مقام های ایران خبر کشته شدن یکی از مرزبانان گروگان را تایید نمی کنند

مرزبانان اسیر ایران حق نشر عکس non
Image caption پنج مرزبان ایرانی در بهمن ماه ربوده شدند

دو مقام ایرانی گزارش هایی دایر بر کشته شدن یکی از پنج مرزبان این کشور که مدتی پیش در نزدیکی مرز پاکستان گروگان گرفته شدند را رد کرده اند.

این پنج مرزبان در ماه بهمن توسط گروهی به نام جیش العدل گروگان گرفته شدند.

ساعاتی پیشتر در پیامی در شبکه توییتر به زبان عربی که جیش العدل مدعی انتشار آن است آمده بود که این گروه "جمشید دانایی فر" یکی از پنج سرباز ایران را کشته است.

اما به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، حسین علی امیری قائم مقام وزیر کشور گفته که این گزارش ها را تایید نمی کند.

این مقام وزارت کشور گفت: "با وجود اخباری مبنی بر اینکه جیش العدل اعلام کرده که یکی از سربازان ایرانی را به شهادت رسانده است این خبر تایید نمی شود."

او به ایسنا گفت: "در صورتی که چنین اتفاقی افتاده بود ما مطلع می شدیم ولی چنین اتفاقی نیافتاده است و تا این لحظه هر پنج مرزبان ایرانی در سلامت هستند و در خاک پاکستان نگهداری می شوند."

جیش‌العدل از حکومت ایران خواسته است که برای آزادی این سربازان ۵۰ عضو زندانی این گروه، ٢٠٠ نفر از شهروندان سنی مذهب زندانی در ایران و همچنین ۵۰ نفر از زنان سنی را که به گفته جیش العدل در سوریه در بازداشت سپاه پاسداران هستند، آزاد کند.

همزمان علی عبداللهی معاون امنیتی و انتظامی وزارت کشور هم به ایسنا گفته است که صحت گزارش های مرگ مرزبان ایرانی قابل تایید نیست.

جیش العدل درحالی خبر کشتن یکی از مرزبانان ایرانی را منتشر کرده که تصور می شد ایران تماس هایی با این گروه برقرار کرده باشد.

در روز 29 اسفند (20 مارس) علی لاریجانی رئیس مجلس ایران گفت که خبر دارد "صحبت‌های مثبتی" برای آزادی ۵ مرزبان انجام شده است.

او در انتقادی از پاکستان گفت "نباید طوری شود که جریان‌های تروریستی و اغتشاشگر بتوانند از سرزمین پاکستان استفاده کنند."

پیش از این مقام‌‎های ایرانی تاکید کرده‌اند که گروه جیش العدل را تروریستی می‌دانند و حاضر به مذاکره با آن نیستند و در این باره تنها با دولت پاکستان گفتگو می‌کنند.

گروه جیش‌العدل که خود را مدافع منافع مسلمانان سنی منطقه معرفی می‌کند، پیش از این هم مسئولیت چند حمله مسلحانه در مناطق مرزی استان سیستان و بلوچستان را بر عهده گرفته بود.