سفیر پاکستان در ایران به وزارت امور خارجه احضار شد

حق نشر عکس non
Image caption مرزبانان ایرانی، در استان سیستان و بلوچستان ربوده شدند

رسانه های ایران می گویند که به دنبال خبر کشته شدن یکی از مرزبان های ایرانی در خاک پاکستان که گروگان گروه جیش العدل هستند، سفیر پاکستان بار دیگر به وزارت امور خارجه ایران احضار شده است.

بر اساس این گزارش، وزارت امور خارجه ایران در جریان احضار سفیر پاکستان در صبح روز چهارشنبه ششم فروردین اقدام فوری دولت پاکستان در شناسایی و دستگیری عاملان کشته شدن مرزبان ایرانی و تحویل آنها به ایران را خواستار شده است. ایران یک بار دیگر هم سفیر پاکستان را درباره مرزبانان ربوده شده‌اش، در آخرین روزهای سال گذشته خورشیدی، احضار کرده بود.

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران هم روز چهارشنبه ششم فروردین، پس از پایان اولین جلسه هیات دولت در سال جدید خورشیدی، "از ناتوانی پاکستان در برقراری امنیت مرزی" ابراز تاسف کرد.

ایرنا (خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی) خبر داده که آقای ظریف در پاسخ به سئوال خبرنگاری مبنی بر اطلاع سپاه پاسداران از محل استقرار جیش العدل و مخالفت وزارتخانه های خارجه و کشور از انجام اقدام عملیاتی [در خاک پاکستان] گفته "من چنین اطلاعی را از سپاه دریافت نکرده ام و بعید می دانم هیچ فرد مطلع و مسئولی از این صحبت ها کند."

پنج مرزبان ایرانی اواسط بهمن ماه در مرز بین ایران و پاکستان ربوده شدند و گروه موسوم به جیش العدل مسئولیت ربودن آنها را به عهده گرفت. جیش العدل گروهی که ایران آن را تروریستی می خواند، روز یکشنبه ۳ فروردین اعلام کرد که یکی از گروگان ها به نام گروهبان جمشید دانایی‌فر را "اعدام" کرده است.

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل کشته شدن مرزبان ایرانی را به ایرانیان تسلیت گفته و خواستار آزادی سایر گروگان ها شده است.

مطالب مرتبط