ابراز امیدواری جواد لاریجانی در مورد رفع حصر از موسوی و کروبی

حق نشر عکس Fars
Image caption محمدجواد لاریجانی، برادر رئیس قوه قضائیه و دبیر ستاد حقوق بشر این قوه است

محمدجواد لاریجانی، دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه ایران درباره رفع حصر از میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی، رهبران معترضان به نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ ابراز امیدواری کرده است.

آقای لاریجانی گفته "درباره پرونده مهندس میر حسین موسوی، خانم رهنورد و آقای کروبی باید بگویم که پرونده ای با ابعاد قضایی و امنیتی وجود دارد که باید مسیر خود را طی کند. باید نهایی شدن تصمیمات را تسهیل کنیم."

این سه نفر بیش از سه سال است که در حصر خانگی قرار گرفته اند و آقای لاریجانی هم همواره مواضع سرسختانه ای نسبت به آنها داشته است.

او گفته "ای کاش فتنه ۸۸ [اصطلاحی که برخی از سیاستمداران محافظه کار ایران در مورد وقایع اعتراضی پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ به کار می برند] اتفاق نمی افتاد و ما این دو عزیز را در جمع فعالان سیاسی در کشور به صورت طبیعی داشتیم."

آقای لاریجانی در مورد آقای موسوی و آقای کروبی گفت: "من سابقه همکاری وسیعی با این دو نفر داشتم. درباره حصر افراد بیگانه حرف نمی زنم بلکه درباره کسانی صحبت می کنم که دوستی قدیمی با آنها داشته ام. امیدوارم مسیر معمولی قضایی طی شود و شاهد رفع حصر باشیم آن هم در زمانی که مسئولان قضایی و امنیتی درباره این موضوع به نتیجه برسند."

دو روز پیش از گفته های آقای لاریجانی، ماموران امنیتی برای اولین بار دوره حصر میرحسین موسوی و زهرا رهنورد اجازه داده بودند گروهی از معلمان و خانواده زندانیان سیاسی که به طور اتفاقی همراه با آنها به منزل خانم رهنورد رفته بودند، با آنها دیدار کنند.

آقای موسوی دو دوره نخست وزیر ایران و آقای کروبی هم دو دوره رئیس مجلس بود.

انتقاد از گزارش احمد شهید درباره ایران

آقای لاریجانی همچنین از گزارش اخیر احمد شهید، گزارشگر ویژه شورای حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران، انتقاد کرده و گفته است که ایران می تواند از آقای شهید به اتهام "تبلیغ و پرونده سازی" شکایت کند.

این مقام ایرانی که با خبرنگاران در تهران صحبت می کرد، گفته است: "وقتی گزارشی تهیه می شود باید گزارش را به کشور متبوع بدهند و در این زمینه توضیح بخواهند. بعد از پاسخ کشور هر دو گزارش باید ارزیابی شود." آقای لاریجانی با این توضیح گفته است که گزارش اخیر احمد شهید "سر و ته ندارد و با بلیت و اقامت مفت در برلین تهیه شده است."

آقای شهید تاکنون چندین بار خواستار سفر به ایران و دیدار با مقام های این کشور و بررسی موضوعات از نزدیک شده است، اما برخی از مقام های ایران از جمله صادق لاریجانی رئیس قوه قضائیه (و برادر دبیر ستاد حقوق بشر) با این سفر قویا مخالفت کرده اند.