جیمی کارتر: به نماینده ایران در سازمان ملل ویزای ورود به آمریکا می‌دادم

حق نشر عکس AFP
Image caption کارتر مانعی برای صدور ویزا برای نماینده مورد نظر ایران ندیده است

در حالیکه گروهی از سناتورهای آمریکایی از رئیس جمهوری این کشور خواسته‌اند به نماینده جدید جمهوری اسلامی در سازمان ملل ویزا ندهد، جیمی کارتر، رئیس جمهوری پیشین ایالات متحده، از اجازه ورود وی به خاک آمریکا حمایت کرده است.

آقای کارتر، که در زمان گروگانگیری کارکنان سفارت آمریکا در تهران رئیس جمهوری آمریکا بود، در مصاحبه‌ای با تلویزیون بی بی سی در پاسخ به این سئوال که آیا دولت آمریکا باید به فردی که در گروگانگیری دیپلمات های آمریکایی در تهران شرکت داشت ویزا بدهد، گفت که امیدوار است که چنین شود.

رئیس جمهوری پییشن آمریکا گفت "دلیلی نمی بینم که از خدمت این فرد در سمت نماینده رسمی ایران جلوگیری شود" و افزود: "باید در نظر داشته باشید که کسانی که در سال ١٩٧٩ گروگانگیری کردند، دانشجویان دانشگاه و افراد جوان بودند و فکر نمی کنم سی و پنج سال پس از آن، باید همچنان آنان را برای آن عمل مجرم بدانیم."

در پی بحران گروگانگیری، جیمی کارتر دستور قطع روابط آمریکا با جمهوری اسلامی را صادر کرد و ایران را مشمول یک رشته تحریم قرار داد. آقای کارتر در انتخابات ریاست جمهوری سال ١٩٨٠ از رقیب جمهوریخواه خود، رونالد ریگان شکست خورد و گفته می‌شود که بحران گروگانگیری و نحوه برخورد او با این بحران از عوامل منجر به شکست او بود.

جمهوری اسلامی سرانجام گروگان های آمریکایی را در آستانه آغاز زمامداری رونالد ریگان در ژانویه سال ١٩٨١ آزاد کرد اما روابط دو کشور هنوز برقرار نشده و برخی از تحریم‌های آن زمان علیه ایران همچنان برجاست.

اخیرا گزارش‌هایی حاکی از انتخاب آقای ابوطالبی به سمت نماینده جدید جمهوری اسلامی در مقر سازمان ملل در نیویورک منتشر شده است در حالیکه به گفته برخی منابع، وی یکی از "دانشجویان پیرو خط امام" بود که روز ١٣ آبان سال ١٣٥٨ وارد سفارت آمریکا در تهران شدند و پنجاه و دو تن از کارکنان سفارتخانه را به مدت ٤٤٤ روز به گروگان گرفتند. جمهوری اسلامی در آستانه آغاز زمامداری آقای ریگان، گروگان های آمریکایی را آزاد کرد.

پیشتر، بیست و نه عضو سنای آمریکا در نامه‌ای به باراک اوباما، رئیس جمهوری، نوشته‌اند که حمید ابوطالبی، که خبر او به سمت نماینده جدید ایران در مقر سازمان ملل درنیویورک منتشر شده، یکی از کسانی است که در سال ١٩٨٠، با هجوم به سفارت ایالات متحده در تهران، دیپلمات های آمریکایی را گروگان گرفتند.

در این نامه آمده است که "دولت ایالات متحده نباید به فردی که در اقدامی تروریستی علیه ایالات متحده و شهروندان این کشور مشارکت داشته روادید ورود بدهد." سناتور مارک کرک و سناتور مارکو روبیو، که مشترکا متن نامه ارسالی برای رئیس جمهوری آمریکا را تهیه کرده‌اند، گفته‌اند که نماینده ایالات متحده در سازمان ملل باید در همکاری با مقامات این سازمان، اطمینان حاصل کند که به حمید ابوطالبی اجازه ورود به خاک ایالات متحده داده نمی‌شود.

موضع سازمان ملل؟

حق نشر عکس ISNA
Image caption حمید ابوطالبی شخصا مشارکت در گروگانگیری را تکذیب کرده است

پیشتر، وزارت خارجه آمریکا نسبت به احتمال اعزام حمید ابوطالبی به عنوان نماینده دایم ایران در سازمان ملل ابراز نگرانی کرده بود هر چند هنوز این انتصاب رسما از سوی دولت جمهوری اسلامی اعلام نشده است.

در همانحال، واحد مرکزی خبر وابسته به سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی در گزارشی تحت عنوان "موضع انفعالی سازمان ملل درباره اعطای روادید به ابوطالبی" واکنش سخنگوی سازمان ملل به مخالفت چند عضو کنگره آمریکا با صدور روادید برای آقای ابوطالبی را گزارش کرده است و گفته است که وی از دادن پاسخ صریح به این سئوال "طفره" رفته است.

براساس "توافقنامه مقر سازمان ملل مورخ سال ١٩٤٧" که بین این سازمان و ایالات متحده، به عنوان کشور میزبان، به امضا رسید، دولت آمریکا متعهد است از ایجاد مانع در برابر فعالیت دیپلمات ها و میهمانان سازمان ملل خودداری ورزد.

حق نشر عکس d
Image caption "دانشجویان پیرو خط امام" با ورود به سفارت آمریکا در تهران بحرانی طولانی را در روابط دو کشور ایجاد کردند

ماده چهارم این توافقنامه تاکید دارد که مقامات فدرال و ایالتی و محلی ایلات متحده "مجاز نیستند هیچگونه موانعی را در مورد رفت و آمد نمایندگان کشورهای عضو و کارکنان سازمان ملل یا نهادهای وابسته" ایجاد کنند و ماهیت روابط بین دولت ایالات متحده و دولت ها و اشخاص مذکور در بند بالا مانع از اجرای این بخش از توافقنامه نمی‌شود. همچنین، قوانین و مقررات جاری در آمریکا در مورد اعطای ویزا به اتباع خارجی نیز نمی تواند به شکلی به اجرا گذاشته شود که ناقض تعهدات فوق باشد.

در عین حال، به گفته مخالفان ورود آقای ابوطالبی، قوانین داخلی ایالات متحده به رئیس جمهوری این کشور اختیار داده است مانع از صدور روادید برای کسانی شود به اقدامات تروریستی علیه آمریکا دست زده اند.

سال گذشته، تصمیم احتمالی حسن عمرالبشیر، رئیس جمهوری سودان، برای سخنرانی در مقر سازمان ملل باعث نگرانی مقامات آمریکایی شد اما بعدا وی به دلایل نامعلوم از این سفر صرفنظر کرد. ایالات متحده دولت سودان را حامی تروریست می داند بلکه رئیس جمهوری سودان از سوی دادگاه کیفری بین المللی به اتهام جنایت علیه بشریت و جرایم جنگی تحت پیگرد بوده و تمامی کشورهایی که این دادگاه را به رسمیت شناخته اند ملزم به بازداشت او هستند.

ماه گذشته، سایت خبر آنلاین متن مصاحبه ای با آقای ابوطالبی را به زبان انگلیسی منتشر کرد که وی در آن گفته بود که عضو دانشجویان گروگانگیر نبوده و تنها مدتی به عنوان مترجم به آنان کمک کرده است.

مطالب مرتبط