روحانی: ترس خود از حضور زن را به پای اسلام ننویسید

حسن روحانی حق نشر عکس AP
Image caption آقای روحانی بر ضرورت تأمین "فرصت برابر، مصونیت برابر و حقوق اجتماعی برابر" برای زنان تأکید کرده است

حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران، ضمن تاکید بر برابری حقوقی و اجتماعی زنان و مردان گفت که "ترس از حضور و تعالی زن" را نباید به پای اسلام و دین نوشت.

امروز علی لاریجانی، رئیس‌ مجلس نیز گفته است: "از سنت‌های غلط اصرار بر خانه‌نشین کردن زن و بی‌خبر گذاشتن وی از مسائل اجتماعی است، یعنی اینکه فکر کنند زن باید فقط کار خانه انجام دهد."

حسن روحانی امروز ٣١ فروردین (٢٠ آوریل) گفت مطابق معیارهای اسلامی "نه مرد را جنس اول می‌دانیم و نه زن را جنس دوم."

او گفت زنان ایرانی "از قرن‌ها پیش برای احقاق حقوق خود به پا خاسته‌اند" و در جنبش‌های اجتماعی مختلف تاریخ ایران، از جمله در انقلاب ۵۷ نقش پررنگی داشته‌اند.

این در حالی است که آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، دیروز برابری جنسی زن و مرد را از جمله "حرف‌های کاملا غلط غرب" دانست و گفت: "برابری همیشه به معنای عدالت نیست." بیشتر بخوانید.

آقای روحانی امروز گفته است: "آنهایی که از حضور زن و تعالی زن می‌ترسند و چنین ایده و اعتقادی دارند لطفا این اعتقاد غلط را پای اسلام، دین و قرآن ننویسند."

او افزود: "اگر پدر به جامعه می‌آید وظیفه و مسئولیت پدری را فراموش نمی‌کند، لذا اگر مادر هم به جامعه بیاید مسئولیت مادری را فراموش نخواهد کرد."

رئیس جمهور ایران گفت که امنیت زنان نباید به خانه محدود شود و باید در جامعه و خیابان نیز امنیت آنان تامین شود. او با تاکید بر ضرورت "فرصت برابر، مصونیت برابر و حقوق اجتماعی برابر"برای زنان گفت: "اعتراف می‌کنم که هنوز کاستی‌های فراوانی درباره حقوق زنان و مسائل جنسیتی در کشور وجود دارد."

حسن روحانی این سخنان را به مناسبت روز زن در ایران بیان کرده است.

در ایران به جای ٨ مارس، روز جهانی زن، روز تولد دختر پیامبر اسلام به طور رسمی به عنوان روز زن گرامی داشته می‌شود.

زنان مطابق قوانین ایران در اموری مانند ارث، طلاق، سرپرستی فرزندان، تحصیل، اشتغال، و سفر حقوق برابر با مردان ندارند و در عمل نیز تاکنون در برخی مقام‌های عالی مدیریتی حضور نداشته‌اند.

به تازگی یک مقام وزارت بهداشت اعلام کرد که تحصیل دانشجویان دختر در بعضی رشته‌های پزشکی محدود می‌شود.

طرح "جمعیت و تعالی خانواده" هم که در مجلس ایران مطرح شده است انتقادهایی را از طرف فعالان حقوق زنان به دنبال داشته است.