رئیس دفتر حسن روحانی: می گویند پشت سر دولت قبلی غیبت نکنید

محمد نهاوندیان حق نشر عکس econews.ir
Image caption به گفته آقای نهاوندیان، رئیس جمهور "از منظر امنیتی به این نتیجه رسیده که با اقتصاد می‌توان امنیت را به ارمغان آورد"

محمد نهاوندیان، رئیس دفتر رئیس جمهور ایران، با اشاره به رشد پائین اقتصاد ایران در سال های گذشته گفت که این کشور می‌بایست طبق "افق ۲۰ ساله" به طور متوسط سالی ۸ درصد رشد اقتصادی داشته باشد. وی افزود: "اگر این موضوع را بگوییم، می‌گویند پشت سر دولت قبلی غیبت نکنید."

آقای نهاوندیان روز یکشنبه ۳ فروردین (۲۳ مارس) تاکید کرد: "روش غلط را باید غلط گیری کرد تا تکرار نشود."

وی در مورد هویت کسانی که به گفته وی اعضای دولت آقای روحانی را از انتقاد به دولت قبلی بر حذر می‌دارند، توضیح بیشتری نداد.

رشد اقتصادی ایران در آخرین سال مسئولیت دولت محمود احمدی نژاد، منفی ۵.۸ درصد بود. بسیاری از کارشناسان، افزایش تحریم های جهانی علیه ایران بر سر برنامه هسته ای را از دلایل اصلی کاهش رشد اقتصادی در زمان دولت سابق می دانند.

" سند چشم انداز ۲۰ ساله" یا "چشم انداز جمهوری اسلامی ایران در افق ۲۰ ساله"، سندی راهبردی است که در مجمع تشخیص مصلحت نظام تهیه و توسط آیت الله خامنه ای برای اجرا به سه قوه ابلاغ شده و سیاست‌های کلان جمهوری اسلامی را در فاصله سال های ۱۳۸۴ تا ۱۴۰۴ تعیین کرده است.

محمد نهاوندیان در سخنان امروز خود، با اشاره به تاکیدات رهبر جمهوری اسلامی بر "مدیریت جهادی" تاکید کرده: "مدیریت جهادی این است که مجموعه دولت باید میدان را برای ورود بخش خصوصی باز کند و اگر این کار را انجام ندهیم ما مسئول هستیم."

وی با ذکر اینکه حسن روحانی "اولویت" را به اقتصاد می دهد، افزود که رئیس جمهور "از منظر امنیتی به این نتیجه رسیده که با اقتصاد می‌توان امنیت را به ارمغان آورد."

آقای نهاوندیان با اشاره به سیاست پرداخت ماهانه یارانه مستقیم در دوره آقای احمدی نژاد، "محتاج شدن مردم به ۴۵ هزار تومان" را خلاف "عزت" آنها دانسته است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفته است که "مردم از دعواهای سیاسی خسته شده‌اند و نمی‌خواهند شاهد دعوا بین مجلس و دولت باشند."

مجلس ایران، تاکنون سوال ها و تذکرات زیادی را در انتقاد از عملکرد دولت حسن روحانی مطرح کرده که در مقایسه با دوره دولت قبل، شاهد افزایش قابل توجهی بوده است.