نگرانی از 'اجرای حکم اعدام' دو شهروند عرب ایرانی در خوزستان

حق نشر عکس amnesty
Image caption قوه قضاییه ایران هنوز واکنشی به گزارش سازمان عفو بین الملل نشان نداده است و هنوز معلوم نیست که حکم اعدام آقایان علی چبیشاط و سیدخالد موسوی در دیوان عالی کشور به تایید رسیده است یا خیر

عفو بین‌الملل نسبت به اجرای حکم دو شهروند عرب ایرانی در استان خوزستان ابراز نگرانی کرده است.

بنا گزارش این نهاد غیردولتی، گزارش‌ها از انتقال علی چبیشاط و سید خالد موسوی از زندان فجر دزفول به 'مکانی نامعلوم' منبع نگرانی‌ها از 'اعدام قریب الوقوع' این دو نفر بوده است.

در اطلاعیه روز چهارشنبه، ۲۶ مارس (ششم فروردین)، این نهاد غیردولتی آمده: "خانواده‌های زندانیان علی چبیشاط و سید خالد موسوی دو تن از عرب‌های خوزستانی، روز ۱۸ مارس (۲۷ اسفند ۹۲) به واسطه مسئولان زندان اطلاع یافتند که فرزندان آنها توسط ماموران وزارت اطلاعات به مکانی نامعلوم انتقال داده شده اند. با توجه به این که پیش‌تر دو زندانی عرب خوزستانی دیگر در ماه ژانویه گذشته پس از آن که به مکانی نامعلوم انتقال داده شده بودند اعدام شدند، بیم آن می‌رود که این زندانیان نیز در خطر اعدام قریب الوقوع باشند."

بنا بر این اطلاعیه، آقایان چبیشاط و موسوی، که پاییز سال ۱۳۹۱ بازداشت شده بودند، تابستان سال گذشته در ارتباط با انفجار خطوط لوله گاز اهواز - شوش در دادگاهی در اهواز محاکمه و سپس به محاربه محکوم شدند.

در ماه ژانویه گذشته هم گروه های حقوق بشری در داخل و خارج ایران از اعدام دو ایرانی عرب دیگر خبر داده بودند.

فعالان عرب ایرانی و مدافعان حقوق بشر در روز نهم بهمن ۱۳۹۲ خبر داده بودند که مأموران امنیتی به اعضای خانواده هادی راشدی و هاشم شعبانی گفته‌اند این دو زندانی اعدام شده‌اند. جزئیات زمان دقیق اعدام این دو نفر و محل دفن آنها به خانواده‌هایشان اعلام نشده بود.

اعدام آقایان راشدی و شعبانی یک هفته پس از آن گزارش شد که فعالان عرب ایرانی و گروه‌های حقوق بشری از انتقال این دو نفر به مکانی نامعلوم و نگرانی از اجرای حکم اعدام آنها خبر داده بودند.

مطالب مرتبط