پرویز راجی، سفیر روزهای سخت

حق نشر عکس x

پرویز راجی یکی از ایرانیان بازگشته از میان دانش آموختگان اروپا که به خدمت دولت درآمد و پانزده سالی در آن کار بود، آخرین مقامش سفیر کبیر ایران در بریتانیا، در ۷۷ سالگی به عارضه سرطان رخت از جهان بربست.

پرویز راجی، فرزند دکتر عبدالحسین راجی سیاستمرد و جراح نامدار، تحصیلات خود را در دانشگاه کمبریج به پایان برد و وقتی در سال ۱۳۳۷ به تهران برگشت، پدرش در کابینه ای که یک پزشک رییس آن بود، دکتر منوچهر اقبال، وزارت بهداری را به عهده داشت.

پنج سال بعد از ۲۸ مرداد آرامشی نسبی بر فضای سیاست و اقتصاد حکمفرما بود، کشور به سوی مدرن شدن می رفت و در چنان فضایی کسی مانند پرویز راجی از دید حکومت دور نمی ماند. همانند پدر خود که شغل اداری را از شرکت نفت شروع کرده بود، او نیز در شرکت نفت جذب شد و به چند ماموریت رفت و مدیران وقت به ویژه عبدالله انتظام مدیرعامل شرکت ملی نفت از وی رضایت کامل داشتند، گرچه مدیران قدیمی و سنتی رفتار این جوان تندخو را خوش نمی داشتند.

در همان شرکت نفت بود که راجی با امیرعباس هویدا - مدیر اداری وقت - آشنا شد و در همین موقعیت ماند تا زمانی که هویدا به وزارت دارایی رسید و او مدتی مامور خدمت در وزارت دارایی شد و به ماموریت هایی در ارتباط با نفت و اوپک رفت. بعد از ترور حسنعلی منصور ، زمانی که هویدا به نخست وزیری رسید، راجی را با خود به نخست وزیری برد و همزمان با تشکیل نخستین کابینه اش وی را به عنوان مدیرکل دفتر نخست وزیر معرفی کرد. این شغل در سال های گذشته همواره در اختیار دو دسته بود یا فرزندان نخست وزیران و دامادان آن ها، یا مردان سالخورده و با تجربه.

در تابستان سال ۵۵ ناگهان پرویز راجی به عنوان سفیرکبیر در بریتانیا منصوب شد. پیش از این شاید بتوان گفت دو بار دیگر چنین تکانه ای در یک بخش کاملا سنتی در دولت پدید آمده باشد. اول بار زمانی که میرزاحسن خان مشیرالدوله در دهه بیست عمر به سفارت به مسکو رفت و دیگر بار زمانی که اردشیر زاهدی به سفارت در واشنگتن منصوب شد.

زندگی خصوصی و شایعات

شایعاتی که مدت ها قبل درباره آشنایی پرویز راجی با شاهدخت اشرف خواهر توامان شاه ایران در محافل مختلف گردش داشت عملا مانع از آن شده بود که توانایی های او در نظرها جلوه کند. گمان عمومی چنین بود که تنها آشنایی هاست که موجب ترقی افراد می شود و هیچ نوع گزینشی در کار نیست. به خصوص که راجی سفیر تازه ایران در لندن مجرد بود.

بعدها که وی یادداشت های روزانه دوران سفارت خود را با عنوان «در خدمت تخت طاووس» به زبان انگلیسی منتشر کرد و در آن هیچ نکته ای را نگفته باقی نگذاشت نشان می داد که آشنایی وی با شاهدخت اشرف به صورت شرکت در میهمانی ها و سفرها و دیدارهای خانوادگی ادامه داشته است. وی از دوست دختر انگلیسی خود لیزی یاد می کند که در لحظه خروج همیشگی از عمارت سفیر ایران در لندن، با وی در سکوت خداحافظی کرده تا به سوی سرنوشت نامعلومی گام زند.

خروج پرویز راجی از آخرین سمت دولتی خود یک هفته قبل از ورود آیت الله خمینی به ایران و در روز ششم بهمن ۱۳۵۷ اتفاق افتاد و این زمانی بود که دولت بختیار شش تن از سفیران دوران پادشاهی را از کار برکنار کرد، وزیر خارجه دولت شاپور بختیار، احمد میرفندرسکی که خود از دیپلمات های باسابقه وزارت خارجه بود همزمان با این تصمیم دولت تلفنی با تک تک این سفیران سخن گفت و احترام و تاسف خود را اعلام کرد.

حق نشر عکس m
Image caption پرویز راجی یادداشت های روزانه دوران سفارت خود را سالها بعد در لندن به انگلیسی منتشر کرد

راجی زمانی که در میان بهت توام با شایعه و گفتگو تهران را ترک گفت و به لندن رسید که حکومت پادشاهی و دولت امیرعباس هویدا که دوازده سال از عمرش می گذشت در اوج بودند، درآمد بالارفته نفت تصور رسیدن به دروازه های تمدن بزرگ را در ذهن مدیران نشانده بود.

اما سفیر کبیر که از جمله کسانی بود که در عین وفاداری نقدها به مدیریت کشور داشت، همواره در میان حوادث بود و در چهل سالگی قابلیت خود را برای مقابله با هیجان ها و تندروی ها نشان داد گرچه در نهایت نتوانست بر توفانی که هر چه بزرگ تر می شد و لرزه های آن به روابط ایران و بریتانیا هم می رسید، لگام بزند.

