تنش میان روسیه و غرب ممکن است موضع مسکو در مذاکرات هسته‌ای ایران را 'تغییر دهد'

حق نشر عکس IRNA
Image caption آقای ریباکف (چپ) نماینده روسیه در مذاکرات ۱+۵ با ایران است

در پی فشارهای کشورهای غربی بر روسیه در خصوص بحران اوکراین، یک دیپلمات ارشد این کشور گفته است که تنش میان روسیه و غرب ممکن است بر روی نقش روسیه در مذاکرات هسته ای ایران تاثیر بگذارد.

خبرگزاری روسی اینترفاکس به نقل از سرگئی ریبکف، معاون وزیر خارجه روسیه خبر داده است که مسکو نمی خواهد از قضیه ایران به عنوان اهرم استفاده کند ولی رفتار غرب شاید روسیه را به این سمت بکشاند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز نوشته این موضع روسیه، جدی ترین تهدید به اقدام تلافی جویانه در مقابل آمریکا و اروپاست. آقای ریبکف نماینده روسیه در مذاکرات ۱+۵ با ایران است.

روز گذشته ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، سند الحاق کریمه به روسیه را با نمایندگان اعزامی پارلمان جمهوری خودگردان کریمه امضا کرد که با واکنش شدید کشورهای غربی رو به رو شد.

کشورهای غربی با استناد به اینکه همه‌پرسی در شرایط اشغال نظامی کریمه توسط نیروهای روسی یا شبه نظامیان طرفدار روسیه صورت گرفت و نحوه برگزاری آن با ضوابط بین‌المللی منطبق نبوده و با قوانین اوکراین مغایرت داشته است، نتیجه همه‌پرسی را غیرقانونی دانسته و تحریم‌هایی را علیه "تجاوز روسیه به خاک اوکراین" وضع کرده‌اند.

اظهارات آقای ریبکف درباره برنامه هسته ای ایران در حالی منتشر می شود که امروز (چهارشنبه، ۲۸ اسفند) مذاکرات دو روزه ایران و ۱+۵ در مقر سازمان ملل متحد با حضور کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در وین پایان یافت و طرفین در نشستی خبری این مذاکرات را "پرمحتوی و مفید" خواندند.

در بیانیه مشترکی که دو طرف در پایان در دوم مذاکرات جامع صادر کردند، آمده است که این مذاکرات دو روزه بر موضوع غنی سازی اورانیوم، رآکتور آب سنگین اراک، همکاری های صلح آمیز هسته ای و تحریم ها تمرکز داشته است.

دور سوم مذاکرات در سطح معاونان وزیران امور خارجه و تحت نظر آقای ظریف و خانم اشتون قرار است از ۷ تا ۹ آوریل (۱۸ تا ۲۰ فروردین ۱۳۹۳) در وین برگزار شود.

آقای ریبکف گفته است که برای کشورش "پیوستن" کریمه به روسیه "بسیار مهمتر" از پیشرفت در مذاکرات هسته ای ایران است.

پیش از این روسیه همواره گفته بود که بحران روسیه و تنش میان غرب و این کشور، تاثیری بر روند مذاکرات هسته ایران و کشورهای۱+۵ نخواهد داشت.

با وجود روابط نزدیک ایران با روسیه و اتکای ایران به آن کشور برای مقابله با مواضع کشورهای غربی در مجامع بین‌المللی، در جریان بحران اوکراین، دولت ایران عمدتا موضعی غیرفعال اتخاذ و از ابراز حمایت صریح از یکی از دو طرف خودداری کرده است.

ایران و کشورهای آمریکا، بریتانیا، چین، روسیه، فرانسه و آلمان در آذر ماه گذشته، نوامبر ۲۰۱۳، در ژنو توافق کردند که در یک فرصت شش ماهه برای رسیدن به یک توافق جامع و نهایی درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران تلاش کنند.

طبق این توافق، در این مدت ایران توسعه بخشی از فعالیت‌های هسته‌ای خود را متوقف کرده و اجازه نظارت بیشتر داده است. در طرف مقابل هم بخشی از تحریم‌ها علیه ایران لغو شده و بخشی از درآمدهای مسدودشده ایران در چند گام به تهران بازگردانده می‌شود.

مطالب مرتبط