انفجار مین جان یک گردشگر را در استان کرمان گرفت

کویر شهداد حق نشر عکس a
Image caption کویر شهداد در حاشیه کویر لوت قرار دارد و به‌ویژه در سال‌های اخیر، مقصد تورهای توریستی زیادی بوده است

انفجار مین در کویر شهداد در استان کرمان، به مرگ یک گردشگر نوروزی و زخمی شدن سه همراه وی انجامیده که حال یکی از آنها، به شدت وخیم گزارش شده است.

خبرگزاری مهر، گردشگر متوفی را یک "کوهنورد با سابقه" به نام حمید هاشمی معرفی کرده که با یکی از آژانس های مسافرتی در زمینه راهنمایی گردشگران همکاری می‌کرده است.

این خبرگزاری افزوده که خودروی حامل آقای هاشمی و همراهانش، روز دوم فروردین به مین برخورد کرده و منفجر شده است.

کویر شهداد در حاشیه غربی کویر لوت قرار دارد و به ویژه در سال های اخیر، مقصد تورهای توریستی زیادی از مناطق مختلف ایران بوده است.

این نخستین بار نیست که انفجار مین های کار گذاشته شده در در مناطق کویری غیرمرزی ایران قربانی می گیرد. در دی ماه گذشته نیز، انفجار مین در کویر لوت منجر به کشته شدن امیر طالبی گل از راهنمایان تورهای گردشگری و مدیر موسسه کاوشگران حیات وحش پارت شده بود.

به گزارش برخی رسانه های ایران، این مین ها توسط نیروی انتظامی و در مسیرهایی کار گذاشته می شود که تصور می شود مسیر عبور و مرور کاروان های قاچاق مواد مخدر است.

با این حال، اسماعیل احمدی مقدم، فرمانده نیروی انتظامی ایران، در آبان گذشته گفت که این نیرو اقدام به "کاشت مین ثابت" نمی کند.

وی در عین حال افزود که نیروی انتظامی در مواردی خاص، در مسیر "کاروان‌های موادمخدر یا گروه‌های تروریستی که وارد کشور می‌شوند"، "تله‌های انفجاری" کار می گذارد.

پیش از آن، در بهمن ماه ۱۳۸۳، ستاد مبارزه با قاچاق کالا اعلام کرده بود که "قرار است به عنوان یکی از راه‌های مقابله با قاچاق کالا در کشور اقدام به کاشت مین شود".