احمد توکلی: محاکمه موسوی و کروبی مقرون به صرفه نیست

حق نشر عکس AFP
Image caption آقای توکلی از چهره های سیاسی محافظه کار محسوب می‌شود

احمد توکلی، از چهره‌های سیاسی محافظه‌کار در ایران و از نمایندگان مجلس گفته است که حصر خانگی میرحسین موسوی و مهدی کروبی دو نامزد معترض به نتایج انتخابات ۱۳۸۸ "پدیده سیاسی-امنیتی است و پدیده سیاسی-امنیتی هم راه حل حقوقی ندارد."

آقای توکلی به ویژه‌نامه نوروزی هفته‌نامه "مثلث" چاپ تهران که در رسانه‌های دیگر ایران هم بازتاب یافته، گفته است محاکمه آقای موسوی و کروبی "برای این افراد مقرون به صرفه نیست و برای کشور هم مفید نیست."

آقای توکلی گفته است "اگر این دو نفر محاکمه شوند، مجازات‌های سنگینی برای‌شان در نظر گرفته می‌شود که برای آنها مقرون به صرفه نیست و من از این اتفاق خوشحال نمی‌شوم. اما اگر همان‌طور که سیاسی-امنیتی تصمیم گرفته شده، حوصله به خرج داده شود، ممکن است شرایط کشور اقتضائاتی داشته باشد که وضعیت تغییر کند." او به طور تلویحی گفته است که رفع حصر از آقایان موسوی و کروبی را دور نمی‌بیند.

میرحسین موسوی به همراه همسرش زهرا رهنورد در منزل‌شان و مهدی کروبی ابتدا در خانه امن نهادهای امنیتی و سپس در منزلش، از بهمن ۱۳۸۹ (بیش از سه سال پیش) در حصر قرار گرفتند.

در هفته های اخیر مشاهده شده که در مواردی برخی از سختگیری‌های شدید پیشین درباره این افراد، کاهش پیدا کرده است؛ از جمله آقای موسوی و خانم رهنورد برای اولین بار در سه سال گذشته اجازه یافتند با افرادی غیر از اعضای خانواده‌شان که به طور اتفاقی در منزل مادر خانم رهنورد حضور داشتند، چند دقیقه‌ای دیدار کنند.

همچنین مهدی کروبی نوروز امسال و در زمان تحویل سال، ساعاتی را با اعضای خانواده اش و بدون حضور ماموران امنیتی سپری کرد که همواره در ملاقات‌های نامنظم او و خانواده‌اش حضور داشته‌اند.

در آخرین روز کاری سال گذشته خورشیدی (سال ۱۳۹۲) محمدجواد لاریجانی، دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه ایران که موضع سرسختانه‌ای در برابر آقایان موسوی و کروبی داشته، آنها را "عزیز" خوانده و نسبت به رفع حصر آنها ابراز امیدواری کرده بود.