وزیر دفاع اسراییل از اظهارات تند خود علیه آمریکا 'پوزش' خواست

حق نشر عکس AFP
Image caption موشه یعلون گفته بود که آمریکا نسبت به برنامه هسته‌ای ایران "ضعیف" عمل کرده است

خبرگزاریها به نقل از موشه یعلون، وزیر دفاع اسراییل گزارش داده‌اند که او از اظهارات تند خود علیه آمریکا پوزش خواسته است.

پیشتر وزیر دفاع اسراییل گفته بود که آمریکا نسبت به برنامه هسته‌ای ایران "ضعیف" عمل کرده است.

در بیانیه‌ای که از سوی دفتر آقای یعلون انتشار یافته، آمده است که وزیر دفاع اسراییل در تماسی تلفنی با چاک هیگل، همتای آمریکایی خود گفته است که وی قصد نداشته که در روابط دو کشور خدشه‌ای وارد آورد.

این اظهارات وزیر دفاع اسرائیل در ارتباط با نحوه مواجهه آمریکا با ایران، به تماس تلفنی اعتراض‌آمیز جان کری به بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل انجامید.

به گزارش روزنامه‌های اسرائیلی، آقای یعلون چند روز پیش در سخنانی در دانشگاه تل‌آویو، ضمن انتقاد از سیاست آمریکا در برابر برنامه هسته‌ای ایران گفته بود: "ما فکر می‌کردیم کسی که باید مبارزه علیه ایران را هدایت و رهبری کند، آمریکاست."

وزیر دفاع اسرائیل در سخنان خود با ابراز ناخرسندی از مشارکت ایالات متحده در مذاکرات هسته‌ای با ایران، گفته بود: "مرحله‌ای‌ رسید که ایالات متحده وارد مذاکره با آنها شد و متاسفانه باید بگویم وقتی کار به چانه‌زنی در بازار بکشد، ایرانیان خبره‌ترند."

موشه یعلون در اظهارات انتقادی خود گفته بود دولت باراک اوباما در نظر دارد به جای حل این مشکل (برنامه هسته‌ای ایران) این مسئولیت را به گردن دولت بعدی بیاندازد. او گفت: "همگان می‌دانند ایران ریاکاری می‌کند اما غربی‌های عافیت طلب ترجیح می‌دهند رویارویی با این وضعیت را به تعویق بیاندازند، اگر بشود تا سال آینده، تا زمان رئیس جمهوری بعدی، اما در نهایت، درگیری در کار خواهد بود."

وی گفت که به جای اینکه ایران در نتیجه تحریم‌های اقتصادی به زانو در آید، با استفاده از "تهاجم با لبخند" توانسته است قدرت خود را بازیابد.

در واکنش به این سخنان، جن ساکی، از سخنگویان وزارت خارجه آمریکا، دیروز چهارشنبه (۱۹ مارس/۲۸ اسفند) با انتقاد از اظهارات وزیر دفاع اسرائیل، این سخنان را "غیر سازنده" و مغایر با روابط بسیار نزدیک تل آویو و واشنگتن ارزیابی کرد.

خانم ساکی همچنین بار دیگر بر تعهد دولت آمریکا و وزارت خارجه این کشور در برابر امنیت اسرائیل تاکید کرد و آن را "خلل ناپذیر" توصیف کرد. وی با اشاره به سخنان بنیامین نتانیاهو که روابط امنیتی و نظامی میان دو کشور را در سطحی "بی‌نظیر" توصیف کرده بود، سخنان موشه یعلون را مغایر ارزیابی نخست وزیر اسرائیل دانست.

آمریکا ضمن تاکید بر غیرقابل قبول بودن بخش هایی از برنامه‌های اتمی ایران و توسل به "تمامی گزینه‌ها" برای توقف آنها، تاکید داشته است که دستیابی به راه حلی مسالمت آمیز برای پرونده هسته‌ای ایران را ترجیح می دهد. در مقابل، دولت اسرائیل به رهبری بنیامین نتانیاهو، تاکید دارد که باید در برابر جمهوری اسلامی شدت عمل به خرج داد و خواستار تحریم‌های فلج کننده و حتی عملیات نظامی علیه تاسیسات هسته‌ای ایران شده است.

این نخستین باری نیست که وزیر دفاع اسرائیل از سیاست خارجی آمریکا انتقاد می‌کند.

چندی پیش وی برنامه جان کری، وزیر خارجه آمریکا، برای پیشبرد مذاکرات صلح اسرائیل و فلسطینیان را هدف انتقاد قرار داد و باعث ناخرسندی مقامات آمریکایی شد. آقای یعلون بعدا سخنان خود را پس گرفت و از اینکه انتشار آن باعث ناراحتی آمریکاییان شده است، پوزش خواست.

مطالب مرتبط