ایران و روسیه 'در آستانه امضای قرارداد نفتی ۲۰ میلیارد دلاری'

حق نشر عکس AP
Image caption پیش‌بینی می‌شود این قرارداد در صورت نهایی شدن پانزده تا بیست میلیارد دلار بر درآمدهای نفتی ایران بیافزاید

خبرگزاری رویترز به نقل از چند منبع آگاه ایرانی و روسی گزارش داده، دو کشور در آستانه امضای قرارداد نفتی ۲۰ میلیارد دلاری هستند که می‌تواند باعث نگرانی آمریکا و اعمال تحریم‌های بیشتر علیه ایران شود.

بر اساس گزارش‌ها قرار است ایران به ازای نفتی که به روسیه تحویل می‌دهد، موادی مانند فلزات و مواد غذایی بخرد.

پیش‌بینی می‌شود این قرارداد در صورت عملی شدن، حدود ۱۵ تا ۲۰ میلیارد دلار بر درآمدهای نفتی ایران بیافزاید.

در این گزارش از یک منبع روس مطلع از قرارداد نقل شده است که "مسکو تمام مدارک لازم را آماده کرده است" و امضای قرارداد، منوط به توافق بر سر قیمت نفت است.

قیمت نفت ایران حدود بشکه‌ای ۱۰۰ دلار است اما بعضی منابع به رویترز گفته‌اند احتمالا قیمت توافقی پایین‌تر از قیمت جهانی خواهد بود.

همین منبع گفته است که این قرارداد، شامل فروش تجهیزات نظامی به ایران نمی‌شود.

فروش سلاح به ایران بر اساس تحریم‌های سازمان ملل متحد ممنوع است.

واکنش آمریکا

ژانویه گذشته خبرگزاری رویترز خبر داده بود روسیه قصد دارد روزانه ۵۰۰ هزار بشکه نفت از ایران بخرد. قراردادی که اگر به تحقق بپیوندد، باعث نقض تحریم‌های نفتی آمریکا و اتحادیه اروپا و نارضایتی این کشورها خواهد شد.

ماری هارف، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در واکنش به احتمال امضای نهایی قرارداد ایران و روسیه گفته است "اگر این پیمان پیش برود، با توافق کشورهای ۱+۵ در تناقض است و می‌تواند باعث اعمال تحریم‌های بیشتر آمریکا علیه اشخاص و موسسه‌های درگیر در ماجرا شود."

دیوید کوهن، معاون وزارت دارایی آمریکا هم در یک نشست سنا به این خبر‌ واکنش نشان داده و گفته "گزارش‌های زیادی از احتمال یک توافق تجاری میان ایران و روسیه به او می‌رسد، اما هنوز عملی نشده. به محض عملی شدن، تحریم‌های آمریکا شامل طرفین آن می‌شود."

گذر از مرز تحریم

خبرگزاری رویترز می‌گوید درباره این قرارداد با دو منبع مطلع ایرانی مصاحبه کرده که یکی از این افراد گفته "ایران ممکن است تا ۳۰۰ هزار بشکه نفت از طریق دریای خزر مبادله کند و باقی مانده را از راه خلیج فارس و احتمالا بندرعباس منتقل کند."

بخشی از نگرانی آمریکا و متحدان این کشور این است که ایران از طریق روسیه، نفت را به سایر مشتریانش برساند.

علاوه بر این، در شرایطی که آمریکا و غرب وارد تنش‌های تازه‌ای با روسیه بر سر شبه‌جزیره کریمه شده‌اند، اتحاد تجاری و سیاسی تهران و مسکو بیش از گذشته تقویت خواهد شد. ضمن آن‌که روسیه می‌تواند تامین‌کننده بخشی از نیازهای تسلیحاتی ایران باشد.

مقام‌های ایران و روسیه هنوز درباره این توافق اظهار نظر نکرده‌اند.

مطالب مرتبط