ابراز خوشبینی وزیر خارجه ایران به حصول توافق نهایی اتمی تا اوایل تابستان ۹۳

حق نشر عکس Getty
Image caption دور دوم مذاکرات جامع اتمی، یک روز پیش از سال نوی ایرانی و جشن نوروز پایان می‌گیرد

در حالی که مقام‌های ایرانی حاضر در مذاکرات جامع اتمی با گروه ۱+۵ در وین، گفته‌اند که دور سوم این مذاکرات روزهای ۱۸ تا ۲۰ فروردین ماه سال آینده خورشیدی برگزار خواهد شد، جو مذاکرات مثبت و امیدوار کننده توصیف شده است.

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران از پیشرفت مذاکرات ابراز رضایت کرده و گفته که رسیدن به توافق نهایی و جامع پیش از موعد تعیین شده امکان پذیر است.

پیش از آغاز گفت و گوها با توجه با بحران اوکراین و تحولات مربوط به شبه جزیره کریمه، و اختلاف قدرت‌های اروپایی و آمریکا با روسیه که همه از اعضای گروه ۱+۵ هستند، این احتمال وجود داشت که مذاکرات اتمی تحت تاثیر قرار بگیرد، اما همه طرف ها از تمرکز گفت و گوها بر سر ایران خبر دادند.

بر اساس توافق موقت ایران و گروه ۱+۵ که پاییز امسال در ژنو به دست آمد، قرار است دو طرف ظرف مدت شش ماه از اجرای این توافق، به راه حل نهایی و جامع بر سر پرونده اتمی ایران دست پیدا کنند.

این موعد شش ماهه که قابل تمدید توصیف شده، مطابق توافق ژنو، اوایل تابستان سال ۱۳۹۳ به پایان می رسد.

در حال حاضر مقام های ایران و گروه ۱+۵ در روز دوم مذاکرات در وین سرگرم گفت و گو با محوریت تاسیسات آب سنگین اراک هستند، اما با توجه به در پیش بودن سال نوی ایرانی و جشن نوروز، قرار است این دور از گفت و گوها، امروز به پایان برسد.

مطالب مرتبط