سفر آیت‌الله خامنه‌ای به مناطق عملیاتی جنگ ایران و عراق

آیت الله خامنه ای حق نشر عکس khamenei.ir
Image caption رهبر ایران از ۱۳۸۹ تاکنون به سفر نوروزی مشابهی به مناطق جنگی نرفته بود

آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، با سفر به مناطق عملیاتی جنگ ایران و عراق در خوزستان به انتقاد از کسانی پرداخت که در صدد تخطئه "جانفشانی‌های دفاع مقدس" و "مسیر امام" هستند.

به نوشته سایت رهبر جمهوری اسلامی، وی با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی در آن جنگ "دهان دشمنان جمهوری اسلامی ایران را خٌرد کرد و بینی آنها را به خاک مالید" گفت: "بدخواهان ملت ایران و همچنین برخی، به دنبال آن هستند که فداکاری‌های دوران دفاع مقدس و شخصیت های نقش آفرین آن از یاد بروند".

آیت الله خامنه ای، مطابق سنتی معمول، نوروز هر سال را در مشهد سپری می‌کند. وی در طول دوران رهبری خود، برخی اوقات در اوایل فروردین پس از سفر مشهد به مناطق عملیاتی جنگ ایران و عراق نیز رفته است؛ اگرچه از سال ۱۳۸۹ به بعد، چنین سفری در ایام نوروز انجام نشده بود.

رهبر ایران در سخنرانی امروز چهارشنبه ۶ فروردین (۲۶ مارس) گفت جنگ ایران و عراق نشان داد که جمهوری اسلامی می تواند در مقابل "همه قدرت‌های مادی جهان ازخود دفاع کند" و "طرف مقابل را وادار به اظهار عجز کند".

آقای خامنه ای دوران جنگ با عراق را "نمونه بارز ایستادگی ملت ایران و جوانان کشور بر سر آرمان‌ها و مقابله با جبهه کفر و استکبار" خواند و تاکید کرد که "باید همواره یاد دوران دفاع مقدس زنده نگه داشته شود".

سخنرانی آیت‌الله خامنه‌ای، در جمع حاضران در "کاروان های راهیان نور" صورت گرفته است. این کاروان‌ها، تورهای گردشگری ویژه‌ای هستند که با همکاری بسیج و سپاه پاسداران برای سفر به مناطق جنگی ایران و عراق تدارک دیده می شوند و برگزاری مراسم مذهبی ویژه را در بر می‌گیرند.

رهبر جمهوری اسلامی، در آخرین روزهای سال ۱۳۹۲ نیز با سخنرانی در جمع دست اندرکاران کاروان های راهیان نور، تاثیر این کاروان ها بر "نسل جوان" را با اهمیت دانسته بود.