آمریکا یک بازرگان چینی را به نقض تحریم‌های ایران متهم کرد

حق نشر عکس Getty
Image caption آمریکا می‌گوید قطعات خریداری شده توسط بازرگان چینی در تاسیسات نطنز نصب شده است

سیهای چانگ، بازرگان چینی که چندی پیش در لندن بازداشت شده بود از سوی دولت آمریکا به نقض تحریم‌های ایران متهم شده است.

او متهم است هزاران قطعه را به یک شرکتی ایرانی مرتبط با برنامه هسته‌ای تهران فروخته است.

آقای چانگ، فوریه گذشته در حالی در فرودگاه هیترو لندن بازداشت شد که پیش‌تر آمریکا در مورد فعالیت‌های او بریتانیا را مطلع کرده بود.

او در ماه ژوئن در دادگاه حاضر خواهد شد تا در مورد احتمال انتقال او به آمریکا تصمیم‌گیری شود.

کیفرخواست آمریکا روز جمعه (چهارم آوریل - پانزدهم فروردین) و در حالی علنی شد که کاخ سفید و پنج قدرت دیگر جهان آماده می‌شوند تا دور جدید گفتگوها با ایران بر سر برنامه هسته‌ای این کشور را از سر گیرند.

گروه ۵+۱ و ایران قرار است در دور جدید مذاکرات بر سر پیدا کردن راه حلی نهایی برای حل مناقشه هسته‌ای میان تهران و قدرت‌های غربی گفتگو کنند.

ایران همواره بر صلح‌آمیز بودن برنامه‌های هسته‌اش تاکید کرده است.

سیهای چانگ که مقیم بندر شانگهای چین است، متهم است میان یک ایرانی و یک شرکت آمریکایی واسطه شده تا نوع ویژه‌ای از حس‌گرهای مبدل فشار ساخت آمریکا را برای طرف ایرانی خریداری کند.

آمریکا می‌گوید این حس‌گرها به یک شرکت دیگر که نقش پوششی و استتاری در برنامه های هسته ای ایران دارد فروخته شده است.

در کیفرخواست آمریکا عکس‌هایی از سایت غنی‌سازی اورانیوم در نطنز اصفهان قرار دارد که نشان می‌دهد این حس‌گرهای مبدل فشار در قطعات تاسیسات نظنز به کار رفته است.

گوردن کورئآ، گزارشگر امنیتی بی‌بی‌سی می‌گوید مدارک حقوقی این کیفرخواست بسیار با جزئیات تهیه شده‌اند و نشان می‌دهد طرف ایرانی این معامله برای انتقال پول به حساب آقای چانگ در چین از حسابی در یک بانک بریتانیایی استفاده کرده است.

مطابق توافق‌نامه ژنو میان ایران و شش قدرت جهانی، تهران متعهد شده است در برابر حذف برخی از تحریم‌ها و توقف وضع تحریم‌های جدید، غنی‌سازی اورانیوم در سطح ۲۰ درصد را متوقف کند و پیشرفتی به برنامه‌ها و تاسیسات هسته‌ای‌اش ندهد.

مطالب مرتبط