مانور دریایی مشترک ایران و پاکستان

خلیج فارس حق نشر عکس SCIENCE PHOTO LIBRARY
Image caption هدف مانور مشترک ایران و پاکستان "افزایش تعاملات نظامی دو کشور" عنوان شده است

ایران و پاکستان قرار است روز سه‌شنبه ۸ آوریل (۱۹فروردین) در آب‌های شرقی تنگه هرمز یک مانور مشترک دریایی برگزار کنند.

بر اساس گزارش سایت نیروی دریایی جمهوری اسلامی ایران (نداجا)، یک ناوگروه نیروی دریایی پاکستان "متشکل از یک فروند ناو موشک انداز، یک فروند ناو پشتیبانی و یک فروند زیر دریایی پیشرفته" به همین منظور در مقر دریایی بندر عباس پهلو گرفته است.

هدف از این مانور مشترک "افزایش تعاملات نظامی دو کشور" عنوان شده است.

به گفته سایت نیروی دریایی ارتش ایران، دریادار شهرام ایرانی جانشین معاونت عملیات این نیرو گفته که مقامات نیروی دریایی دو طرف نیز قرار است با یکدیگر ملاقات‌ کنند.

اعلام خبر مانور مشرک دریایی بین ایران و پاکستان، با تصویب لایحه موافقتنامه همکاری‌های امنیتی بین دو کشور از سوی مجلس شورای اسلامی همزمان شده است.

بر اساس گزارش خبرگزاری خانه ملت، این لایحه روز یکشنبه با ۱۸۷ رأی موافق، ۱۴ رأی مخالف و ۶ رأی ممتنع به تصویب رسید.

با تصویب این لایحه، "دولت‌های جمهوری اسلامی ایران و پاکستان در حوزه مبارزه با تروریسم می‌توانند در مواردی همچون مبادله اطلاعات در خصوص استفاده از وسایل و شیوه‌های عملکرد گروه‌های تروریستی و جرایم ارتکابی از سوی آنها همکاری کنند".

توسعه همکاری‌ها در چارچوب پلیس بین‌الملل، همچنین شناسایی و تعقیب و سرکوب مرتکبان جرایم و اعمال تروریستی که در قوانین دو کشور جرم به حساب می آید، از دیگر موارد این لایحه گزارش شده است.

روابط ایران و پاکستان در هفته‌های گذشته و به دنبال ربوده شدن تعدادی از مرزبانان ایرانی از سوی گروه "جیش العدل" با تنش هایی مواجه شده بود.

مقامات ایرانی در اظهار نظرهای خود در این رابطه، پاکستان را به عدم توانایی کافی در کنترل مرزهای مشترک متهم کرده اند؛ ادعایی که مقام های اسلام آباد رد می کنند.

مرزبانان ایرانی در نهایت، با میانجیگری معتمدان و ریش سفیدان محلی استان سیستان و بلوچستان ایران آزاد شدند.