شبکه العالم: ایران ماکت ناو آمریکایی را برای استفاده سینمایی ساخته است

سایت العالم حق نشر عکس a
Image caption سایت العالم با تصاویری از ماکت ایرانی و ناو هواپیمابر آمریکایی و تیتری طعنه زننده

شبکه تلویزیونی العالم، وابسته به صدا و سیمای جمهوری اسلامی، در واکنش به اخبار منتشر شده در مورد ساخت "ماکت" یک ناو هواپیمابر آمریکایی در ایران گفت که این ماکت برای استفاده در یک فیلم سینمایی ساخته شده است.

سایت شبکه تلویزیونی العالم با اشاره به اخبار منتشر شده در مورد این ماکت نوشت: "نادر طالب زاده مستند ساز و فیلم ساز مشهور کشورمان در تدارک ساخت فیلم سینمایی جدیدی است که این ناو بخشی از دکور این فیلم است."

در روزهای گذشته، سه مقام نظامی ایالات متحده از تصاویری ماهواره‌ای سخن گفته بودند که مطابق آنها، ایران در نزدیک بندرعباس در حال ساختن ماکتی عظیم به شکل یک ناو هواپیمابر آمریکایی از نوع "نیمیتز" است.

ناوهای کلاس نیمیتز، بزرگترین ناوهای هواپیمابر آمریکایی هستند که نخستین نمونه آنها در ۱۹۷۵ عملیاتی شد تاکنون ۱۰ عدد از این ناوها برای استفاده در نیروی دریایی آمریکا ساخته شده است.

روزنامه نیویورک تایمز، روز ۲۰ مارس (اول فروردین ۱۳۹۳) اظهارات یک منبع نظامی آمریکایی را نقل کرد که اقدام به ساخت این ماکت را "بسیار عجیب" دانسته بود.

یک منبع نظامی دیگر به همین روزنامه گفته بود که ممکن است ایران قصد استفاده از این ماکت را در تاکتیک های "فریب نظامی" داشته باشد.

در واکنشی جداگانه، الیوت انگل، یک عضو کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا، امروز گفت که ساخت این ماکت نشان دهنده "نیت خوب" مقام های ایرانی نیست.

با این حال به نوشته العالم، این ماکت قرار است در ساخت فیلم سینمایی "ایرباس" در خصوص ساقط شدن یک هواپیمای مسافربری ایرانی در ۱۲ تیر ۱۳۶۷ مورد استفاده قرار بگیرد.

در این تاریخ، یک هواپیمای مسافربری ایرباس ایران بر اثر اصابت موشک رزمناو آمریکایی "وینسنس" سقوط کرد که به کشته شدن۲۹۰ سرنشین آن انجامید.

سرنگون شدن این هواپیما، ۱۷ روز پیش از پذیرش آتش بس با عراق توسط ایران صورت گرفت.