بررسی روزنامه‌های صبح تهران؛ سه‌شنبه ۲۷ اسفند

روزنامه‌های امروز صبح تهران در گزارش‌های خبری خود از انصراف جواد ظریف از شرکت در میهمانی شام خانم کاترین اشتون در وین به عنوان واکنشی به حرکات حقوق بشری وی در دیدارش از تهران یاد کرده‌اند. و در عکس‌های صفحه اول خود از پیروزی کشتی‌گیران ایرانی بر آمریکا و روسیه و احراز مقام اول جهان نوشته‌اند.

ایران و اوکراین

حق نشر عکس Kayhan
Image caption تیتر و عکس صفحه اول کیهان

فریدون مجلسی در مقاله ای در شرق نوشته: برای ایرانی که از تجاوزگری‌های روسیه چه در زمان تزارها و چه در زمان کمونیست‌ها آسیب دیده، جای هیچ‌گونه هواداری سیاسی نسبت به آن کشور نیست اما معنی‌اش این نیست که تبلیغات و خصومت‌ورزی‌های شدید غربی‌ها، نسبت به روسیه چشم‌بسته تایید شود!

نویسنده با اشاره به این که روس‌ها هم در داخل و بیرون از اوکراین از خودشان مقاومت شدید و جدی نشان می‌دهند نوشته مقوله جدی است ‌یعنی غرب فقط دو راه دارد: یا با روسیه جنگ کند، ‌اگر در چنین بن‌بست«بودن یا نبودن» از عهده آن برمی‌آید، یا راه‌حلی بسیار دموکراتیک و غرب‌پسندانه متارکه‌ای مشابه چک- اسلواکی را بر مبنای رفراندومی با نظارت بین‌المللی، هم در غرب و هم در کریمه و شرق اوکراین بپذیرد.

مقاله شرق پیش بینی کرده: روس‌ها و غربی‌ها به امتیازاتی کمتر از آنچه می‌خواستند دست یابند. این برای کشورهای جهان هم درس است و هم دستاورد که ببینند قدرت‌های بزرگ هم نمی‌توانند «امر سیاسی» را آنطور که دلخواهشان است یا به سود خود می‌پندارند به پیش برند. آنها هم با همه توانایی‌های اقتصادی و سیاسی، ناچارند با هم گفت‌وگو و تعامل کنند.

قرارمان به مذاکره درباره حقوق بشر نبود

در حالی که همچنان حملات اصولگرایان به دولت به خاطر ملاقات خانم اشتون با یک فعال زن و مادر یک وبلاگ نویس کشته شده در حبس نیروی انتظامی، که در تهران رخ داد ادامه دارد و روزنامه های امروز هم خبر داده که ظریف در اعتراض به همین دیدار، در میهمانی شام امشب خانم اشتون شرکت نکرد، روزنامه دولت زاویه دیگری برگزیده است.

حمید قاسمی فیض آباد در روزنامه ایران نوشته: محمدجواد ظریف، سر تیم مذاکره هسته‌ای در مصاحبه‌هایی که همزمان با نشست لابی یهودیان امریکا انجام داد از تلاش این جریان برای برهم زدن آهنگ توافق ایران و غرب پرده برداشت. اشارات به کشتی توقیف شده در سواحل مدیترانه آغاز شد که تندروهای واشنگتن و تل‌آویو تلاش کردند با نمایش محموله‌های موشکی آن بدبینی سابق نسبت به ایران را زنده کنند. این اتفاق در آستانه سفر بی سابقه مقام ارشد اتحادیه اروپا- کاترین اشتون- به تهران نقش بست.

در مقاله احتیاط آمیز روزنامه دولت آمده: دومین اتفاق نگران کننده پیش روی مذاکره کنندگان هسته‌ای بعد از بازگشت کاترین اشتون رقم خورد. درست هنگامی که دستیار ارشد ظریف- عباس عراقچی- برای دور جدید گفت‌وگو با نمایندگان ۱+۵ در وین آماده می‌شد، محافل مخالف ایران پرونده حقوق بشر را گشودند. در نگاه لابی مخالفان ایران، بحث حقوق بشر این ظرفیت را دارد که روند تغییر رفتار غرب مقابل دولت روحانی را تحت تأثیر قرار دهد.

به نوشته ایران: گره زدن بحث حقوق بشر به مذاکرات هسته‌ای از سوی لابی‌های تندرو، از زمره اتفاقات غافلگیر کننده بود. چرا که ایران و گروه ۱+۵ بر اساس یک نظامنامه یا نقشه راه، مذاکرات تاریخی خویش را پیش می‌برند. اساس توافق مذکور این است که دو طرف در یک جدول زمانی ۶ ماهه بر سوء تفاهم بزرگ هسته‌ای فائق آیند. پیدا است که به میان کشیدن هر موضوعی خارج از این دستور، اعم از موضوع حقوق بشر، تروریسم یک نقض و خدشه خطرناک در توافقنامه ژنو است.

