تمدید ماموریت گزارشگر ویژه در امور حقوق بشر ایران برای چهارمین سال

حق نشر عکس UN
Image caption مقامات ایران هنوز به احمد شهید اجازه نداده‌اند برای گزارش‌دادن از وضعیت حقوق بشر به این کشور سفر کند

شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد ماموریت احمد شهید به عنوان گزارشگر ویژه درباره ایران را برای یک سال دیگر تمدید کرد.

آقای شهید، دیپلمات مالدیوی، سه سال پیش در مارس ۲۰۱۱ و در پی بالاگرفتن انتقادهای داخلی و بین‌المللی از وضعیت حقوق بشر در ایران، از سوی این شورا برای گزارش‌دادن در این باره انتخاب شد.

روز جمعه ۲۸ مارس، هشتم فروردین، شورای حقوق بشر با ۲۱ رای موافق، ۱۶ رای ممتنع و ۹ رای مخالف، تصویب کرد که احمد شهید برای چهارمین سال هم وضعیت حقوق بشر را در ایران دنبال کند و به سازمان ملل متحد در این باره گزارش دهد.

ایران مخالف تمدید این ماموریت بود. کشورهای هند، اندونزی، پاکستان، روسیه، ویتنام، چین و کوبا نیز از جمله مخالفان بودند.

احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در امور حقوق بشر ایران، پیش‌تر در سومین گزارش سالانه خود هشدار داد که موارد نقض حقوق بشر و آزادی‌های اساسی شهروندان ایران به طور مستمر و گسترده ادامه دارد.

تازه‌ترین گزارش او که روز ۲۲ ژانویه، اول بهمن سال گذشته منتشر شد، نتیجه گرفته است که با وجود برخی اقدامات "مثبت" دولت حسن روحانی، موارد نقض حقوق اساسی شهروندان به ویژه زنان، فعالان مدنی و اقلیت‌های مذهبی همچنان ادامه دارد.

در این باره "کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران" گفت تمدید حکم آقای شهید توسط شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد، "نشان‌دهنده نگرانی مستمر جامعه بین‌المللی درباره بهبود نیافتن وضعیت حقوق بشر از زمان تحلیف رئیس جمهور حسن روحانی است".

هادی قائمی، مدیر این گروه فعال در حمایت از حقوق بشر، در این باره گفته است: “شورای حقوق بشر این پیام قوی را به دولت ایران می‌فرستد که تنها حرف کافی نیست. جهان نیازمند مشاهده تغییرات واقعی و بامفهوم در وضعیت حقوق بشر ایران است.”

'لحن غیر تند'

حق نشر عکس Getty
Image caption برخی ناظران گفته‌اند پاسخ امسال مقامات جمهوری اسلامی 'برخلاف سال‌های قبل، لحن متعصبانه و تند نداشت'‏

در نشست شورای حقوق بشر، بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل و احمد شهید گزارش‌های خود را درباره نقض حقوق بشر در ایران ارائه کردند.

هیئت ایرانی هم پاسخی که پیش‌نویس آن توسط قوه قضاییه ایران تهیه شده بود، ارائه کرد. برخی ناظران از جمله کمپین حقوق بشر در ایران گفته‌اند پاسخ امسال مقامات جمهوری اسلامی، "برخلاف سال‌های قبل، لحن متعصبانه و تند نداشت".

شورای حقوق بشر سازامان ملل متحد و احمد شهید پیش‌تر بارها از حکومت ایران خواسته‌اند به او اجازه دهد برای گزارش‌دادن از وضعیت حقوق بشر در ایران، به این کشور سفر کند.

تهران تاکنون با این درخواست موافقت نکرده است. اما در ماه‌های گذشته، آقای شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد، در خارج از ایران با برخی از مقامات عالی قضایی و همچنین سفیر ایران در سازمان ملل ملاقات و گفت‌وگو کرده است.

احمد شهید این تماس‌ها را مفید و سازنده خوانده است.

آقای شهید هفت ماه پیش به بی‌بی‌سی فارسی گفت پس از رسیدن حسن روحانی به ریاست‌جمهوری در ایران، نسبت به بهبود وضعیت حقوق بشر در ایران خوش‌بین است.

او روز ۲۴ اوت، اول شهریور، گفت "آقای روحانی با توجه به واقعیت‌های موجود ایران بهترین بوده" و از اینکه آقای روحانی در تبلیغات انتخاباتی خود به مسائل حقوق بشری توجه کرده اظهار خرسندی کرد.

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد، در گزارشی که ۱۱ مارس، ۲۰ اسفند، به شورای حقوق بشر سازمان ملل داد، گفت دولت حسن روحانی نتوانسته وعده‌هایش برای بهبود وضعیت حقوق بشر را پیش ببرد.

او ضمن اشاره به افزایش آمار اعدام‌ها در ایران، خواستار آزادی فعالان سیاسی، روزنامه‌نگاران و وکلای زندانی شد.

مطالب مرتبط