شجونی: غیرقانونی دانستن جامعه روحانیت مبارز نتیجه آمدن دولت جدید است

حق نشر عکس ISNA
Image caption اکبر هاشمی رفسنجانی و علی‌اکبر ناطق نوری پیش از این در جامعه روحانیت مبارز فعال بودند

جعفر شجونی، عضو جامعه روحانیت مبارز، گفته که این تشکل حاضر نیست در کمیسیون ماده ۱۰ احزاب ثبت شود. او اظهارات برخی مسئولان در مورد غیرقانونی بودن فعالیت این تشکل در صورت ثبت نشدن را نتیجه روی کار آمدن دولت جدید دانسته است.

آقای شجونی افزوده است که محمدرضا مهدوی کنی، رئیس مجلس خبرگان و دبیرکل جامعه روحانیت مبارز، "مخالف حزب شدن جامعه روحانیت است و اصلا این موضوع را قبول ندارد."

او تاکید کرده: "ما هیچ گاه مانند مجمع روحانیون که ریشه معنوی و مردم پسند ندارد، برای نام‌نویسی به کمیسیون ماده ۱۰ نمی‌رویم که بگوییم ما هم مانند آنها هستیم."

بیش از یک هفته پیش احمد بخشایش، عضو ناظر مجلس در کمیسیون ماده ۱۰ احزاب، اعلام کرد که "فعالیت کنونی جامعه مدرسین و جامعه روحانیت مبارز به‌علت فعالیت‌های حزبی غیر قانونی است."

کمیسیون ماده ۱۰ احزاب از نمایندگان سه قوه تشکیل شده و مسئول مجوز دادن به احزاب سیاسی است.

در واکنشی جداگانه، حسن ممدوحی، عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در گفتگو با خبرگزاری فارس گفته است: "طرح موضوع دریافت مجوز حرکت حزبی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم از کمیسیون ماده ۱۰ احزاب از بنیان غلط است."

جامعه روحانیت مبارز و جامعه مدرسین حوزه علمیه قم از تشکل‌های سیاسی باسابقه روحانیان محافظه‌کار ایرانی است. برخی از عالی ترین چهره‌های جمهوری اسلامی، نظیر محمد یزدی، اکبر هاشمی رفسنجانی، علی‌اکبر ناطق نوری، محمدرضا مهدوی کنی و حسن روحانی عضو این دو تشکل بوده‌اند. هرچند عده ای از آنها، از چند سال پیش در جلسات این تشکل شرکت نمی کنند.

شماری از روحانیانی که بعدها به بخشی از جریان اصلاح‌طلب تبدیل شدند در سال ۱۳۶۶ با انشعاب از جامعه روحانیت مبارز، مجمع روحانیون مبارز را تشکیل دادند.

بخش چشمگیری از اعضای دو تشکل روحانیت مبارز و جامعه مدرسین، در انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته از علی اکبر ولایتی حمایت کردند.

مطالب مرتبط