'تنش جدید' میان مقام‌های آمریکا و اسرائیل بر سر ایران

Image caption کاخ سفید اظهارات وزیر دفاع اسرائیل را "غیرسازنده" ارزیابی کرده است

اظهارات جدید وزیر دفاع اسرائیل در ارتباط با نحوه مواجهه آمریکا با ایران، به تماس تلفنی اعتراض‌آمیز جان کری به بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل انجامیده است. موشه یعلون گفته آمریکا نسبت به برنامه هسته‌ای ایران "ضعیف" عمل کرده است.

به گزارش روزنامه‌های اسرائیلی، آقای یعلون در سخنانی در دانشگاه تل‌آویو، ضمن انتقاد از سیاست آمریکا در برابر برنامه هسته‌ای تهران، گفته "ما فکر می‌کردیم کسی که باید مبارزه علیه ایران را هدایت و رهبری کند، آمریکاست."

وزیر دفاع اسرائیل در سخنان خود با ابراز ناخرسندی از مشارکت ایالات متحده در مذاکرات هسته‌ای با ایران، گفته بود: "مرحله‌ای‌ رسید که ایالات متحده وارد مذاکره با آنها شد و متاسفانه باید بگویم وقتی کار به چانه‌زنی در بازار بکشد، ایرانیان خبره‌ترند."

در واکنش به این سخنان، جن ساکی، از سخنگویان وزارت خارجه آمریکا، روز چهارشنبه با انتقاد از اظهارات وزیر دفاع اسرائیل، این سخنان را "غیر سازنده" و مغایر با روابط بسیار نزدیک تل آویو و واشنگتن ارزیابی کرد.

خانم ساکی همچنین بار دیگر بر تعهد دولت آمریکا و وزارت خارجه این کشور در برابر امنیت اسرائیل تاکید کرد و آن را "خلل ناپذیر" توصیف کرد. وی با اشاره به سخنان بنیامین نتانیاهو که روابط امنیتی و نظامی میان دو کشور را در سطحی "بی‌نظیر" توصیف کرده بود، سخنان موشه یعلون را مغایر ارزیابی نخست وزیر اسرائیل دانست.

حق نشر عکس AFP
Image caption موشه یعلون: وقتی کار به چانه زنی در بازار بکشد، ایرانیان خبره‌ترند

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا از جزئیات گفتگوی جان کری، وزیر خارجه و بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، سخن نگفت و مشخص نکرد که آیا آقای کری در این گفتگوی تلفنی "خواستار عذرخواهی" آقای یعلون شده است یا خیر اما یک مقام ناشناس در وزارت دفاع اسرائیل گفته که آقای نتانیاهو با وزیر دفاع خود در این رابطه سخن گفته و قرار است که آقای یعلون توضیحاتی درباره اظهارات اخیر خود ارایه کند.

موشه یعلون در اظهارات انتقادی خود گفته بود دولت باراک اوباما در نظر دارد به جای حل این مشکل (برنامه هسته‌ای ایران) این مسئولیت را به گردن دولت بعدی بیاندازد. او گفت: "همگان می‌دانند ایران ریاکاری می‌کند اما غربی‌های عافیت طلب ترجیح می‌دهند رویارویی با این وضعیت را به تعویق بیاندازند، اگر بشود تا سال آینده، تا زمان رئیس جمهوری بعدی، اما در نهایت، درگیری در کار خواهد بود."

وی گفت که به جای اینکه ایران در نتیجه تحریم‌های اقتصادی به زانو در آید، با استفاده از "تهاجم با لبخند" توانسته است قدرت خود را بازیابد.

آمریکا ضمن تاکید بر غیرقابل قبول بودن بخش هایی از برنامه‌های اتمی ایران و توسل به "تمامی گزینه‌ها" برای توقف آنها، همواره تاکید داشته است که دستیابی به راه حلی مسالمت آمیز برای پرونده هسته‌ای ایران را ترجیح می دهد. در مقابل، دولت اسرائیل به رهبری بنیامین نتانیاهو، تاکید داشته که باید در برابر جمهوری اسلامی شدت عمل به خرج داد و خواستار تحریم‌های فلج کننده و حتی عملیات نظامی علیه تاسیسات هسته‌ای ایران شده است.

این نخستین باری نیست که وزیر دفاع اسرائیل از سیاست خارجی آمریکا انتقاد می‌کند.

چندی پیش وی برنامه جان کری، وزیر خارجه آمریکا، برای پیشبرد مذاکرات صلح اسرائیل و فلسطینیان را هدف انتقاد قرار داد و باعث ناخرسندی مقامات آمریکایی شد. آقای یعلون بعدا سخنان خود را پس گرفت و از اینکه انتشار آن باعث ناراحتی آمریکاییان شده است، پوزش خواست.

ضعف خارجی آمریکا

حق نشر عکس AP
Image caption از نظر موشه یعلون ضعف آمریکا و قدرت چین هم روندی نگران کننده دارد

براساس گزارش سخنرانی موشه یلغون که در روزنامه‌های اسرائیلی منتشر شده، وزیر دفاع اسرائیل به عنوان نمونه‌ای از ضعف آمریکا در جهان، به قدرت گرفتن چین اشاره کرد و گفته: "زمانی که به منطقه سفر کرده بودم، سخنانی حاکی از یاس را از کشورهای منطقه شنیدم، مثلا در سنگاپور، شاهد بودم که چگونه آنان از این که چین نیرومندتر و آمریکا ضعیف‌تر می‌شود احساس ناکامی می‌کردند."

موشه یعلون در مورد بحران اخیر اوکراین و عملکرد ایالات متحده در برابر آن هم گفته است: "به تحولات اوکراین نگاه کنید که در آنجا، متاسفانه آمریکا از خود ضعف نشان می‌دهد."

وزیر دفاع اسرائیل دولت باراک اوباما را متهم کرد که در مبارزه مبارزه با "ریشه‌های تروریسم" سیاستی انفعالی دارد و سستی به خرج می‌دهد و هشدار داد که "اگر در خانه بنشینید و متظر بمانید، تروریسم بار دیگر باز خواهد گشت." وی افزود که "اگر چمباتمه بزنید، تروریسم خواهد آمد، این جنگی در دفاع از تمدن است و اگر چهر‌ه‌ای ضعیف از شما در جهان ترسیم شود، به نتیجه نخواهد رسید."

آقای یعلون اظهار داشت که کسی نمی‌تواند جای ایالات متحده را به عنوان "پلیس جهانی" بگیرد و ابراز امیدواری کرد که "آمریکاییان به خود بیایند زیرا اگر چنین نکنند، نظم جهان به هم می‌ریزد و ایالات متحده زیان خواهد کرد."

مطالب مرتبط