تغییر نخست وزیر فرانسه در پی شکست انتخاباتی حزب حاکم

مانوئل والس حق نشر عکس
Image caption مانوئل والس ۵۱ ساله در شهر بارسلون اسپانیا متولد شده و در سن ۲۰ سالگی ملیت فرانسوی گرفته است

در پی شکست حزب حاکم سوسیالیست در انتخابات محلی، ژان مارک ارو نخست وزیر فرانسه کناره گیری می کند.

به گزارش رسانه ها، فرانسوا اولاند رئیس جمهور فرانسه، مانوئل والس وزیر کشور را به عنوان نخست وزیر جدید انتخاب کرده است. انتظار می رود که وی این انتخاب را رسما، در نطق تلویزیونی امشب خود که ساعت ۸ شب به وقت محلی پخش خواهد شد اعلام کند.

مانوئل والس در نظرسنجی هایی که اخیرا در فرانسه انجام شده از محبوبیت بالایی – از جمله در میان برخی از رای دهندگان راستگرا- برخوردار بوده است. یکی از این نظرسنجی ها امروز توسط روزنامه لوپاریزین منتشر شد که حکایت داشت ۷۴ درصد پاسخ دهندگان مایل به ادامه نخست وزیری آقای ارو نیستند.

طبق این نظرسنجی، ۳۱ درصد از پاسخ دهندگان مانوئل والس، ۱۷ درصد ماتین اوبری شهردار لیل و ۱۶ درصد لوران فابیوس وزیر امور خارجه را به عنوان گزینه های مطلوب خود برای نخست وزیری فرانسه معرفی کرده اند.

آقای والس، که ۵۱ ساله است، در شهر بارسلون اسپانیا متولد شده و در سن ۲۰ سالگی ملیت فرانسوی گرفته است. وی به اتخاذ سیاست های سختگیرانه در زمینه برقراری امنیت و مقابله با جرایم و تخلفات اجتماعی شهرت دارد.

انتظار می رود انتخاب آقای والس به سمت نخست وزیری، با مخالفت هایی از جانب جناح چپ حزب سوسیالیست فرانسه مواجه شود که پیام انتخابات اخیر را، لزوم اجرای سیاست های چپ گرایانه تر اقتصادی و اجتماعی برای جلب آرای طبقات محروم می دانند.

در مقابل، برخی ناظران معتقدند که انتخاب مانوئل والس، ممکن است در بهبود وضعیت حزب سوسیالیست در میان فرانسویانی که به خاطر نگرانی های امنیتی به سمت احزاب راستگرا متمایل شده اند موثر باشد.

شکست سوسیالیست ها

تغییر نخست وزیر فرانسه، در پی قطعی شدن شکست حزب سوسیالیست در انتخابات محلی روز یکشنبه ۳۰ مارس (۱۰ فروردین) صورت گرفته است.

حزب سوسیالیست، که فرانسوا اولاند، رئیس جمهور فرانسه به آن تعلق دارد، دیروز در مرحله دوم انتخابات محلی کنترل ۱۵۵ شهر دارای بیش از ۹ هزار جمعیت را از دست داد.

در میان آرای داده شده در مرحله دوم انتخابات، ۴۵.۹ درصد به حزب راست میانه اتحاد برای جنبش مردمی (یو ام پ)، ۴۰.۵ درصد به سوسیالیست ها و ۶.۸ درصد به حزب راست افراطی جبهه ملی داده شد.

در مرحله اول انتخابات محلی نیز، حدود ۴۶ درصد رای دهندگان به کاندیداهای راست میانه، ۳۸ درصد به کاندیداهای سوسیالیست و ۵ درصد به نامزدهای راست افراطی رای داده بودند.

در نتیجه انتخابات اخیر، همچنین کنترل ۱۵ حوزه انتخاباتی این کشور به دست حزب راست افراطی "جبهه ملی" افتاده که در میان آنها، ۱۱ شهر دارای بیش از ۹ هزار جمعیت نیز وجود دارد.

این بهترین نتایجی است که جبهه ملی تاکنون در انتخابات محلی فرانسه به دست آورده است. بهترین نتیجه این حزب در انتخابات محلی سال های گذشته، در سال ۱۹۹۷ بود که این حزب ۴ شهرداری را در اختیار گرفت.

جبهه ملی در زمان برگزاری انتخابات امسال، هیچ یک از شهرداری های فرانسه را اختیار نداشت.

در انتخابات محلی امسال، رای دهندگان در بیش از ۳۶ هزار حوزه انتخاباتی به پای صندوق های رای رفتند تا به انتخاب شهرداران و اعضای شوراهای محلی بپردازند.

حزب سوسیالیست در شرایطی در انتخابات شکست خورده که بیش از ۳۸.۵ درصد فرانسوی ها از حضور در پای صندوق های رای خودداری کرده اند که رقمی بی سابقه محسوب می شود.

در مرحله اول انتخابات، ۳۶.۵ درصد واجدان شرایط از شرکت در انتخابات خودداری کرده بودند که آن میزان نیز در سطح انتخابات محلی بی سابقه بود.

به نظر می رسد بسیاری از کسانی که در انتخابات شرکت نکرده اند، رای دهندگان سابق به حزب سوسیالیست بوده اند که از عملکرد دولت چپ میانه فرانسوا اولاند، به ویژه در زمینه اقتصادی، سرخورده شده اند.

مطالب مرتبط