مجلس ایران دعوت دوباره پارلمان اروپا را رد کرد

حق نشر عکس ICANA
Image caption مجلس ایران به قطعنامه اخیر پارلمان اروپا معترض است

مجلس ایران دعوت دوباره تاریا کرونبرگ، رئیس هیات روابط پارلمانی اروپا با ایران، برای فرستادن یک هیات پارلمانی ایران به اروپا را رد کرده است.

خانم کرونبرگ دیروز، (پنج‌شنبه ۱۰ آوریل، ۲۱ فروردین) در گفتگویی تلفنی با کاظم جلالی، رئیس روابط پارلمانی ایران با اروپا، مجددا هیات پارلمانی ایران را برای سفر به اروپا دعوت کرد که آقای جلالی این دعوت را رد کرد.

کاظم جلالی سه‌شنبه هفته گذشته با انتشار بیانیه‌ای خطاب به تاریا کرونبرگ اعلام کرد که هیات پارلمانی ایران به دلیل صدور قطعنامه "غیرمنتظره" پارلمان اروپا درباره ایران، از سفر به اروپا منصرف شده است.

خبرگزاری‌های ایران می‌گویند آقای جلالی در گفتگوی دیروز خود با خانم کرونبرگ به او گفته است: "امکان سفر هیات پارلمانی ایران به اروپا وجود ندارد و امیدوارم در موقعیت و شرایط بهتری و با رویکرد جدید پارلمان اروپا نسبت به ملت ایران، سفر به اروپا صورت گیرد."

پارلمان اروپا دو هفته پیش قطعنامه‌ای را درباره رابطه با ایران تصویب کرد که در آن ضمن استقبال از برخی از تغییرات در ایران و پشتیبانی از توافق ژنو، از وضعیت حقوق بشر در ایران انتقاد شده بود. در این قطعنامه اشاره شده بود که انتخابات ریاست‌جمهوری اخیر ایران منطبق با استانداردهای دموکراتیک نبوده است.

این قطعنامه اعتراض بسیاری از نمایندگان محافظه‌کار مجلس ایران را برانگیخت.

همچنین محمدجواد ظریف، وزیر خارجه، با رد موضع پارلمان اروپا درباره وضعیت حقوق بشر و دموکراسی در ایران گفت: "دولت اجازه نخواهد داد هیچ هیات پارلمانی از اروپا با شروطی که در قطعنامه اخیر پارلمان اروپا آمده است، به ایران سفر کنند."

در بخشی از قطعنامه پارلمان اروپا از هیات‌های پارلمانی اروپایی که به ایران سفر می‌کنند خواسته شده بود که با مخالفان حکومت و فعالان جامعه مدنی دیدار کنند.

مطالب مرتبط