ناظران معتقدند همزمان بالا گرفتن امواج انقلاب در ایران و از کنترل خارج شدن آن، دو سفارتخانه ایران نقشی اساسی ایفا می کردند، واشنگتن و لندن. همچنان که ویلیام سولیوان و آنتونی پارسونز سفیران آمریکا و بریتانیا در تهران در سال های آخر شاه، نقش اساسی و مهمی ایفا کردند همتایان ایرانی آن ها در واشنگتن و لندن هم زیر فشار های ساعت به ساعت قرار داشتند.

اردشیر زاهدی با شدت گرفتن حوادث کشور، بعد از هفت سال دوری به ایران بازگشت تا به شاه بیمار در هم شکسته مشورت دهد و یاری رساند، اما پرویز راجی در لندن ماند و گاهی در یک روز پنجاه بار با تهران سخن گفت و در جریان همه آن چه رخ داد و همه آن چه در ذهن ها بود و هیچ گاه جامه عمل نپوشید، قرار داشت.

سفارت پرویز راجی از روز اول با حادثه توام بود، همزمان با ورود وی به لندن، سلف وی محمدرضا امیرتیمور فرزند امیرتیمور کلالی و دیپلمات با سابقه ایرانی در لندن خود را کشت.

از میان مهم ترین حوادثی که سفارت ایران در لندن را لرزاند اول از همه انتخابات آمریکا و انتخاب یک دموکرات مبلغ حقوق بشر بود که در تبلیغات انتخاباتی خود از رژیم سلطنتی ایران به عنوان متحدی که آمریکا از وی خرسند نیست نام برد، حادثه دوم همان بود که راجی گمان زده بود و آن برداشتن هویدا از نخست وزیری و گماردن جمشید آموزگار به ریاست دولت بود.

بی بی سی و راجی

روزنوشته های پرویز راجی از دوران سفارتش در یک سال پایانی عمر پادشاهی در ایران نشان می دهد که مساله ای عمده تر از برنامه فارسی بی بی سی در ذهن پادشاه و مشاورانش وجود نداشت. و او در موثرترین موقعیت ها، مدام در جریان فشاری بود که از تهران می آمد و توقع داشت که برنامه فارسی بی بی سی از پخش اخبار و تحلیل های مربوط به تظاهرات و حوادث ایران خودداری کند.

راجی که به اندازه کافی با سنت آزادی بیان و قوانین مربوط به آن آشنایی داشت در حالی که بیشترین گفتگوها را با تهران داشت و هیچ گاه نظر تهران را نمی پذیرفت که می توان با فشار به دولت بریتانیا «بی بی سی را ساکت کرد»، اما دستور عمل ها را با مقامات لندن و حتی روسای بی بی سی در میان می گذاشت و می کوشید دو طرف را به هم نزدیک کند.

کار دیگر وی مبارزه با یک نگاه سنتی بود که می پنداشت «همه کاری از انگلیسی ها برمی آید». به همین دلیل بود که بعدها نوشت اگر زمانه به حدود ۵۰ سال قبل بازمی‌گشت، این عمل ما می‌توانست قابل توجیه باشد. ۳۰ سال پیش هم تا حدودی شاید. ولی اینک که دیگر هیچ نشانی از دوران گذشته امپراطوری بریتانیا وجود ندارد، مسلماً انگلیسها هرگز نمی‌توانند کاری بیشتر از خود ما برای ایران انجام دهند. در حال حاضر انگلیس حتی در زمینه اقتصادی هم دیگر یک قدرت به حساب نمی‌آید و بنا به گفته‌ای اگر نفت دریای شمال نبود، اصلاً نمی‌شد پیش‌بینی کرد که آینده‌ای برای انگلیس وجود داشته باشد. و به این ترتیب، در حالی که ما در ایران هنوز اعتقاد داریم از قدرت جادوئی انگلیس می‌توان استفاده کرد، ولی خود انگلیسها اولین کسانی هستند که اعتراف می‌کنند دیگر هیچ قدرتی ندارند.»

در راه ماموریت هایی که در آن دوره سرنوشت ساز برای او پیش آمد توانایی اش در نوشتن و گفتار به زبان میزبان، و قدرت سخنوری اش در بسیاری از مواقع راهگشا بود.

حسن کامشاد نویسنده و مترجم که از دوران تحصیل راجی در کمبریج با وی آشنایی داشت در جلد دوم کتاب زندگی خود، حدیث نفس، خاطره ای از شام سالانه انجمن ایران در لندن را نقل می کند که در آن لرد کرینگتن وزیر خارجه دولت تاچر، پرنسس آن دختر ملکه بریتانیا سخن می گویند تا «سخنرانی سفیر جوان تازه از راه رسیده ایران که به نحو غیرمنتظره ای جذاب بود. رییس انجمن که در پایان جلسه سخن گفت با همه محافظه کاری و خویشتن داری انگلیسی اش نتوانست خودداری ورزد و به شوخی جدی گفت که سال های سال از سفیران پیشین ایران، من من و لکنت زبان و کلمات نامفهوم در این مراسم شنیدم و امسال ناگهان سخنوری و بلاغتی می شنوم که جا دارد از آن تقلید کنم و زبان مادری خود را از وی بیاموزم».

پرویز راجی بعد از انقلاب ایران در لندن ماند، با دوستان فراوانی که در میان طبقه موثر جامعه داشت اما در فعالیت های ایرانی سهمی نگرفت. در همین شهر با گلی پرتوی ازدواج کرد و صاحب دختری شد و مدتی نیز در لیسبون ساکن گشت و وقت خود را به ورزش و مطالعه گذراند. گهگاه هم مقالاتی در هفته نامه اسپکتیتور می نوشت.

او که سال ها به سرطان مبتلا بود، سرانجام نیمه شب یکشنبه سوم فروردین در لندن درگذشت.

مطالب مرتبط