‏'لغو' برنامه شام جواد ظریف و کاترین اشتون در وین

حق نشر عکس AP
Image caption ظریف و اشتون پس از دور قبلی مذاکرات وین که دو طرف آن را "مثبت' توصیف کردند

خبرگزاری رسمی دولت ایران و منابع خبری دیگر در تهران گزارش داده‌اند که دوشنبه‌شب قرار شام کاری محمدجواد ظریف و کاترین اشتون در وین 'لغو شده است'.

طبق این گزارش‌ها علت "لغو" این برنامه وزیر امور خارجه ایران و رئیس سیاست خارجی اروپا، دیدار خانم اشتون با فعالان حقوق بشر و مادر ستار بهشتی در تهران بوده است.

در همین حال خبرگزاری مهر از قول خبرنگار اعزامی‌اش به وین نوشته که این برنامه شام از ابتدا در دستور کار نبوده است.

هیئت ایرانی و مذاکره‌کنندگان کشورهای ۱+۵ به وین پایتخت اتریش رفته‌اند تا روز سه‌شنبه ۲۷ اسفند، ۱۸ مارس، مذاکرات را برای دستیابی به یک توافق نهایی درباره برنامه هسته‌ای تهران از سر بگیرند.

ایرنا نوشته که محمدجواد ظریف این برنامه شام را لغو کرده است.

حق نشر عکس na
Image caption دیدار کاترین اشتون با گروهی از فعالان حقوق بشر و مادر وبلاگ‌نویسی که در بازداشت پلیس تهران کشته شد، اعتراض گسترده اصول‌گرایان را در پی داشت

این خبرگزاری رسمی دولت نوشته است: "پیش‌بینی می‌شد این ضیافت شام کاری، ساعاتی پس از ورود تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای به وین برگزار شود."

درباره این‌که محمد جواد ظریف و کاترین اشتون برای دوشنبه‌شب قرار شام داشته‌اند و این‌که این برنامه "لغو" شده باشد، طرف اروپایی هنوز اظهارنظری نکرده است.

کاترین اشتون در جریان سفر هفته گذشته خود به تهران، در سفارت اتریش با گروهی از فعالان حقوق بشر و گوهر عشقی دیدار کرد.

خانم عشقی مادر ستار بهشتی است؛ وبلاگ‌نویسی که سال گذشته در بازداشت پلیس تهران کشته شد.

این دیدار، اعتراض گسترده چهره‌های اصول‌گرا از جمله انتقاد رئیس مجلس و اعتراض شدیدتر رئیس قوه قضائیه را برانگیخت.

رسانه‌های اصلی نیز در ایران که اغلب به اصول‌گرایان نزدیک اند، این اعتراض‌ها و انتقادها را فراوان پوشش دادند.

دیدار ظریف و اشتون؛ 'صبح سه‌شنبه، قبل از مذاکرات'

ایرنا نوشته است شامگاه دوشنبه عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه و رئیس هیئت مذاکره‌کننده ایران با هلگا اشمیت، معاون رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا دیدار کرده است.

طبق این گزارش قرار است محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، و کاترین اشتون، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا، صبح سه‌شنبه با یکدیگر دیدار کنند و سپس دور دوم مذاکرات وین برای دست‌یابی به توافق نهایی ایران و ۱+۵ با حضور این دو آغاز شود.

ایران و کشورهای آمریکا، بریتانیا، چین، روسیه، فرانسه و آلمان در آذر ماه گذشته، نوامبر ۲۰۱۳، در ژنو توافق کردند که در یک فرصت شش ماهه برای رسیدن به یک توافق جامع و نهایی درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران تلاش کنند.

طبق این توافق، در این مدت ایران توسعه بخشی از فعالیت‌های هسته‌ای خود را متوقف کرده و اجازه نظارت بیشتر داده است. در طرف مقابل هم بخشی از تحریم‌ها علیه ایران لغو شده و بخشی از درآمدهای مسدودشده ایران در چند گام به تهران بازگردانده می‌شود.

مقامات ایرانی و آمریکایی تاکید کرده‌اند مذاکرات برای رسیدن به یک توافق نهایی دشوار و پر دست‌انداز است و در عین حال درباره آن ابراز امیدواری کرده‌اند.

مطالب مرتبط