جواد لاریجانی: سکینه محمدی آشتیانی از زندان به مرخصی آمده است

حق نشر عکس Getty
Image caption محکومیت خانم محمدی آشتیانی به سنگسار با واکنش گسترده بین المللی مواجه شده بود

محمدجواد لاریجانی، دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه ایران گفته است که سکینه محمدی آشتیانی، زنی که به اتهام زنای محصنه به سنگسار محکوم شده بود، "با توجه به رفتارش در زندان" مرخصی گرفته است.

آقای لاریجانی امروز سه شنبه ۲۷ اسفند (۱۸ مارس) گفت: "سکینه محمدی زنی است که شوهرش را به قتل رسانده بود که به اتهام قتل به قصاص محکوم شده بود در صحنه های بین‌المللی گفتند زنای محصنه شده و به این خاطر به اعدام محکوم شده است. ستاد حقوق بشر توانست از اولیای دم رضایت گرفته و با کمک مردم دیه فراهم شد. حکم اعدام نیز به ۱۰ سال زندان تغییر پیدا کرد. حالا با توجه به رفتارش در زندان مرخصی گرفته است."

قوه قضائیه ایران پیشتر گفته بودند که حکم ۱۰ سال زندان تعزیری او به دلیل جنبه عمومی جرم مشارکت در قتل بوده است.

سکینه محمدی آشتیانی به اتهام رابطه "نامشروع" با دو مرد پس از فوت همسرش محکوم شده بود، اما بعد دادگاه دیگری او را به اتهام رابطه با مرد دیگری پیش از مرگ همسرش، به "زنای محصنه" محکوم و علیه او حکم سنگسار صادر کرده بود. خانم محمدی آشتیانی اتهام "زنای محصنه" را رد می کند.

در گفته های آقای لاریجانی مشخص نیست که اتهام زنای محصنه که در حکم دادگاه متوجه خانم محمدی آشتیانی شده بود اکنون مورد تجدید نظر، تبرئه یا عفو احتمالی قرار گرفته یا خیر اما سه ماه پس از آنکه ایران اعلام کرد سکینه محمدی آشتیانی سنگسار نمی شود، ستاد حقوق بشر قوه قضائیه ایران ۶ شهریور ۱۳۸۹ (۲۸ اوت۲۰۱۰) با صدور اطلاعیه ای در مورد پرونده او، گفته بود "راهکارهای ویژه ای" را در دستور کار قرار داده است که نتیجه آن بعدا اعلام خواهد شد.

قوه قضائیه ایران این راهکار های ویژه را "اعمال دقت‌های مضاعف در اعمال قانون و رعایت حقوق قانونی افراد" توصیف کرده بود.

طی سه سالی که از اعلام این خبر می گذرد، گفته های امروز محمدجواد لاریجانی، نخستین اطلاع رسانی رسمی درباره تحولات این پرونده است.

مطابق قوانین اسلامی، مجازات زنای محصنه (رابطه جنسی زن یا مرد همسردار) شلاق و سنگسار است. محکومیت خانم محمدی آشتیانی به سنگسار با واکنش گسترده بین المللی مواجه شده بود.