چهارشنبه سوری و وحشت

حق نشر عکس Etemaad
Image caption کارتون علی جهانشاهی، شرق

عبدالحمید حسین‌نیا در سرمقاله مردم‌سالاری به چهارشنبه سوری پرداخته و ضمن برشمردن سابقه تاریخی آن نوشته: درداودریغا که در روزگار ما چهارشنبه سوری با انفجار مواد محترقه شکل فجیعی به خود گرفته و ضیافت باشکوه این شب تب دار شده است چنانکه درمانگاه‌ها و بیمارستان‌ها و مرکز امداد رسانی اورژانس – آتش‌نشانی‌ها و کلانتری‌ها به حالت آماده‌باش در می‌‌آیند تا با حوادث در کمین نشسته به مقابله برخیزند.

به نوشته این مقاله: امروزه صحبت از قطع دست و پا، سوختگی‌های وسیع پوست، از دست رفتن چشم و فراتر از آنها برجای ماندن آثار ناگوار و مخرب روانی است که شاهد این مدعا خیل عظیمی از رهگذران بی‌تقصیر خیابان‌ها و پیاده روهاست که از پی انفجار این بازیچه‌های بدشگون و نامیمون سر از درمانگاه‌ها و آسایشگاه‌های روانی درآورده‌اند و بسا شهروندان دیگر که جان خود را از دست داده‌اند.

جعفرگلابی در مقاله ای در قانون یادآوری کرده: تا همین چند سال پیش ترقه بازی نوجوانان و جوانان گاهی تا ۱۰ روز پیش از چهارشنبه آخر سال آغاز می شد و روزهای منتهی به آن واقعا شهر به میدان جنگی می مانست. گویا آن همه ماجرا جویی و تفریح های خطرناک روند نزولی به خود گرفته است وهر سال در حال خلاصه تر شدن است.

نویسنده مقاله قانون نوشته: اگر مقدمات و علل آن ناهنجاری بزرگ و سرسام آور مفقود شده باشد یا اگر آگاهی و مسئولیت شناسی جوانان و نوجوانان افزایش یافته باشد یا تعادل و ثبات و تفریح سالم در جامعه به استاندارد‌های جهانی نزدیک شده باشند، باید خرسند شویم وبه کم شدن دیگر ناهنجاری‌ها امید ببندیم.

امرالله امانی جامعه‌شناس در فرهیختگان نوشته: اگر بخواهیم شادی را در یک جامعه ترویج دهیم، یکی از روش‌های آن ایجاد شادی‌های اجتماعی است. شادی اجتماعی، آن است که افراد جامعه به صورت گروهی و دسته‌ای بر سر حادثه و پدیده‌ای احساس شادی کنند و بخواهند این شادی را به صورت جمعی بروز دهند، مانند چهارشنبه‌سوری یا سیزده‌بدر که مردم به دنبال آن هستند که در فضای عمومی و در میان مردم و به صورت جمعی این حس عمومی را در خود ایجاد کنند.

مقاله فرهیختگان بدان جا رسیده: همه دوره‌ها شادی اجتماعی و تلاش برای ایجاد آن حائز اهمیت بوده است و بنابر نوع و نحوه این جشن‌ها و تاثیراتی که در ابعاد گوناگون جامعه می‌گذارد. مردم اگر شاد باشند و شادی کنند، جامعه شاد می‌شود و جامعه شاد رفتار آنومیک ندارد.

نویسنده ابراز امیدواری کرده: آنها که تلاش می‌کنند نشان دهند جامعه مذهبی فرهنگی ما، جامعه‌ای غمگین است و دین با غم همراه است و دست از این کار بردارند.

مسیر مشخصی برای نفت و گاز

حق نشر عکس Etemaad
Image caption کارتون محسن ظریفیان، اعتماد

رضا زندی در مقاله ای در شرق نوشته در سال ۹۲ چه موقع رای اعتماد به کابینه و چه در برخی بزنگاه‌ها، موضوع ۱۲و ۱۳ساله قرارداد صادرات گاز به امارات متحده‌عربی موسوم به کرسنت، داغ شد. در اینکه با شرایط و قیمت قبلی، این قرارداد قابل اجرا نیست شکی وجود ندارد. تردیدی هم نیست که چه در قرارداد کرسنت و چه در هر قرارداد دیگری، هر کس از هر گروه و جناحی مرتکب فساد و خطا شده باشد باید شناسایی، معرفی و محاکمه شود.

این کارشناس مسایل نفت و گاز تاکید کرده: اینکه چگونه رییس پیشین دیوان محاسبات کشور روزی قرارداد کرسنت را خیانت‌بار معرفی کرد و چند سال بعد به‌عنوان یک مقام دولتی در دفتر وزیر اسبق کشور با مسوولان کرسنت پشت یک میز نشست. بحث سوراخ‌شدن خط لوله‌ای که برای انتقال گاز میدان سلمان به سیری با هزینه گزاف طراحی شده بود هم بماند برای بعد.

