انتقاد کیهان از 'کارشکنی آمریکا' در صدور ویزای نماینده جدید ایران در سازمان ملل

حق نشر عکس isna
Image caption حمید ابوطالبی به نوشته رسانه ها به عنوان نماینده جدید ایران در سازمان ملل انتخاب شده و در انتظار دریافت ویزای آمریکا است

روزنامه محافظه‌کار کیهان چاپ تهران در شماره امروز خود از وزارت امور خارجه ایران به دلیل سکوت در برابر "کارشکنی آمریکا" در صدور روادید برای نماینده جدید این کشور در سازمان ملل متحد انتقاد کرده است.

بر اساس گزارش برخی از رسانه های ایران و برخی از منابع آمریکایی، حمید ابوطالبی، معاون سیاسی دفتر رئیس جمهور ایران، به عنوان نماینده دائم این کشور در مقر سازمان ملل در نیویورک معرفی شده و مدت طولانی است که در انتظار دریافت ویزا است.

کیهان در شماره ۲۸ اسفند که آخرین شماره این روزنامه در سال ۱۳۹۲ خورشیدی است، نوشته که محمد خزاعی، سفیر فعلی ایران در سازمان ملل هم پیش از صدور ویزای نماینده جدید، از همکاران خود در سازمان ملل خداحافظی کرده و از نیویورک به تهران بازگشته است.

روزنامه کیهان ضمن انتقاد از "سکوت" وزارت امور خارجه ایران در برابر طولانی شدن روند صدور ویزای آقای ابوطالبی، نوشته که "تصور بر این بود که مراسم خداحافظی محمد خزاعی از نیویورک همزمان با ورود سفیر جدید انجام خواهد شد" اما آقای خزاعی به نوشته کیهان اکنون به تهران بازگشته است.

حمید ابوطالبی که رسانه ها از او به عنوان نماینده جدید ایران در سازمان ملل یاد می کنند، مهر ماه سال جاری خورشیدی (۱۳۹۲) طی حکمی از سوی حسن روحانی، به سمت معاون سیاسی دفتر رئیس‌جمهور، منصوب شد.

دوره پنج ساله نمایندگی آقای خزاعی سال جاری خورشیدی به پایان می رسید.

مطابق قوانین، دولت آمریکا به عنوان میزبان مقر اصلی سازمان ملل متحد موظف به صدور روادید کادر سیاسی کشورها در سازمان ملل است. با این همه آمریکا پس از بحران گروگانگیری کارکنان سفارتش در تهران، محدودیت هایی در تردد اعضای هیات نمایندگی ایران مقرر کرده که از جمله آنها ممنوعیت خروج از شعاع ۴۰ کیلومتری سازمان ملل است.