سنای آمریکا: اوباما تبعات عدم توافق هسته ای را برای ایران روشن کند

کنگره آمریکا حق نشر عکس Getty
Image caption ۸۳ نفر از ۱۰۰ عضو مجلس سناری آمریکا نامه امروز در مورد پرونده هسته ای ایران را امضا کرده اند

۸۳ سناتور آمریکایی از باراک اوباما خواستند برای مقامات ایرانی روشن کند که در صورت به دست نیامدن توافق نهایی بر سر پرونده هسته ای، این کشور با تبعاتی سنگین و از جمله افزایش تحریم های نفتی مواجه خواهد شد.

این سناتورها ۱۸ مارس (۲۷ اسفند) با انتشار نامه ای سرگشاده به رئیس جمهور ایالات متحده تاکید کردند: "ما باید به طور صریح برای ایران روشن کنیم که خودداری از مذاکره و ادامه برنامه تولید سلاح های هسته ای به تحریم های بسیار شدیدتر و از جمله محدودیت های بیشتر بر صدور نفت خام و فرآورده های نفتی منجر می شود."

مجلس سنای آمریکا دارای ۱۰۰ عضو است و هم‌اکنون، اکثر اعضای آن را نمایندگان هم‌حزبی آقای اوباما (حزب دموکرات) تشکیل می دهند.

انتشار نامه سناتورها، همزمان با آغاز دور جدید مذاکرات هسته‌ای ایران و نمایندگان کشورهای عضو گروه ۱+۵ در مقر دفاتر سازمان ملل متحد در وین، پایتخت اتریش، صورت گرفته است.

نمایندگان امضا کننده نامه نوشته اند که به اعتقاد آنان ایران بر مبنای معاهده منع تکثیر سلاح های اتمی یا "ان پی تی" از "هیچ گونه حق ذاتی" برای غنی سازی اورانیوم برخوردار نیست.

ایران از امضا کنندگان ان پی تی است که راجع به آن، تفسیرهای گوناگونی در جامعه بین المللی وجود دارد. مطابق تفسیر ایالات متحده، ان پی تی حق غنی سازی اورانیوم کشورهای عضو را به رسمیت نمی شناسد و این در حالی است که کشورهایی چون آلمان و ژاپن معتقدند که حق غنی سازی، در این معاهده به رسمیت شناخته شده است.

سناتورها افزوده اند که در صورت صلح آمیز بودن برنامه هسته ای ایران، این کشور احتیاجی به مرکز غنی سازی فردو ندارد و باید فعالیت رآکتور آب سنگین اراک را متوقف کند.

دو روز پیش دو روز پیش حدود ۲۰۰ نماینده مجلس ایران با انتشار نامه‌ای از هیات مذاکره‌کننده ایرانی خواستند که در گفتگوهای هسته‌ای، به محدودیت فعالیت رآکتور آب سنگین تن ندهد.

این نمایندگان همچنین نسبت به طرح مسائل دفاعی و توان موشکی ایران در مذاکرات هسته‌ای هشدار دادند.