در چند سال گذشته امارات گاز میدان مشترک سلمان – ابولبخوش را برده و کسی هم سوالی در این مورد از مسوولان نپرسیده است.

مقاله شرق افزوده: اگر بتوان در سال ۹۳ دو شاخصه را همزمان توسعه داد اتفاق خوبی می‌افتد. از سویی به بازشدن فضای سیاسی بین‌المللی کمک شود تا به سرعت ظرفیت تولید نفت و گاز کشور را بالا برود و از اتکا به نفت و دلارهای نفتی کاسته شود. هرچند یک سال برای رسیدن به این شاخصه‌ها کافی نیست اما قرارگرفتن در مسیر برای سال ۹۳ میسور است. به شرط آنکه تندروهای بین‌المللی را منزوی کنیم. به شرط آنکه همه در داخل حول محور منافع ملی متحد شویم.

هم خون جدا مانده ما

مرتضی گلپور در اول گزارشی در قانون نوشته: این روزها حتی حاجی فیروزها هم نمی‌خندند. زیرا می‌دانند که پنج سرباز وطن، پنج سین بزرگ سفره هفت‌‌سین اهالی این سرزمین، از کاشانه خویش دور افتاده‌اند. گرچه گام‌های بهار تندتر شده است و فصل نو دارد به زندگی، شهر، دیار و وطن ما می‌رسد اما چه نوشدنی و چه تازگی، وقتی یکی از آن سربازان در اسارت، پدر شده ‌است و اصلا نمی‌داند که فرزندش به این جهان پرهیاهو و دلهره گام نهاده است.

به نوشته این گزارشگر: اما چه کسی می‌تواند غوغای سربازان اسیر ایرانی را نادیده بگیرد، یا غوغای دل مادران و همسران آنان را که نمی‌دانند نسیم باد نوروزی، پیغامی زکوی یار خواهد آورد؟ بسیاری دارند خود را برای یک آغاز دیگر، برای یک نوشدن و تازه‌شدن آماده می‌کنند.

در ادامه گزارش قانون، کیومرث پوراحمد به کمپین آزادی مرزبان ایرانی اشاره کرده و پرسیده: چرا این کمپین در رسانه ملی منعکس نکرد تا امضا کنندگان آن به میلیون ها برسند. آیا واقعا این وظیفه رسانه ملی که میلیون‌ها بیننده دارد و مردم سریال‌های ضعیف و بی محتوای آن را تماشا می‌کنند این نیست که کار مثبتی هم انجام دهد و برای نجات جان سربازان ما وقت بگذارد؟

بهمن فروتن منقد سینما هم به نوشته قانون گفته: اگر مادران این ۵ سرباز ایرانی منتظر فرزندانشان هستند، مادران بسیاری در دنیا فرزندانشان را به خاطر همین رفتارهای غیر انسانی برخی منفعت‌طلبان برای همیشه از دست داده‌اند. نمونه‌های آن را در سوریه و بخشی از اوکراین می بینیم.

خلقت احمدی‌نژاد

امیر فضل الهی در ستون طنز ابتکار‌ از قول احمد توکلی گفته حدادعادل رییس پیشین مجلس را آورده که ‌خدا احمدی ن‍ژاد را خلق کرد، بعد پشیمان شد و قالب اش را هم شکست.

نویسنده ستون ابتکار همین فرض را درباره خلقت دیگر چهره های کشور ادامه داده و از جمله در مورد علی لاریجانی نوشته: یکی از فرشته‌ها که از لحن فلسفی و ادبی اش چیزی نفهمید، عصبانی شد و گفت: آقاجان می‌خوای رئیس مجلس بشی، به ما مربوط نیست، ولی یه جوری حرف بزن که ما بفهمیم و بتونیم به بالا منتقل کنیم.

به نوشته ابتکار: وقتی هم که سعید مرتضوی خلق شد، فرشته‌ها روسری شان را جلوتر کشیدشان و دست‌هایشان جلو آوردند و آرام گفتند: ببییند ما قلم نداریم وهیچ گاه هم به دست نگرفتیم. و وقت خلقت مهدی کوچک زاده، کسی آن طرف‌ها نبود.همه فرشته‌ها و بقیه از لای صخره‌ها و درخت‌ها سرک می‌کشیدند به او نگاه می‌کردند.

در ادامه این طنزنوشته آمده: چند ثانیه پس از خلقت محمدباقر قالیباف، وی به سرعت بلند شد و گرد وخاک کت وشلوارش را تکاند و با توپ وتشر گفت: یه موتور بیاد منو ببره هرکجای شهر که مشکلی هست،خبرنگاران با دوربینا شون هم باشن. در لحظه خلقت محسن رضایی هم صدایی بلند شد که می‌گفت: نه به هیچ وجه. وقتی خلقتش کامل شد، ادامه داد: من به انداره کافی کنار رفتم. حالا نوبت دیگرانه که کنار برن. من فقط با شماها ائتلاف می‌کنم.

کارتون روز

حق نشر عکس Arman
Image caption طاهر شعبانی، آرمان

مطالب مرتبط