رئیس دادگستری سیستان و بلوچستان: خواسته‌های جیش‌العدل غیرمنطقی است

سربازان گروگان گرفته شده ایرانی حق نشر عکس non
Image caption مرزبانان گروگان گرفته شده ایرانی

ابراهیم حمیدی، رئیس کل دادگستری استان سیستان و بلوچستان در ایران گفته است که گروه جیش‌العدل خواسته‌های خود را برای آزاد کردن مرزبانان گروگان گرفته شده ایرانی "رسما" اعلام نکرده و خواسته‌های اعلام شده توسط آنها در رسانه‌ها هم "غیرمنطقی" است.

آقای حمیدی امروز سه شنبه ۵ فروردین (۲۵ مارس) گروه جیش العدل را یک گروه "تروریستی" خوانده که اقدامات و خواسته هایش "کاملا ایذایی" است.

پنج مرزبان ایرانی اواسط بهمن ماه در مرز بین ایران و پاکستان ربوده شدند و گروه موسوم به جیش العدل مسئولیت ربودن آنها را به عهده گرفت.

این گروه که مسئولیت چند حمله دیگر را هم به عهده گرفته است، در ازای آزادی سربازان ایرانی، خواهان آزادی تعدادی از اعضای زندانی خود و تعدادی از زندانیان سنی مذهب از زندان‌های ایران و سوریه شده بود.

جیش العدل روز یکشنبه ۳ فروردین اعلام کرد که یکی از گروگان ها به نام گروهبان جمشید دانایی فر را "اعدام" کرده است.

یک روز بعد معاون امنیتی و انتظامی استاندار سیستان و بلوچستان گفت که "بر اساس تحقیقات به عمل آمده، خبر شهادت یکی از پنج مرزبان ایرانی تایید شده است."

با این حال حسینعلی امیری، سخنگوی وزارت کشور ایران امروز گفته است که ایران هنوز خبر "رسمی و موثقی" از کشته شدن این مرزبان به دست نیاورده و منتظر اظهارنظر رسمی مقامات پاکستانی است.

تسنیم اسلم، سخنگوی وزارت امور خارجه پاکستان دیروز به بی بی سی گفته بود که "ما خاک خود را وجب به وجب برای [یافتن] گروگانها جستجو کرده ایم ولی ردی از آنها پیدا نکرده‌ایم. کمیته ویژه‌ مشترکی با شرکت مقامات ایران و پاکستان تشکیل شد، اما مقامات ایرانی هیچگاه [در این باره با ما] تماسی برقرار نکردند."

سخنگوی وزارت کشور ایران امروز اظهارات خانم اسلم را تکذیب کرده و گفته است که مقامات ایرانی دائم پیگیر موضوع بوده اند.

مطالب مرتبط