آیت الله خامنه ای: به دست دشمن نگاه نکنیم کی تحریم را بر می‌دارند

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، گفته است که "دست به دست هم دهیم می‌توانیم اقتصاد را شکوفا کنیم، چشممان به دست دشمن نباشد که کی تحریم را بر می‌دارند، به درک."

حق نشر عکس khamenei.ir
Image caption رهبر جمهوری اسلامی تحریم خارجی را بی اهمیت دانسته است

روز جمعه، ١ فروردین، آیت‌الله خامنه‌ای در سخنانی در آرامگاه امام هشتم شیعیان در مشهد تاکید کرد که "ملت ایران باید خود را قوی کند، اگر ملتی قوی نباشد به او زور خواهند گفت و باجگیران عالم از او باج می‌خواهند، او رازیر پا لگد می‌کنند و به او هجوم و توهین می‌کنند."

طی چند سال گذشته، ارزش پول ملی ایران به شدت تنزل کرده و اقتصاد این کشور در دو سال گذشته با رکود توام با تورم شدید مواجه بوده است. رشد اقتصادی در سال ۱۳۹۱ به منفی ۵.۸ درصد و تورم به بالای ۴۰ درصد رسید که از جمله بالاترین ارقام تورمی در جهان بود.

درحالیکه اقتصاد ایران به شدت به عواید نفتی وابسته است، تحریم‌های خارجی علیه برخی از فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی هم باعث شده که فروش نفت از بالای دومیلیون بشکه در روز به کمتر از یک میلیون بشکه تنزل کند و ایران برای نقل و انتقال پول نفت نیز با مشکلات جدی مواجه شود.

رهبر ایران در این سخنرانی، دوباره بحث اقتصاد مقاومتی را مطرح کرد که اخیرا سیاست‌های کلی آن را به دولت، مجلس و قوه قضائیه، ابلاغ کرده و از آنها خواسته است این سیاست‌ها " را بی درنگ و با زمان‌بندی مشخص" اجرا کنند.

اقتصاد مقاومتی شامل تلاش برای کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی و کاهش هزینه‌های عمومی است.

ایران اکنون سرگرم گفتگو با گروه پنج بعلاوه یک (آمریکا، روسیه، چین، بریتانیا، فرانسه و آلمان) است و هدف از آن، تلاش برای دستیابی به توافق بر سر پرونده هسته‌ای و پایان دادن به تحریم‌های خارجی است.

'فرهنگ از اقتصاد هم مهمتر است'

با این حال آیت‌الله خامنه‌ای گفته که "فرهنگ از اقتصاد هم مهمتر است، فرهنگ به معنای هوایی است که تنفس می کنید اگر این هوا تمیز باشد یک اثر و اگر کثیف باشد اثر دیگری دارد."

به گفته رهبر جمهوری اسلامی "قوی شدن ملت فقط به تسلیحات جنگی نیست، سه عنصر اقتصاد، فرهنگ و علم اگر در یک کشور باشند آن کشور قوی می‌شود." وی افزود: "باید فرهنگ تولید داخلی در ذهن مردم جا بیفتد. فرهنگ یعنی ایمان به باورهای مردم ،عادات مردم و چیزهایی که مردم با آن سر و کار دارند."

به گفته آقای خامنه‌ای تمرکز دشمن بر روی فرهنگ بیش از همه جاست. وی گفت "مسئولان فرهنگی باید مراقب رخنه فرهنگی باشند، رخنه فرهنگی بسیار خطرناک است. همه آسیب‌های فرهنگی کار بیگانگان نیست خودمان هم مقصریم."

رهبر ایران تاکید کرد که نمی شود در مقابل کسانی که مردم را "نسبت به پایه های انقلاب بی اعتقاد می‌کنند ایمان مردم و باورهای قلبی را مورد تهاجم قرار می‌دهند، ساکت بود."

آقای خامنه‌ای اظهار داشت که آزادی باید ضابطه داشته باشد و "اگر کسانی در کشور تیشه به ریشه می‌زنند این آزادی نیست. همچنان که اگر هروئین و بقیه مواد مسموم کننده بدن اگر کسی بخواهد توزیع کند نمی‌توان بی‌تفاوت نشست."

آقای خامنه‌ای تاکید کرده در مقابل کسانی که "با استفاده از هنر و بیان و ابزارهای گوناگون و پول راه مردم را بزنند و ایمان مردم را مورد تهاجم قرار بدهند. نباید بی‌اعتنا بود."

به گفته وی "اگر کسی روح استقلال ملی را با تمسخر نشانه رود، وابستگی را تئوریزه کند، به مبانی اخلاقی و دینی جامعه اهانت کند، شعارهای اصلی انقلاب را مورد تعرض قرار دهد، زبان فارسی و خلقیات ملت را محقر جلوه دهد و ضمن ترویج اباحه‌گری، روح عزت ملی جوان ایرانی را نشانه رود، آیا باید در مقابل فعالیتهای مخرب او، بی اعتنا بود؟"

رهبر ایران در پاسخ به این سئوالات خود گفته است که این آزادی نیست و نمی‌شود در مقابل این افراد بی تفاوت ماند.

'تردید در باره هولوکاست در اروپا بزرگترین گناه است'

رهبر ایران با مقایسه آزادی در کشورهای غربی گفته که آنها "در خطوط قرمز خود به شدت سختگیر هستند. در کشورهای اروپایی کسی جرات نمی کند راجع به هولوکاست حرف بزند. که معلوم نیست اصل این قضیه واقعیت دارد یا اگر واقعیت دارد به چه شکلی بوده، اظهار نظر در باره هوکاست و تردید در باره هولوکاست یکی از بزرگترین گناهان محسوب می شود."

به گفته آقای خامنه ای آنها چطور از ما توقع دارند که خطوط قرمز انقلابی و اعتقادی خود را ندیده بگیریم

رهبر انقلاب خطاب به مسئولان دستگاههای فرهنگی و تبلیغاتی که مستقیم یا غیر مستقیم به دولت مربوط می شوند، تاکید کرده که "از هوچی گری رسانه های بیگانه و یا رسانه هایی که زبان بیگانه را در کام دارند نهراسید و رفتار خود را با آنها تنظیم نکنید."

رهبر جمهوری اسلامی تاکید کرد که "درباره‌ اقتصاد و فرهنگ اهتمام بیشتر از حد متعارفی لازم است تا بتوان اقتصاد کشور را به شکلی درآورد تا از آن سوی دنیا کسی نتواند با یک تصمیم و نشست و برخاست بر روی اقتصاد و معیشت ملتمان اثرگذارد."