهدی کروبی دیگر نامزد معترض به نتایج انتخابات سال ۱۳۸۸ که او هم در حبس خانگی است، وعده داد.

اکبر هاشمی رفسنجانی، اخیر بدون اشاره به جزئیات بیشتری گفته که روند رفع حصر این افراد در دوره ریاست جمهوری آقای روحانی خوب پیش می رفت، "اما برخی مانع آن شدند".